Rola geografii w edukacji szkolnej. Studium porównawcze wybranych krajów europejskich - Ebook (Książka PDF) do pobrania w formacie PDF
Fragment:

Rola geografii w edukacji szkolnej. Studium porównawcze wybranych krajów europejskich - ebook

Oceń:
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
ISBN:
978-83-7969-502-7
Język:
Polski
Rok wydania:
2014
Rozmiar pliku:
8,8 MB
Zabezpieczenie:
Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
Cena Virtualo
18,90
Cena w punktach Virtualo:
1890 pkt.

Pełny opis

W ostatnich latach szkolnictwo w krajach europejskich przechodzi bardzo intensywną ewolucję. Zmiany obejmują organizację oświaty, ale sięgają także głębiej – do koncepcji, założeń i celów procesu kształcenia. W tym kontekście istotny okazuje się problem pozycji, jaką zajmuje, ale przede wszystkim roli, jaką odgrywa szkolna geografia. Pozytywny wkład tego przedmiotu w kształcenie młodego człowieka jest bezsprzeczny. Niestety, obserwuje się coraz częstsze przypadki kontestowania statusu geografii jako obowiązkowego, niezależnego i wartościowego przedmiotu nauczania.

Niniejsza książka stanowi wielowymiarowe studium porównawcze pozycji i zadań stawianych szkolnej geografii w Polsce, Anglii, we Francji i w Niemczech. Pojawienie się opracowań osadzonych w szerszym, międzynarodowym kontekście z pewnością przyczyni się do wymiany doświadczeń i skorzystania z istniejących wzorców dobrej praktyki edukacyjnej, co przyniesie pozytywne skutki przede wszystkim w przypadku młodych ludzi opuszczających mury szkolne.

Spis treści

Wprowadzenie  7

1. Przegląd literatury i założenia metodologiczne badań  9

1.1. Badania porównawcze o zasięgu międzynarodowym w dydaktyce geografii  9

1.2. Poglądy na temat roli geografii w kształceniu  15

1.3. Cele podjętych badań  23

1.4. Materiały źródłowe i metody badawcze  26

2. Pozycja przedmiotu szkolnego geografia w Polsce, Anglii, Francji i Niemczech  37

3. Koncepcje kształcenia geograficznego w badanych krajach  48

3.1. Ogólna charakterystyka założeń programowych geografii  48

3.2. Wkład geografii w kształcenie określony explicite w podstawach programowych  53

3.3. Zakładane cele kształcenia geograficznego  58

4. Rola geografii wyrażona poprzez treści podręczników  74

4.1. Dobór i układ treści  74

4.2. Zasięg omawianych obszarów  90

4.3. Kontekstualizacja wybranych krajów i regionów  97

4.4. Umiejętności kształcone za pomocą podręcznika  111

4.5. Kształcenie przekonań i postaw  121

5. Wnioski końcowe oraz implikacje praktyczne  138

Literatura  150


Załącznik 1  162

BESTSELLERY