Problemy bezpieczeństwa Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki (MENA) - Ebook (Książka PDF) do pobrania w formacie PDF
Fragment:

Problemy bezpieczeństwa Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki (MENA) - ebook

Oceń:
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
ISBN:
978-83-8088-165-5
Język:
Polski
Rok wydania:
2016
Rozmiar pliku:
2,4 MB
Zabezpieczenie:
Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
Cena Virtualo
17,45
Cena w punktach Virtualo:
1745 pkt.

Pełny opis

Nasilająca się wojna w Syrii, pojawienie się tzw. Państwa Islamskiego, prowadzona przez nie walka nie tylko w Iraku i Syrii, ale również na innych obszarach, wojna domowa w Jemenie, dekompozycja władzy w Libii zmuszają do zadbania zarówno o bezpieczeństwo na obszarze Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki (Middle East and North Africa – MENA), jak i zmniejszenie oddziaływania pojawiających się zagrożeń nie tylko w skali regionalnej, ale też globalnej. Współczesne państwa arabskie, efekt spuścizny kolonialnej, w znacznej większości są tworami autorytarnymi. Brak jest tu pluralizmu politycznego, wolności słowa i otwartości systemu politycznego. Ustroje tych państw spełniają, co prawda, formalne kryteria demokracji, jest to jednak demokracja fasadowa. Region MENA jest uznawany za jeden z najbardziej niestabilnych, a zarazem niezwykle istotnych dla bezpieczeństwa międzynarodowego obszarów współczesnego świata. Na jego sytuację wpływają spory, konflikty, a także różnorodne procesy społeczne, polityczne i gospodarcze. Złożoność tych czynników, ich zasięg oraz zakres powodują, że przenikają się tam problemy bezpieczeństwa wewnętrznego i międzynarodowego. Autorzy przybliżają Czytelnikom wiele aspektów dotyczących wyzwań i zagrożeń bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie oraz w Północnej Afryce. Ponadto wyjaśniają ich wpływ na poziom bezpieczeństwa innych regionów, zwłaszcza Europy oraz ukazują ich znaczenie dla polityki mocarstw, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych.

Spis treści

Wprowadzenie    7

BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE NA BLISKIM WSCHODZIE    11

RADOSŁAW BANIA, Powstanie tzw. Państwa Islamskiego w Iraku    13

ŁUKASZ FIJAŁKOWSKI, JAROSŁAW JARZĄBEK, Sekurytyzacja problemu uchodźców w Jordanii    30

KATARZYNA JĘDRZEJCZYK-KULINIAK, Siła polityczna w mundurach – militokracja po Arabskiej Wiośnie?    48

STANY ZJEDNOCZONE A BEZPIECZEŃSTWO NA BLISKIM WSCHODZIE    65

RADOSŁAW FIEDLER, Polityka USA wobec Egiptu – ciągłość mimo wszystko    67

ANDRZEJ GUZOWSKI, Sojusz amerykańsko-saudyjski a regionalna stabilność Bliskiego Wschodu    80

BEZPIECZEŃSTWO  EUROPEJSKIE W KONTEKŚCIE BLISKOWSCHODNIM    91

RYSZARD MACHNIKOWSKI, Tak zwane Państwo Islamskie w Europie? Zagrożenie nową falą „eurodżihadu”    93

IZABELA OLEKSIEWICZ, Polityka antyterrorystyczna Unii Europejskiej jako przykład regionalnego systemu bezpieczeństwa    104

BEZPIECZEŃSTWO IZRAELA    119

ADRIAN K. SIADKOWSKI, Polityka instytucjonalno-prawna Izraela wobec wewnętrznych zagrożeń bezpieczeństwa    121

MARCIN SZYDISZ, Wpływ aktualnych wydarzeń w Syrii na bezpieczeństwo Izraela    136

BEZPIECZEŃSTWO NA PERYFERIACH BLISKIEGO WSCHODU    145

JĘDRZEJ CZEREP, Medialna wojna o dusze w Somalii. Ewolucja Al-Kataib, anglojęzycznego kanału propagandy ekstremistów islamskich w latach 2010–2012    147

AGNIESZKA MIARKA, Strategia bezpieczeństwa Islamskiej Republiki Iranu – wybrane aspekty    164

BEZPIECZEŃSTWO NA BLISKIM WSCHODZIE W PERSPEKTYWIE HISTORYCZNEJ    177

PAWEŁ LETKO, Stosunki radziecko-marokańskie w kontekście rywalizacji zimnowojennej w świetle źródeł radzieckich i amerykańskich    179

 

KRZYSZTOF ZDULSKI, Rola Turcji w brytyjskich planach ataku na Związek Radziecki z okresu „dziwnej wojny”    195

BESTSELLERY