Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Wizerunek władców bizantyńskich w Historii kościelnej Ewagriusza Scholastyka - ebook

Rok wydania:
2018
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Wizerunek władców bizantyńskich w Historii kościelnej Ewagriusza Scholastyka - ebook

Prezentowana książka poświęcona została odtworzeniu i analizie obrazu cesarzy bizantyńskich (od Teodozjusza II do Maurycjusza) w Historii kościelnej Ewagriusza Scholastyka, bizantyńskiego historyka Kościoła z VI w. Dla Autora na obraz cesarzy składa się zarówno bezpośredni ich opis (charakteru, wad, zalet, wyglądu zewnętrznego etc.), jak i opis pośredni – poprzez przedstawienie prowadzonej przez nich polityki, a także zachodzących w czasach ich rządów wydarzeń, które Ewagriusz mógł uważać za skutki ich panowania.

Książka nie tylko wzbogaca naszą wiedzę na temat Ewagriusza Scholastyka, jego pisarskiego warsztatu i literackich inspiracji, ale stanowi również interesującą panoramę dziejów wschodniej części imperium rzymskiego w V–VI w.

„Charakteryzując pracę wypada podnieść jeszcze jeden cenny aspekt metodologii badań. Kazimierz Ginter to uczony zaliczający się do pokolenia chętnie sięgającego po nowoczesne narzędzia pracy naukowej i wzbogacającego warsztat badawczy historii późnoantycznej. Analizując teksty sięgnął po narzędzie pozwalające identyfikować miejsca zbieżne i wskazywać ich proweniencję (w ramach Thesaurus Linguae Graecae), co umożliwiło mu na ustalenie powiązań podstawowego źródła z innymi tekstami antycznymi i bizantyńskimi.

Jestem przekonany, że praca Kazimierza Gintera (…), ukazująca postać i dzieło Ewagriusza z nowej perspektywy zasługuje na opublikowanie.”

prof. dr hab. Maciej Salamon
Uniwersytet Jagielloński

Spis treści

Wstęp

Część I. Ewagriusz i jego Historia kościelna

1. Stan badań. Podstawowa literatura

2. Życie Ewagriusza Scholastyka

3. Czynniki kształtujące światopogląd Ewagriusza

Świat religijny Ewagriusza

Ewagriusz i patriarchowie chalcedońscy Antiochii

Lektury religijne Ewagriusza

Tradycja dziejów rzymskich

Tradycja helleńska

Lokalny krąg kulturowy: Antiochia i Syria

Przynależność do dekurionów

4. Historia kościelna Ewagriusza

5. Źródła i tło literackie Historii kościelnej Ewagriusza

Dokumenty

Historie kościelne

Dzieła klasycyzujące

Kroniki

Hagiografia

Panegiryki i paszkwile

6. Parę uwag na temat autorów kształtujących wyobrażenia Ewagriusza o władcy idealnym

Platon

Filostratos

Euzebiusz z Cezarei i Konstantyn

Inni autorzy historii kościelnych

Synezjusz

Część II. Obraz cesarzy bizantyńskich w Historii kościelnej Ewagriusza Scholastyka

1. Konstantyn i cesarze przedchrześcijańscy. Polemika Ewagriusza z Zosymem

2. Teodozjusz II

3. Marcjan

4. Leon I

5. Zenon

6. Anastazjusz

7. Justyn I

8. Justynian I

9. Justyn II

10. Tyberiusz

11. Maurycjusz

Zakończenie

Wykaz skrótów

Bibliografia

Summary

Indeks osób

Indeks nazw geograficznych i etnicznych

Kategoria: Historia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-8142-033-4
Rozmiar pliku: 3,6 MB

BESTSELLERY

Kategorie: