Przywry (Trematoda). Część ogólna; Część systematyczna – Aspidogastrea, Digenea: Strigeida - Ebook (Książka PDF) do pobrania w formacie PDF
Fragment:

Przywry (Trematoda). Część ogólna; Część systematyczna – Aspidogastrea, Digenea: Strigeida - ebook

Oceń:
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
ISBN:
978-83-8088-305-5
Język:
Polski
Rok wydania:
2010
Rozmiar pliku:
32 MB
Zabezpieczenie:
Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
Cena Virtualo
17,90
Cena w punktach Virtualo:
1790 pkt.

Pełny opis

Wydawnictwo seryjne Fauna Słodkowodna Polski istnieje od 1935 roku. Dotychczas opublikowało 21 zeszytów poświęconych zarówno zwierzętom bezkręgowym (Invertebrata), jak i kręgowcom (Vertebrata).

Kolejne tomy FSP zawierają bogate dane ogólne dotyczące omawianej grupy zwierzęcej oraz informacje szczegółowe o określonych gatunkach, rodzajach, rodzinach i rzędach. Integralną część każdego opracowania stanowią też klucze do oznaczania taksonów. Dzięki takiemu ujęciu monografie poszczególnych grup systematycznych stanowią kompendium najnowszej wiedzy teoretycznej i praktycznej na ich temat. Zeszyty FSP przygotowują wybitni specjaliści w zakresie znajomości fauny Polski.

 

Tom 34A, autorstwa prof. dr hab. Katarzyny Niewiadomskiej z Instytutu Parazytologii PAN w Warszawie, poświęcony krajowym przywrom (Trematoda), omawia szczegółowo cykle rozwojowe, anatomię, biologię, ekologię i taksonomię tych zwierząt oraz dostarcza wskazówek praktycznych dotyczących metodyki badań. Zawiera również klucze do oznaczania żyjących w wodach śródlądowych Polski przywr należących do podgromady Aspidogastrea oraz do rzędu Strigeida z podgromady Digenea.

Spis treści

I. Wstęp 9

 

II. Część ogólna 13

1. Charakterystyka przywr i ich położenie systematyczne 13

2. Pochodzenie i ewolucja przywr 23

3. Budowa przywr (Trematoda) 31

3.1. Podgromada Aspidogastrea 31

3.2. Podgromada Digenea (przywry digeniczne) 33

3.2.1. Pokolenie obojnacze (marity) 33

3.2.1.1. Przywry dorosłe (Powłoki ciała. Narządy czepne i powierzchnia ciała. Układ pokarmowy. Układ wydalniczy. Układ nerwowy. Układ rozrodczy) 33

3.2.1.2. Cerkarie 52

3.2.1.3. Mezocerkarie 62

3.2.1.4. Metacerkarie 63

3.2.2. Pokolenia partenogenetyczne (partenity) 65

4. Rozmnażanie i rozwój 69

5. Biologia i ekologia 73

6. Metody zbierania i konserwowania 77

 

III. Część systematyczna 81

Gromada Trematoda 81

Podgromada Aspidogastrea 82

Rodzina Aspidogastridae 82

Podgromada Digenea 85

Nadrodzina Azygioidea 87

Rodzina Azygiidae 88

Nadrodzina Brachylaimoidea 93

Rodzina Leucochloridiidae 95

Rodzina Leucochloridiomorphidae 103

Nadrodzina Bucephaloidea 107

Rodzina Bucephalidae 108

Nadrodzina Clinostomoidea 114

Rodzina Clinostomidae 115

Nadrodzina Cyclocoeloidea 120

Rodzina Cyclocoelidae 121

Rodzina Eucotylidae 127

Rodzina Typhlocoelidae 133

Nadrodzina Diplostomoidea 139

Rodzina Cyathocotylidae 141

Rodzina Diplostomidae 159

Rodzina Strigeidae 235

Nadrodzina Hemiuroidea 296

Rodzina Derogenidae 297

Rodzina Hemiuridae 300

Nadrodzina Schistosomatoidea 303

Rodzina Sanguinicolidae 304

Rodzina Schistosomatidae 312

7. Furkocerkarie notowane w Polsce 337

8. Aneks 347

 

IV. Piśmiennictwo 351

V. Ważniejsze terminy dotyczące budowy przywr 365

VI. Skorowidz nazw żywicieli 371

VII. Skorowidz nazw taksonomicznych łacińskich 379

BESTSELLERY