Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Regulamin ZFŚS na rok szkolny 2014/2015 - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
Maj 2014
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Regulamin ZFŚS na rok szkolny 2014/2015 - ebook

Zakładowym funduszem świadczeń socjalnych administruje dyrektor szkoły. Zarządza w tym przypadku nawet kilkudziesięcioma tysiącami złotych z kont ZFŚS. Za pieniądze te ponosi odpowiedzialność także karną. Przyznanie świadczeń niezgodnie z przepisami może skończyć się płaceniem należnych składek do ZUS wraz z odsetkami. Publikacja pomoże każdemu dyrektorowi szkoły zarządzać funduszem i podejmować właściwe decyzje o podziale środków ZFŚS. Prezentuje sprawdzone triki, dzięki którym można uniknąć płacenia składek na ubezpieczenie społeczne. Zawiera gotowe zapisy do regulaminu ZFŚS wraz z wzorami niezbędnych dokumentów.

Kategoria: Pracy
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-269-3032-4
Rozmiar pliku: 1,1 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

9. Okres obowiązywania regulaminu, aktualizacja zapisów

Ustawa o ZFŚS nie określa okresu obowiązywania Regulaminu ZFŚS, a zatem obowiązuje on do czasu przyjęcia nowego (lub modyfikacji zapisów starego) Regulaminu. W nowym Regulaminie można dopisać, że dotychczasowy Regulamin traci moc wraz z wejściem w życie nowego Regulaminu.

Określenia momentu wejścia w życie nowego Regulaminu ZFŚS należy – w pierwszej kolejności – poszukiwać w treści samego Regulaminu. Jeśli Regulamin nic na ten temat nie wspomina (np. nie zawiera postanowienia typu: „niniejszy Regulamin wchodzi w życie po upływie 1 miesiąca od daty wywieszenia go na tablicy ogłoszeń”), to Regulamin ZFŚS – jak każdy zakładowy akt prawa pracy – wejdzie w życie w terminie przyjętym zwyczajowo w zakładzie pracy.

9.1. Ustalanie treści Regulaminu

Treść Regulaminu ZFŚS pracodawca ma obowiązek uzgodnić z zakładową organizacją związkową (art. 27 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych). Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia Regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów (art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS).

W placówce, w której działa więcej niż jedna organizacja związkowa, w sprawach dotyczących zbiorowych praw i interesów pracowników organizacje związkowe mogą tworzyć wspólną reprezentację związkową. W sprawach wymagających uzgodnienia stanowiska z organizacjami związkowymi organizacje te przedstawiają wspólnie uzgodnione stanowisko. Sposób ustalania i przedstawiania tego stanowiska przez każdorazowo wyłanianą do tych spraw wspólną reprezentację związkową określa porozumienie zawarte przez organizacje związkowe (art. 30 ust. 4 ustawy o związkach zawodowych).

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego warunkiem obowiązywania Regulaminu ZFŚS jest jego uzgodnienie ze wszystkimi organizacjami związkowymi działającymi w zakładzie pracy (wyrok SN z 11 maja 1999 r.).

Jeżeli w placówce, w której działa więcej niż jedna organizacja związkowa, organizacje związkowe nie przedstawiły w terminie 30 dni wspólnie uzgodnionego stanowiska w sprawie ustalenia Regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, decyzje w tej sprawie podejmuje pracodawca po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych (art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych).

9.2. Zmiany w Regulaminie

Przepisy ustawy o ZFŚS nie określają także, jak często należy wprowadzać zmiany w Regulaminie, ale naszym zdaniem zasadne byłoby coroczne przejrzenie zapisów Regulaminu (z nowym rokiem szkolnym lub kalendarzowym). Warto wtedy zastanowić się, czy wysokość świadczeń nie wymaga modyfikacji, a także czy nie zmieniły się potrzeby osób uprawnionych i czy w związku z tym rodzaje świadczeń nie wymagają modyfikacji.

Zmiany Regulaminu ZFŚS wprowadzane są w tym samym trybie, co cały Regulamin, a zatem wymagane są konsultacje z organizacjami związkowymi lub przedstawicielem załogi (gdy w placówce nie działają organizacje związkowe) – art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS. Trzeba przy tym pamiętać, że inne, poza organizacjami związkowymi, organy szkoły, takie jak np. rada pedagogiczna, nie są uprawnione do uzgadniania treści Regulaminu. O zmienionym Regulaminie należy poinformować pracowników, np. poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w szkole.

9.3. Wzór regulaminu ZFŚS

REGULAMIN ZAKŁADOWEGO FUNDUSZU ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Elementy zaznaczone kursywą nie są obligatoryjne. Mogą być one indywidualnie kształtowane w konkretnym regulaminie, według potrzeb i możliwości danej placówki.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rozdział 1.

Postanowienia ogólne

§ 1.

Regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych .............................................. (nazwa szkoły lub placówki), zwany dalej „Regulaminem”, określa zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, zwanego dalej „funduszem”, oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej.

§ 2.

1. Fundusz jest przeznaczony na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu, zwanych dalej „osobami uprawnionymi”, z uwzględnieniem ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej.

2. Działalność socjalna, o której mowa w ust. 1, obejmuje usługi świadczone na rzecz:

1) różnych form wypoczynku,

2) działalności kulturalno-oświatowej i sportowo-rekreacyjnej,

3) opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego,

4) udzielania pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także

5) zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

§ 3.

........................................................................., zwana dalej „Pracodawcą”, gospodaruje środkami funduszu w zakresie określonym w ustawie z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2012 r. poz. 592), w Regulaminie oraz w rocznym planie rzeczowo-finansowym.

§ 4.

1. Podstawę podziału środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej stanowi roczny plan rzeczowo-finansowy.

2. Projekt rocznego planu rzeczowo-finansowego sporządza pracodawca w uzgodnieniu z zakładowymi (międzyzakładowymi) organizacjami związkowymi działającymi u pracodawcy.

§ 5.

1. Świadczenia socjalne z funduszu, zwane dalej „świadczeniami”, są przyznawane na wniosek osób uprawnionych i nie mają charakteru roszczeniowego.

2. Dopuszczalne jest organizowanie ze środków funduszu imprez masowych przeznaczonych do wszystkich osób uprawnionych. Decyzję o zorganizowaniu takiej imprezy podejmuje pracodawca w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi.

§ 6.

Decyzję o przyznaniu świadczeń podejmuje Dyrektor ........................ w uzgodnieniu z działającymi w ................. organizacjami związkowymi.

§ 7.

Ustalanie celu, rodzaju i wysokości świadczenia jest dokonywane na podstawie sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.

Rozdział 2.

Osoby uprawnione do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

§ 8.

1. Osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu są:

1) pracownicy ....................................., bez względu na podstawę nawiązania stosunku pracy i wymiar zatrudnienia, zwani dalej „pracownikami”,

2) emeryci i renciści – byli pracownicy ......................., dla których ................................ (szkoła lub placówka) była ostatnim miejscem zatrudnienia przed nabyciem prawa do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,

3) członkowie rodzin osób, o których mowa w pkt 1 i 2.

2. Do członków rodziny, o których mowa w ust. 1 pkt 3, zalicza się:

1) pozostające na utrzymaniu pracownika, emeryta lub rencisty dzieci własne, przysposobione oraz dzieci przyjęte na wychowanie w rodzinie zastępczej, dzieci współmałżonka oraz pozostające na utrzymaniu wnuki i rodzeństwo w wieku do lat 18, a jeżeli kształcą się w szkole – do czasu ukończenia nauki, jednak nie dłużej niż do ukończenia 25 lat,

2) osoby wymienione w pkt 1 niezdolne do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy – bez względu na wiek,

3) współmałżonka – jeżeli nie jest nigdzie zatrudniony i pozostaje na wyłącznym utrzymaniu pracownika, emeryta lub rencisty.

3. Inne osoby uprawnione:

1) osoby przebywające na świadczeniach przedemerytalnych, dla których ................ (szkoła lub placówka) była ostatnim miejscem zatrudnienia,

2) osoby zatrudnione na innej podstawie prawnej niż stosunek pracy (zleceniobiorcy, chałupnicy, agenci),

3) pracownicy tymczasowi,

4) członkowie rodzin zmarłych pracowników oraz emerytów i rencistów – byłych pracowników zakładu,

jeżeli są uprawnieni do renty rodzinnej po zmarłym – w okresie pobierania renty

Darmowy fragment
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: