Z dziejów opieki społecznej w Polsce międzywojennej. Półkolonie letnie w Łodzi - Ebook (Książka PDF) do pobrania w formacie PDF
Fragment:

Z dziejów opieki społecznej w Polsce międzywojennej. Półkolonie letnie w Łodzi - ebook

Oceń:
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
ISBN:
978-83-8142-128-7
Język:
Polski
Rok wydania:
2018
Rozmiar pliku:
4,1 MB
Zabezpieczenie:
Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
Cena Virtualo
22,45
Cena w punktach Virtualo:
2245 pkt.

Pełny opis

 

W serii powołanej dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz utrwalenia w polskiej świadomości zbiorowej wiedzy historycznej o genezie i przebiegu odbudowy państwa polskiego ukażą się monografie, biografie i źródła, dla których tematyczną klamrą będzie idea polskiej niepodległości oraz walki o jej urzeczywistnienie i kształt z uwzględnieniem zagadnień polskich i międzynarodowych; politycznych, społecznych i ekonomicznych; walki orężnej i działań dyplomatycznych; wreszcie przedsięwzięć na polu kultury.

Publikacja dotyczy nowych form opieki społecznej zapoczątkowanych w okresie międzywojennym. Autorka zaprezentowała główne założenia opieki społecznej, w tym opieki nad dziećmi, wskazując obszary życia mieszkańców, w których łódzkie władze wdrożyły systemowe rozwiązania pomocowe wobec dorosłych i dzieci. Na przykładzie półkolonii letnich w Łodzi ukazała sposób organizacji wypoczynku na terenie miejskich parków, źródła jego finansowania, uczestników, personel, a także kwestie związane z opieką, wychowaniem oraz edukacją dzieci i młodzieży. Książka może zainteresować zarówno historyków wychowania, pedagogów, socjologów, jak i organizatorów inicjatyw w zakresie opieki nad dziećmi.

Spis treści

 

Wykaz skrótów 9

Wstęp 11

Rozdział I. Łódź w latach 1918–1939 17

1. Samorząd 17

2. Mieszkańcy 25

3. Życie i praca 36

4. Opieka społeczna 47

5. Dzieci w systemie pomocy 59

Rozdział II. Wypoczynek w mieście 69

1. Parki i boiska 69

2. Idea, cele, zadania półkolonii 87

3. Regulamin 96

4. Organizacja wypoczynku 102

5. Finanse 111

Rozdział III. Uczestnicy 121

1. Dzieci 121

2. Zespół kierowniczy 144

3. Personel higieniczno-wychowawczy 152

4. Lekarze–higieniści 163

5. Inni pracownicy 169

Rozdział IV. Opieka higieniczno-zdrowotna i wychowawcza 173

1. Przebieg dnia 173

2. Aprowizacja 178

3. Praktyki higieniczno-zdrowotne 190

4. Zabawy, gry, ćwiczenia gimnastyczne 199

5. Wychowanie i edukacja 208

Rozdział V. Wydarzenia i epizody 221

1. Inauguracja i zakończenie półkolonii 221

2. Wizytacje i kontrole 227

3. Wypadki 234

4. Kradzieże 239

Zakończenie 243

Bibliografia 249

Spis tabel 267

Spis rycin 269

Aneks 271

Od redakcji 283

BESTSELLERY