Facebook - konwersja
Pobierz fragment

„Strasznie lubię cię, piosenko”. Szkice o tekstach Wojciecha Młynarskiego. Tom jubileuszowy dedykowany Profesor Barbarze Kudrze - ebook

Data wydania:
1 stycznia 2018
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
Produkt chwilowo niedostępny

„Strasznie lubię cię, piosenko”. Szkice o tekstach Wojciecha Młynarskiego. Tom jubileuszowy dedykowany Profesor Barbarze Kudrze - ebook

 

„Strasznie lubię cię, piosenko”. Szkice o tekstach Wojciecha Młynarskiego to pierwsza tak obszerna monografia poświęcona w całości twórczości jednego z największych poetów polskiej piosenki. Analizy tekstów Wojciecha Młynarskiego podjęli się językoznawcy, literaturoznawcy i kulturoznawcy. Wśród opracowań przeważają studia naukowe, ale nie zabrakło też artykułów o charakterze popularnym.

Dorobek poety znanego z trafnych komentarzy na temat otaczającej go rzeczywistości został zaprezentowany z różnych punktów widzenia. Przyjrzano się nie tylko słowom, gatunkom i zabiegom językowym, jakie wykorzystywał wybitny twórca, lecz także znaczeniom ukrytym w jego tekstach. Czytelnicy dowiedzą się m.in.: jaki obraz Polaków wyłania się z twórczości Młynarskiego, czym jest dla niego szczęście, jak przedstawiał on kobiety, co można wyczytać z tytułów jego utworów, dlaczego autor Róbmy swoje zasłużył na miano mistrza mowy polskiej i co łączyło go z Okudżawą.

Tom bez wątpienia zainteresuje wszystkich, którzy cenią Wojciecha Młynarskiego i jego artystyczne sposoby konceptualizowania wielobarwnych światów.

Spis treści

 

Wstęp 11

O Jubilatce 13

Sylwetka (nie tylko) naukowa Profesor Barbary Kudry (oprac. Izabela Różycka) 15

Bibliografia prac Profesor Barbary Kudry (oprac. Agnieszka Wierzbicka) 17

Część pierwsza. Od kultury języka do kultury i zaangażowania 23

Małgorzata Kita, Lekcja kultury języka prowadzona przez Mistrza 25

Maria Wojtak, Wybrane utwory jako budulec sylwetki artysty 43

Andrzej Kudra, Powtórzenie jako cień konceptualny (w piosenkach Wojciecha Młynarskiego) 53

Jarosław Płuciennik, Kultura jako aktywizm. Protest song Młynarskiego, kultura liberalna i zaangażowanie 71

Część druga. Od słów dawnych do kreatywności leksykalnej 89

Beata Burska-Ratajczyk, Stylistyczne walory dawnego słownictwa w tekstach piosenek Wojciecha Młynarskiego 91

Magdalena Nowakowska, Leksyka nacechowana jako przejaw stylizacji potocznej w tekstach piosenek Wojciecha Młynarskiego 103

Katarzyna Jachimowska, Świat muzyki słowami solysty — analiza leksykalno-funkcjonalna terminologii muzycznej wykorzystywanej przez Wojciecha Młynarskiego w jego wierszach i piosenkach 113

Bartłomiej Cieśla, Przejawy kreatywności leksykalnej w twórczości Wojciecha Młynarskiego 127

Część trzecia. Od tytułów piosenek do tłumaczeń tekstów 141

Katarzyna Burska, W świecie tytułów utworów Wojciecha Młynarskiego 143

Marta Wójcicka, Tytuły piosenek Wojciecha Młynarskiego wśród aktów mowy 153

Barbara Bogołębska, Retoryczność i publicystyczność tekstów Wojciecha Młynarskiego 163

Beata Grochala, „Felietonem tym rozbawię was troszeczkę” – rzecz o śpiewanych felietonach Wojciecha Młynarskiego 169

Anna Warda, Jedna piosenka – dwa utwory: Песенка о моей жизни B. Okudżawy i Trzy miłości W. Młynarskiego 179

Część czwarta. Od metatekstu do wspólnoty dyskursu 187

Ewa Szkudlarek-Śmiechowicz, Wojciecha Młynarskiego rozważania o słowach i tekstach (w tekstach) 189

Rafał Siekiera, Interprzestrzeń komunikacyjna w porównaniach (na przykładzie utworów Wojciecha Młynarskiego) 209

Dorota Samborska-Kukuć, Wojciecha Młynarskiego rewersy grandilokwencji 227

Edyta Pałuszyńska, „Ile to trzeba się nagazdować, by Polska była Polską”, czyli o tworzeniu wspólnoty dyskursu w tekstach Wojciecha Młynarskiego 237

Część piąta. Od wizji szczęścia do obrazu wstydu 249

Elwira Olejniczak, Wizja szczęścia w tekstach wybranych piosenek Wojciecha Młynarskiego 251

Anna Sokół-Klein, „Skąd ty tyle wiesz o kobiecie? Nie odpowiedział. A chyba wiedział” – kilka słów o wizerunku kobiety w wybranych tekstach Wojciecha Młynarskiego 265

Agnieszka Wierzbicka, Na tropie zdrowego rozsądku… czyli felietony Wojciecha Młynarskiego o Polakach i o Polsce 275

Katarzyna Sitkowska, Spotkania u Młynarskiego 285

Małgorzata Karwatowska, „Wstydzić od dawna się nie mamy czego”? Od wypowiedzi Młynarskiego do skojarzeń studenckich 303

Kategoria: Polonistyka
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-8142-166-9
Rozmiar pliku: 3,8 MB

BESTSELLERY

Kategorie: