Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Świadectwo pracy – wydawanie, wypełnianie, korekty i odpisy po zmianach z 1 stycznia 2017 r. - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
29 maja 2017
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Świadectwo pracy – wydawanie, wypełnianie, korekty i odpisy po zmianach z 1 stycznia 2017 r. - ebook

Publikacja wyjaśnia - na przykładach - kiedy i w jakim trybie należy wydać świadectwo pracy po zmianach z 1 stycznia 2017 r. Wskazuje także - na konkretnych wzorach - jakie zapisy umieścić w poszczególnych punktach świadectwa pracy w różnych sytuacjach, jakie mogą wystąpić w praktyce. Wyjaśnia także różne kwestie związane ze stosowaniem świadectw pracy oraz wydawaniem ich odpisów lub korekt.

Kategoria: Rynek pracy
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-269-5948-6
Rozmiar pliku: 122 KB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Świadectwo pracy – wydawanie, wypełnianie, korekty i odpisy po zmianach z 1 stycznia 2017 r.

Od 2017 roku nie ma już kłopotliwego obowiązku wydawania świadectw pracy po 24 miesiącach trwania umów terminowych. Można poczekać z wydaniem świadectwa za umowy, po których (bezpośrednio albo w ciągu siedmiu dni) zawieramy kolejną umowę. Nie dotyczy to wszakże umów skończonych przed 1 stycznia 2017 r., za które świadectwo wydaje się na odrębnych zasadach.

Poza tym od 2017 r. obowiązuje nowy wzór świadectwa pracy (wprowadziło go podpisane 30 grudnia 2016 r. nowe rozporządzenie). W niektórych punktach zmiany są niewielkie, jednak w kilku – dość zasadnicze. Przede wszystkim rozbito na kilka punktów informacje „rodzicielskie”, a także szczegółowo wskazano, kiedy i jak wykazywać urlopy związane z rodzicielstwem. Sprecyzowano co trzeba, a co można wpisać w świadectwie (na wniosek pracownika).

Oto publikacja, w której prezentujemy obecne zasady wydawania i wypełniania świadectwa, a także opisy poszczególnych punktów świadectwa – z wzorami zapisów.

Wydawanie świadectw pracy – po umowach terminowych i bezterminowych po zmianach z 2017 r.

Kolejna umowa w ciągu siedmiu dni zwolni z obowiązku wydania świadectwa

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca musi niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu siedmiu dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Wydane w takim przypadku świadectwo pracy dotyczy okresu lub okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa.

Natomiast w przypadku nawiązania z tym samym pracownikiem kolejnego stosunku pracy w ciągu siedmiu dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy, pracodawca musi wydać pracownikowi świadectwo wyłącznie na jego wniosek, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej.

Przykład

Liczy się dzień rozpoczęcia pracy wskazany w umowie

Zgodnie z art. 26 Kodeksu pracy, stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy. Zatem należy uznać, że jeżeli pracodawca po umowie na czas określony, która rozwiązała się z upływem czasu, na który został zawarta, np. 30 czerwca 2017 r. podpisze kolejną umowę o pracę z dniem 1 lipca 2017 r., ale jako dzień rozpoczęcia pracy wskaże np. 10 lipca 2017 r. – będzie musiał wydać świadectwo pracy za poprzednią umowę o pracę.

Dalej będą „zbiorcze” świadectwa pracy, ale na innych zasadach

Można więc przyjąć, że od 1 stycznia 2017 r. zasadą jest, że świadectwo pracy wydawane jest w sytuacji, gdy pracodawca ewidentnie kończy zatrudnianie pracownika w swojej firmie (co najmniej na dłuższy czas albo definitywnie).

W pozostałych przypadkach świadectwa pracy będą „zbiorcze”, np. jedno świadectwo pracy za umowy: na okres próbny, na czas określony i na czas nieokreślony, w sytuacji, gdy umowy będą zawierane bezpośrednio po sobie albo z przerwą nie dłuższą niż siedem dni między nawiązaniem poprzedniego i kolejnego stosunku pracy.

W praktyce pracodawca będzie musiał wydać pracownikowi świadectwo pracy również wtedy, gdy np. pracownik rozwiąże umowę o pracę bez wypowiedzenia, powołując się na winę pracodawcy albo gdy stosunek pracy wygaśnie w związku ze śmiercią pracownika.

Za umowy terminowe zakończone przed 2017 rokiem – świadectwo do czerwca 2017 r.

Powyższe zmiany dotyczą jednak:

•umów terminowych, które będą zawarte począwszy od 1 stycznia 2017 r. albo będą trwały w tym dniu oraz

•umów zawartych na czas nieokreślony.

Natomiast jeśli chodzi o umowy terminowe zakończone przed 1 stycznia 2017 r., świadectwo pracy za nie trzeba wydać w ciągu sześciu miesięcy od wejścia w życie ustawy nowelizującej Kodeks pracy w zakresie wydawania świadectw pracy – czyli do 30 czerwca 2017 r. Poniżej przedstawiamy te zasady na przykładach i schematach.

Przykład

Kilka umów, pierwsza po 1 stycznia 2017 r.

Strony zawarły umowę na okres próbny od 1 lutego 2017 r. do 30 kwietnia 2017 r. Po niej mają zamiar zawrzeć (bezpośrednio lub np. po 4-dniowej przerwie) umowę na czas nieokreślony.

 Świadectwo pracy za obie umowy należy wydać po zakończeniu umowy na czas nieokreślony (oczywiście pod warunkiem, że strony nie będą już kontynuować współpracy).

Przykład

Kilka umów, pierwsza na przełomie 2016 i 2017 r.

Informacje na górze świadectwa pracy

Ustęp 1 świadectwa pracy – oznaczenie pracodawcy

Ustęp 2 świadectwa pracy – rodzaj pracy, stanowiska

Ustęp 3 świadectwa pracy – tryb

Ustęp 4 świadectwa – jednostronne skrócenie okresu wypowiedzenia

Ustęp 5 pkt 1 świadectwa – urlop wypoczynkowy

Ustęp 5 pkt 2 świadectwa – urlop bezpłatny

Ustęp 5 pkt 3 świadectwa – informacja

Ustęp 5 pkt 4 świadectwa – informacja

Ustęp 5 pkt 5 świadectwa – informacja

Ustęp 5 pkt 6 świadectwa – informacja

Ustęp 5 pkt 7 świadectwa – informacja

Ustęp 5 pkt 8 świadectwa – informacja

Ustęp 5 pkt 9 świadectwa – informacja

Ustęp 5 pkt 10 świadectwa – informacja

Ustęp 5 pkt 11 świadectwa – informacja

Ustęp 5 pkt 12 świadectwa – dodatkowy urlop lub dodatkowe uprawnienia

Ustęp 5 pkt 13 świadectwa – okresy nieskładkowe

Ustęp 6 świadectwa – należność egzekwowana przez komornika

Ustęp 7 świadectwa – informacje uzupełniające

Darmowy fragment
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: