Sandomierz mityczny - Ebook (Książka PDF) do pobrania w formacie PDF
Fragment:

Sandomierz mityczny - ebook

Oceń:
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Wydawnictwo:
ISBN:
978-83-7950-074-1
Język:
Polski
Data wydania:
28 października 2013
Rozmiar pliku:
34 MB
Zabezpieczenie:
Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
Cena Virtualo
17,00
Cena w punktach Virtualo:
1700 pkt.

Pełny opis

Legendarne dzieje Sandomierza były już tematem kilku opracowań, wśród których wymienić mogę "Legendy sandomierskie: podania, przypowieści, anegdoty i przysłowia Ziemi Sandomierskiej" Krzysztofa Seligi (Lublin 1974), "Legendy i opowieści sandomierskie" Andrzeja Sarwy (Sandomierz 2005). Kilka z nich opisał również Oskar Kolberg w swoich pracach "Radomskie"(Wrocław-Poznań 1964) oraz "Sandomierskie" (Wrocław-Poznań 1976), a Jarosław Iwaszkiewicz włączył do powieści "Wycieczka do Sandomierza" (Warszawa 1953). Nie są więc zupełnie nieznane dla szerszego grona czytelników, a ich literackie opracowania zachęcają do lektury nie tylko specjalistę, ale i zwykłego czytelnika. Jednak w przeciwieństwie do, przykładowo legend krakowskich, nie doczekały się do tej pory opracowania, którego celem byłaby ich szczegółowa analiza etnologiczna i religioznawcza. Sandomierz mityczny jest do pewnego stopnia próbą wypełnienia owej luki. Moim celem nie była jednak analiza samych tekstów, ale również zbadanie topografii miasta i jego historii, a zwłaszcza dziejów miejsc kultu religijnego, a następnie odpowiedź na pytanie, gdzie należałoby szukać ich najdawniejszych źródeł, sięgających czasów jeszcze przedchrześcijańskich, a może nawet przedsłowiańskich, jeśli odrzucić coraz bardziej wątpliwe teorie mówiące o pustce osadniczej w okresie zajmowania terenów obecnej Polski przez plemiona posługujące się językami słowiańskimi. Historia pobytu człowieka na Ziemi Sandomierskiej jest frapującą podróżą w głąb czasu, w przeszłość sięgającą okresu neolitu. Jedne z najstarszych znalezisk archeologicznych na Wyżynie Sandomierskiej datowane są na około 3800 rok p.n.e...

Spis treści

Rozdział I Sudomir i Sandomierz
Zaginiona legenda
Nim przybyli Słowianie
Lędzianie, Wiślanie, Sandomierzanie
Skąd przybył Sudomir?
Lędzianie a Węgrzy
Rozdział II W poszukiwaniu świętego miejsca
Trzy miejskie wzgórza
Bóg troistej góry i św. Mikołaj
Święty Jan na Wzgórzu Świętojakubskim
Św. Wojciech wypędza Yassam z Sandomierza
Rozdział III Królowa niebios
Majowa królewna
Matka góra i ojciec niebo
Matka Boska Gromniczna
Sandomierskie wody i Łyse Góry
Rozdział IV Salve Regina
Legenda o Sadoku i 48 braciach
Matka Boska Gromniczna i św. Błażej
Taurus - gwiezdny byk
Wzgórze Królowej czy wzgórze byka?
Męczennicy Sandomierscy i mity astralne
Rozdział V Żmigród
Żmij i smok
Św. Michał Archanioł ze Żmigrodu
Żmij, wilk i pies
Rozdział VI Św. Jacek Odrowąż
Św. Jacek - Hiacynt czy Jakub?
Św. Jacek „od pierogów" i Maryja
Lipy św. Jacka
Narodziny z kamienia
Sandomierscy Lugiowie i Łada
Rozdział VII Sandomierskie obrończynie
Halina Krępianka – sandomierska Judyta
Od legendy do mitu
Gołębie Haliny Krępianki
Królowa Jadwiga i Helena z Dębnów
Rozdział VIII Czarownica Judyta i książę Henryk
Judyta a Esterka - nałożnice polskich władców
Kochanka czy czarownica?
Wiła z tajemnej komnaty
Czarna królewna
Rozdział IX Pozostałości utraconych legend
Okruchy przeszłości
Tajemnice historii
Bibliografia

BESTSELLERY