Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Przygotowanie do aplikacji prawniczych. Testy i kazusy. Tom I - ebook

Wydawnictwo:
Rok wydania:
2018
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Przygotowanie do aplikacji prawniczych. Testy i kazusy. Tom I - ebook

Opracowanie składa się z trzech części: testów, odpowiedzi do testów oraz kazusów.

Przygotowanie do aplikacji prawniczych. Testy i kazusy. Tom I obejmuje tematykę:

  • prawa konstytucyjnego (wraz z ustawami regulującymi ustrój samorządów prawniczych),
  • prawa międzynarodowego publicznego,
  • prawa UE,
  • prawa karnego (materialnego, procesowego, wykonawczego).

Testy opierają się na brzmieniu przepisów. Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa spośród trzech wariantów odpowiedzi. Pytania często nie odpowiadają dosłownemu brzmieniu przepisu, ale stanowią ich modyfikację, np. zadane od końca, dotyczące tylko części wielozdaniowego przepisu.

Autorzy, w ślad za zmianami zasad naboru na aplikację sędziowską oraz aplikację prokuratorską, zdecydowali się na przygotowanie trzech wariantów. Ujednolicenie możliwych do wyboru odpowiedzi pozwala przygotowywać się do egzaminów wstępnych na wszystkie aplikacje prawnicze.

Zaraz za pytaniami testowymi zamieszczono odpowiedzi do nich. Odpowiedzi skonstruowane są na zasadzie: numer pytania, odpowiedź, podstawa prawna.

Kazusy znajdują swoje źródło w orzecznictwie. Niejednokrotnie należy skorzystać z kilku orzeczeń celem określenia linii orzeczniczej służącej rozwiązaniu problemu. W każdym z kazusów pierwsze pytanie jest teoretyczne – ma służyć wprowadzeniu w problematykę doktrynalną. Kolejne pytania zmierzają do udzielenia odpowiedzi na problem sformułowany w kazusie. Ostatnie z poleceń nakazuje przygotowanie projektu pisma procesowego, orzeczenia lub opinii prawnej celem przygotowania studentów i innych osób rozwiązujących kazusy do stosowania prawa.

Przy kazusach nie są formułowane odpowiedzi. Wskazuje się jednak na niezbędne dla rozwiązania kazusu – orzeczenia sądów i organów administracji, opracowania monograficzne lub artykułu w naukowych czasopismach prawniczych. Lektura wskazanych pozycji pozwala uzyskać odpowiedź na pytanie sformułowane w kazusie. Dla celów przygotowania pism procesowych wskazuje się na przepisy prawa znajdujące zastosowanie w danym przypadku, np. dla przypomnienia i utrwalenia elementów decyzji administracyjnych czy wymogów pisma procesowego w postępowaniu cywilnym.

Kategoria: Prawo
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-8158-780-8
Rozmiar pliku: 1,9 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Wstęp

Drogi Czytelniku,

książka, którą trzymasz w rękach – pierwszy z trzech tomów, stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie dostrzeżone przez grono autorów. Ich osobiste doświadczenia warunkowane okresem nauki do aplikacji i jej odbywania, szkolenia aplikantów oraz prowadzenia zajęć ze studentami stały się przyczyną przygotowania testów i kazusów przygotowujących do aplikacji.

Przyjęty model naboru i szkolenia aplikantów zdeterminował strukturę książki. Autorzy opracowali testy wraz z odpowiedziami do nich oraz kazusy. Testy opierają się na brzmieniu przepisów. Po zmianach z marca 2018 r. przyjęto jednolitą strukturę testów – trzy warianty odpowiedzi, spośród których tylko jedna jest prawidłowa. Pytania często nie odpowiadają dosłownemu brzmieniu przepisu, ale stanowią ich modyfikację, np. zadane są od końca, dotyczą tylko części wielozdaniowego przepisu.

Odpowiedzi do testów skonstruowane są na zasadzie: numer pytania, odpowiedź, podstawa prawna. W ten sposób każdy ma możliwość szybkiej weryfikacji udzielonej odpowiedzi, ale również odniesienia się do przepisu źródłowego. Konstrukcja książki nie „kusi” podglądaniem prawidłowej odpowiedzi, gdyż te znajdują się na końcu każdego z testów.

Książka służyć ma przygotowaniu do aplikacji. Nie ma więc polegać wyłącznie na przygotowaniu do zdania testu (pamiętając, że część praktyczna jest obowiązkowym składnikiem egzaminu wstępnego do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury). Przygotowanie do aplikacji to także nabycie umiejętności praktycznego rozwiązywania problemów. Dlatego też niezbędne staje się podejmowanie prób rozwiązywania zadań problemowych. Kazusy znajdują swoje źródło w orzecznictwie. Niejednokrotnie należy skorzystać z kilku orzeczeń celem określenia linii orzeczniczej służącej rozwiązaniu problemu. Co istotne, autorzy nie podają rozwiązania kazusów. Nie pozostawiamy Cię jednak Czytelniku z przedstawionym problemem. Wskazując na podstawy prawne, literaturę oraz orzecznictwo wyznaczamy Ci obszar, który powinieneś zgłębić, aby móc prawidłowo ocenić stan faktyczny. Dlatego też pytaniami pod kazusem wprowadzamy Cię najpierw ogólnie w zagadnienie, celem przypomnienia podstawowych konstrukcji normatywnych i doktrynalnych, byś w reszcie mógł przystąpić do zadania praktycznego. Ostatnie z poleceń nakazuje bowiem przygotować projekt pisma procesowego, orzeczenia lub opinii prawnej. W ten też sposób zdobywasz kolejne szlify w stosowaniu prawa.

Niniejsza publikacja uwzględnia najnowsze wykazy aktów prawnych obowiązujących na egzaminy wstępne na aplikację adwokacką i radcowską, komorniczą oraz notarialną opublikowane 11.4.2018 r.

Żywimy nadzieję, że razem z Nami uda Ci się, Drogi Czytelniku, gruntownie powtórzyć zdobytą wiedzą i przygotować się do egzaminów wstępnych lub powtórzyć wiedzę przed kolokwium lub egzaminem. Liczymy, że zadania praktyczne pomogą wdrażać się w stosowanie prawa i podnieść Twoje kompetencje w tym obszarze.

AutorzyWykaz skrótów

1. Akty prawne

---------------- -- ----------------------------------------------------------------------
BezpImprezMasU ustawa z 20.3.2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych
KC ustawa z 23.4.1964 r. – Kodeks cywilny
Konstytucja RP Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2.4.1997 r.
KK ustawa z 6.6.1997 r. – Kodeks karny
KKS ustawa z 10.9.199 r. – Kodeks karny skarbowy
KPC ustawa z 17.11.1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego
KPK ustawa z 6.6.1997 r. – Kodeks postępowania karnego
KPW ustawa z 24.8.2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia
KKW ustawa z 6.6.1997 r. – Kodeks karny wykonawczy
KW ustawa z 20.5.1971 r. – Kodeks wykroczeń
KWyb ustawa z 5.1.2011 r. – Kodeks wyborczy
NarkU ustawy z 29.7.2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii
OchrZwierzU ustawa z 21.8.1997 r. o ochronie zwierząt
PrAdw ustawa z 26.5.1982 r. – Prawo o adwokaturze
PrNot ustawa z 14.2.1991 r. – Prawo o notariacie
PrRuchDr ustawa z 20.6.1997 r. – Prawo o ruchu drogowym
RPrU ustawa z 6.7.1982 r. o radcach prawnych

---------------- -- ----------------------------------------------------------------------

2. Organy

------- -- ------------------------------------
ETPCz Europejski Trybunał Praw Człowieka
NSA Najwyższy Sąd Administracyjny
SN Sąd Najwyższy
SO Sąd Okręgowy
TK Trybunał Konstytucyjny
------- -- ------------------------------------

3. Publikatory

--------------- -- -----------------------------------------------------
Biul. SN Biuletyn Sądu Najwyższego
CzPKiNP Czasopismo Prawa Karnego i Nauk Penalnych
EP Edukacja Prawnicza
GSP Gdańskie Studia Prawnicze
KZS Krakowskie Zeszyty Sądowe
MoP Monitor Prawniczy
MoPr Monitor Prawa Pracy
OSG Orzecznictwo Sądów Gospodarczych
OSNKW Orzecznictwo Sądu Najwyższego Izba Karna i Wojskowa
OTK Orzecznictwo Trybunały Konstytucyjnego
OTK-A Orzecznictwo Trybunały Konstytucyjnego zeszyt A
Pal. Palestra
PiP Państwo i Prawo
Prok. i Pr. Prokurator i Prawo
Przegl. Sejm. Przegląd Sejmowy
SP Studia Prawnicze
--------------- -- -----------------------------------------------------

4. Inne

-------- -- ------------------------------
art. artykuł
Dz.U. Dziennik Ustaw
KERP Kodeks Etyki Radców Prawnych
Nr numer
poz. pozycja
r. rok
s. strona
t.j. tekst jednolity
z. zeszyt
ze zm. ze zmianami
zł złotych
-------- -- ------------------------------
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: