Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Służebność przesyłu - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
27 maja 2017
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Służebność przesyłu - ebook

W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zagadnienia związane z ustanawianiem służebności przesyłu na nieruchomościach rolnych. Wyjaśniamy, jakiego wynagrodzenia można się domagać od przedsiębiorcy przesyłowego, a także, jakie są skutki podatkowe ustanowienia służebności przesyłu.

Kategoria: Rolne i ochrony środowiska
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-269-6204-2
Rozmiar pliku: 103 KB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Służebność przesyłu – jakich roszczeń możesz dochodzić od przedsiębiorcy, który korzysta z Twojej nieruchomości

Jeżeli na Twojej działce znajdują się słupy linii energetycznych, transformatory energetyczne, wodociągi, gazociągi, linie telekomunikacyjne lub inne urządzenia, z których korzysta przedsiębiorstwo przesyłowe, masz prawo dochodzić roszczeń. O tym, z jakimi roszczeniami możesz wystąpić, przeczytasz w tym dziale.

Wiele urządzeń przesyłowych wybudowanych na prywatnych gruntach ma nieuregulowany stan prawny. Istnienie na nieruchomości urządzeń przesyłowych jest najczęściej dla właścicieli gruntów uciążliwe. Ogranicza możliwość korzystania z nieruchomości. Istnienie tego typu urządzeń może między innymi znacząco obniżać wartość nieruchomości. W większości przypadków posadowienie słupów czy np. transformatora na gruncie powoduje fizyczne oddziaływanie na nieruchomość, a tym samym narusza prawo własności. Dotyczy to zwłaszcza tych działek, na których urządzenia biegną przez środek działki lub urządzenia zajmują znaczną część jej powierzchni.

Czym jest i na czym polega służebność przesyłu

Pojęcie i instytucja służebności przesyłu zostały wprowadzone do Kodeksu cywilnego (dalej: kc) ustawą z 30 maja 2008 r. Służebność przesyłu zaczęła funkcjonować w sierpniu 2008 roku.

Jej celem jest uregulowanie stosunków prawnych dotyczących urządzeń przesyłowych między przedsiębiorcami przesyłowymi a właścicielami nieruchomości, na których znajdują się takie urządzenia, oraz ułatwienie dalszych inwestycji w sieci przesyłowe, gdyż taką służebność można ustanowić także w odniesieniu do urządzeń dopiero planowanych.

Służebność przesyłu

to ograniczone prawo rzeczowe. Jej treść polega na tym, że nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (art. 3051 kc). Służebność może dotyczyć urządzeń planowanych lub już istniejących urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz innych podobnych urządzeń, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Służebność przesyłu określa zakres, w jakim przedsiębiorca przesyłowy (np. zakład energetyczny, zakład wodnokanalizacyjny, gazownia, wodociągi, zakład ciepłowniczy) może korzystać z cudzej nieruchomości, na której znajdują się lub mają się znajdować jego urządzenia przesyłowe. Istota służebności przesyłu, jak każdej służebności, polega więc na tym, że właściciel nieruchomości godzi się odpłatnie znosić pewne niedogodności w wykonywaniu swojego prawa własności, w tym przypadku na rzecz przedsiębiorcy przesyłowego.

Służebność przesyłu może mieć zastosowanie do:

•takich stanów faktycznych, w których urządzenia przesyłowe już istnieją,

•takich, w których przedsiębiorca zamierza dopiero wybudować urządzenia w przyszłości.

Czym są urządzenia przesyłowe

Urządzeniami przesyłowymi są urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne, czyli na przykład:

•słupy niskiego, średniego i wysokiego napięcia,

•sieci wodociągowe i gazowe,

•stacje trafo,

•transformatory elektryczne.

Tego typu urządzenia, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa przesyłowego, nie należą do części składowych nieruchomości (art. 49 kc).

Jakie uprawnienia przysługują przedsiębiorcy przesyłowemu

Treść uprawnień, które służebność przesyłu daje przedsiębiorcy zamierzającemu wybudować lub którego własność stanowią już wybudowane urządzenia przesyłowe, polega na tym, że może on korzystać z obciążonej nieruchomości w granicach określonych przeznaczeniem tych urządzeń, a więc ich bieżącą eksploatacją, konserwacją i dozorem.

Służebność przesyłu – sprawdź, jakie masz obowiązki podatkowe

Sprawdź, czy firma energetyczna może odmówić wypłaty wynagrodzenia za słupy

Darmowy fragment
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: