Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Symmachia cesarstwa rzymskiego z Bogiem chrześcijan (IV-VI wiek). Tom II. Jedna religia w jednym cesarstwie. Rzymscy imperatorzy sprzymierzeni z Bogiem na straży jedności Kościoła od Konstantyna I do Justyniana I - ebook

Rok wydania:
2018
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
21,96

Symmachia cesarstwa rzymskiego z Bogiem chrześcijan (IV-VI wiek). Tom II. Jedna religia w jednym cesarstwie. Rzymscy imperatorzy sprzymierzeni z Bogiem na straży jedności Kościoła od Konstantyna I do Justyniana I - ebook

Pierwszą część Symmachii cesarstwa rzymskiego z Bogiem chrześcijan (IV-VI wiek) zatytułowaną „Niezwykła przemiana” – narodziny nowej epoki Autor poświęcił refleksjom na temat szeroko pojętej genezy sojuszu Imperium Romanum z Bogiem chrześcijan i istotnym przemianom, które naznaczyły ów czas przełomu. W drugiej części, którą stanowi niniejszy tom, zajął się z jednej strony instytucjami eklezjalnymi, a z drugiej wysiłkami władców, aby zachować sojusz z Bogiem, zagrożony w ich głębokim przekonaniu różnorakimi rozłamami wewnątrzkościelnymi, na czele z wielkimi sporami teologicznymi: kontrowersją ariańską, nestoriańską i monofizycką.

„Praca prof. Sławomira Bralewskiego jest pozycją ważną [...]. To opracowanie dobrze przemyślane, poparte wieloletnimi, osobistymi badaniami Autora w tym zakresie. Stanowi więc owoc jego naukowej dojrzałości. Książka jest zwięzłą, logiczną całością, która daje dobrą orientację, zarówno merytoryczną, jak i bibliograficzną, w polskim i zagranicznym dorobku dotyczącym historii wczesnego Bizancjum. [...] Tezy Autora mają z jednej strony znamiona nowatorstwa, z drugiej zaś dojrzałości badawczej. Mogą zatem stanowić ważne i głębokie źródło inspiracji do dalszych badań.

dr hab. Piotr Kochanek, prof. KUL
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Spis treści

 

Wstęp 1

 

Rozdział I. Zasada pierwszeństwa w Kościele w epoce wczesnego chrześcijaństwa 7

 

Rozdział II. Hierarchia wschodnich biskupów w historiografii kościelnej V w. 31

 

Rozdział III. Zgromadzenia biskupów – synody i sobory 55

 

Rozdział IV. Cesarz Konstantyn wobec schizmy donacjańskiej 61

 

Rozdział V. Władcy Imperium Romanum wobec kontrowersji ariańskiej i schizmy antiocheńskiej 69

1. Kontrowersja ariańska 70

 

2. Schizma antiocheńska 107

 

 

Rozdział VI. Spór o ekonomię Wcielenia – próba przywrócenia jedności Kościoła przez cesarza Teodozjusza II (408–450) 117

1. Apolinaryzm 118

 

2. Chrystologia antiocheńska 121

 

3. Chrystologia aleksandryjska 124

 

4. Sobór w Efezie (431 r.) 128

 

5. „Sobór zbójecki” w Efezie (449 r.) 140

 

Rozdział VII. Zabiegi cesarza Marcjana (450–457) i jego następców o przywrócenie jedności Kościoła 149

1. Sobór Chalcedoński (451 r.) 150

 

2. Zmagania o jedność Kościoła w latach 457–527 173

 

3. Kwestia jedności Kościoła za panowania Justyniana I (527–565) 186

 

 

Refleksje końcowe 195

 

Wykaz skrótów 201

 

Bibliografia 205

 

Źródła 205

 

Opracowania 220

 

Summary 247

 

Indeksy 257

 

Indeks osób 257

 

Indeks nazw geograficznych i etnicznych 267

 

Spis ilustracji 271

 

Ilustracje 277

 

Abstrakt 325

 

Abstract 326

Kategoria: Historia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-8142-519-3
Rozmiar pliku: 11 MB

BESTSELLERY

Kategorie: