Zdrada małżeńska w dziewiętnastowiecznych pałacach i dworach ziemiańskich - Ebook (Książka PDF) do pobrania w formacie PDF
Fragment:

Zdrada małżeńska w dziewiętnastowiecznych pałacach i dworach ziemiańskich - ebook

Oceń:
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
ISBN:
978-83-7969-886-8
Język:
Polski
Rok wydania:
2013
Rozmiar pliku:
13 MB
Zabezpieczenie:
Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
Cena Virtualo
29,00
Cena w punktach Virtualo:
2900 pkt.

Pełny opis

Dużym walorem pracy jest jej interdyscyplinarność (poza aspektami interesującymi historyka, znaleźć tu można elementy z zakresu socjologii, psychologii, literaturoznawstwa). Takie podejście do tematu otwiera pole szerokich możliwości wnioskowania. Oprócz naukowego warsztatu historycznego, przy szukaniu odpowiedzi na postawione pytania badawcze cenne okazały się zarówno zastosowanie aparatu pojęciowego i metod wypracowanych przez antropologię kulturową, socjologię, gender studies, jak i zaaplikowanie elementów psychohistorii. Zwłaszcza odwołanie się do wiedzy psychologicznej umożliwia przełożenie na minioną epokę współczesnych mechanizmów zdrady małżeńskiej, umożliwia podjęcie próby dociekania motywacji czy uczuć zdradzających i zdradzanych, rekonstrukcji psychologicznej sylwetki bohaterów z przeszłości. Należy też uwzględnić fakt historycznej zmienności psychologicznego funkcjonowania człowieka - psychologia historyczna nie daje gotowych odpowiedzi, jedynie wspomaga poznanie historyczne, na doświadczenie niewierności składały się przecież określone czasoprzestrzeń, atmosfera umysłowa, klimat kulturowy i obyczajowy, normy etyczne. Ziemiaństwo pozostawiło wiele pamiętników, dzienników, korespondencji, które dają wgląd w sferę życia prywatnego, we wzajemne relacje między małżonkami. Oprócz drukowanych materiałów pamiętnikarskich do badań wzięto dotąd niepublikowane, rękopiśmienne materiały z archiwów państwowych i zbiorów bibliotecznych w Polsce oraz na Litwie w Wilnie.

Spis treści

Wstęp

Rozdział I: Pojęcie zdrady małżeńskiej w XIX wieku

Definicja cudzołóstwa

Rodzina ziemiańska – charakterystyka ogólna

Zdrada w świetle nauki Kościoła katolickiego

Zdrada w świetle prawa cywilnego i karnego

Położenie prawne dzieci z cudzołożnych związków oraz dzieci prawych po rozwodzie lub separacji rodziców

Niewierność w zwierciadle społecznej percepcji

Wiarołomstwo w dyskursie emancypacyjnym

Rozdział II: Przyczyny, sposoby przeciwdziałania i konsekwencje małżeńskiej niewierności

Kiedy on szuka przyjemności poza domem?

Dlaczego ona bezcześci świętość domowego ogniska?

Czynniki zewnętrzne sprzyjające niewierności małżeńskiej

Sposoby przeciwdziałania zdradzie małżeńskiej

Jak zachować jego wierność?

Jak zachować jej wierność?

Przezorność a zazdrość

W obliczu zdrady małżeńskiej

Zdradzające, zdradzający

Rozdział III: Niewierni: mężowie i żony

Uwagi wstępne

Niewierni mężowie

Niewierne żony

Rozdział IV: „Ta trzecia”, „ten trzeci” pomiędzy małżonkami

Uwagi wstępne

„Ta trzecia”
„Ten trzeci”

Miłostki z służącymi i włościanami

Kochankowie z rydwanu Melpomeny

Kobiety nierządne

Położenie kochanków w świetle prawa

Zakończenie

Bibliografia

Indeks osobowy

Summary

Spis ilustracji


Spis treści

BESTSELLERY