Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Publicystyka Henryka Sienkiewicza. Język – styl – gatunek - ebook

Data wydania:
1 stycznia 2021
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
24,95

Publicystyka Henryka Sienkiewicza. Język – styl – gatunek - ebook

Publikacja daje wgląd w rozwój warsztatu pisarskiego Sienkiewicza, ujawnia autorskie zmagania z gatunkowymi formami wypowiedzi, umożliwia wreszcie odkrycie ówczesnej mentalności, jako że Sienkiewiczowskie widzenie świata to odprysk tamoczesnych zjawisk kulturowo-społecznych, takich jak kolonializm, patriarchat, europocentryzm. Czytelnik zderzy się więc z nieakceptowanymi dziś postawami – mizoginią czy ksenofobią pisarza, trzeba jednak na te cechy patrzeć w kontekście czasów i kultury, a autora traktować jak nieodrodnego syna i świadka swoich czasów.

Z recenzji dr hab. Magdaleny Hawrysz, prof.UZ

Wszystkie poruszone w monografii kwestie, rzetelnie przeprowadzone analizy lingwistyczno-stylistyczne tekstów publicystycznych i korespondencji podróżniczej odkrywają środki świadczące o indywidualnych formach warsztatu pisarskiego Sienkiewicza, co ważne – ujawniają też przekonania, poglądy pisarza na temat obcych realiów, obserwowanych w czasie zagranicznych peregrynacji. Co więcej, wszystkie zagadnienia szczegółowe zostały zaprezentowane w szerokim kontekście historycznym, kulturowym i genologicznym. [...] Duża wartość monografii leży nie tylko w sferze stricte naukowej, lecz także kulturotwórczej i dydaktycznej.

Z recenzji dr hab. Leonardy Mariak, prof. US

Spis treści

Wprowadzenie 7

 

CZĘŚĆ I: WOKÓŁ JĘZYKA i STYLU 11

 

Słownictwo oceniające w recenzjach literackich 13

Wartość artystyczna 16

Wartość społeczna 25

Formy superlatywne w felietonach 29

Analiza semantyczna 29

Analiza funkcjonalna 43

„Malowanie słowem” — o stylu sprawozdań z wystaw malarskich 59

Językowe sposoby przybliżania obcej rzeczywistości w Listach z podróży do Ameryki 73

Cechy stylowe Listów z Afryki 89

Prostota 92

Jasność 106

Dynamiczność 120

Obrazowość 124

Od Listów z podróży do Ameryki (1876–1878) do Listów z Afryki (1891–1892), czyli o ewolucji warsztatu pisarskiego Henryka Sienkiewicza 139

 

CZĘŚĆ II: WOKÓŁ GATUNKU 155

 

Trudności klasyfikacyjne 157

Świadomość dziennikarska Henryka Sienkiewicza 161

Wokół Sienkiewiczowskich recenzji 179

Sprawozdania z wystaw malarskich 204

 

CZĘŚĆ III: SIENKIEWICZOWSKIE WISZENIE ŚWIATA 219

 

Przedstawiciele obcych narodowości w oczach Sienkiewicza podróżnika 221

Obraz Indian w Listach z podróży do Ameryki 247

Sposoby nazywania przedstawicieli społeczności indiańskiej 248

Sposoby prezentacji społeczności indiańskiej 257

Obraz rdzennej ludności w Listach z Afryki 271

Sposoby nazywania przedstawicieli społeczności afrykańskiej 272

Sposoby prezentacji społeczności afrykańskiej 275

Obraz języka mieszkańców Afryki w listach z podróży 289

Obraz widziany z dystansu 290

Obraz przybliżony 292

 

Aneksy 307

Wykaz źródeł 309

Inne skróty 310

Bibliografia 311

Nota bibliograficzna 322

Kategoria: Polonistyka
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-8220-707-1
Rozmiar pliku: 2,3 MB

BESTSELLERY

Kategorie: