Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Zostać - ebook

Wydawnictwo:
Tłumacz:
Data wydania:
4 lipca 2018
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Zostać - ebook

Niezwykła opowieść o miłości i zdradzie, śmierci i zaufaniu.
Felix, Max, Juliane i Paul spotykają się podczas podróży do Rzymu. Młodzi, pełni energii i wiary, w planach mają beztroskie lato, a dalej – świetlaną przyszłość. Jeszcze nie wiedzą, że ich życie zmienia się właśnie raz na zawsze. Juliane i Paul wkrótce potem biorą ślub. Felix i Max zostają przyjaciółmi. Po przypadkowym spotkaniu drogi tych czworga ostatecznie się rozchodzą. Jednak kiedy dwadzieścia lat później Juliane wpada na Felixa w galerii sztuki, odżywają wspomnienia.
Ich romans wybucha dokładnie jeden dzień i trzynaście godzin potem. Juliane miota się między mężem a kochankiem. Zostać czy odejść? Z Felixem łączy ją namiętność, ale to z Paulem czuje się szczęśliwa. Niespodziewanie, niemal z dnia na dzień Felix kończy tę znajomość. Gdy Paul kilka miesięcy później wyjawi żonie powód, znów stanie im przed oczami Rzym, pociąg i wspólna podróż…

Judith Taschler (ur. w 1970 roku w Linzu) – austriacka pisarka, autorka scenariuszy. Debiutowała w 2011 roku powieścią Sommer wie Winter. Za swoją drugą książkę, Nauczycielkę (2013; wyd. pol. 2015), otrzymała w 2014 roku Nagrodę im. Friedricha Glausera. W tym samym roku ukazała się Powieść bez O (wyd. pol. 2017), a w 2016 roku – Zostać.

Kategoria: Literatura piękna
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-280-5983-2
Rozmiar pliku: 2,2 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Czerwiec 2015 Paul

Zostańmy jeszcze trochę.

Ucieszyłbym się, gdybym dzisiejszej nocy nie musiał być sam.

Czy żona na mnie nie czeka? Nie, nie czeka, jest z kimś innym. No, teraz spojrzałeś na mnie zaskoczony! Jeśli chcesz, opowiem ci, gdzie jest i co tam robi. Chyba nie będzie źle, jeśli o tym opowiem. Zanim mnie to całkiem wykończy. A ty jesteś jedynym człowiekiem, któremu chciałbym to opowiedzieć. Przy tobie nie mam wątpliwości, czy mogę się ze wszystkiego, naprawdę ze wszystkiego zwierzyć. Wciąż jeszcze jesteś moim najlepszym przyjacielem, chociaż tak rzadko się widujemy, odkąd mieszkasz w Sydney.

Dobrze jest tu z tobą siedzieć i gadać, jak dawniej. Kosmos prawie się nie zmienił, prawda? Mój Boże, ile czasu spędziliśmy tu jako studenci – dyskutowaliśmy, filozofowaliśmy i pletliśmy mnóstwo bzdur. Nie wiem jak ty, ale ja lubię wspominać tamte czasy. Cieszę się, że właśnie ty siedzisz dziś naprzeciwko mnie, i to akurat tu, w tym barze. Nie byłem tu całą wieczność! A potem, pół roku temu, znów pierwszy raz tu przyszedłem. Akurat z tym mężczyzną, z którym teraz jest moja żona.

Tamtej nocy odkryłem, że mają romans. Jak się dowiedziałem? Dzięki pewnemu wyjątkowemu deserowi. Naprawdę! Kulki lodów podpowiedziały mi, że moja żona ma romans.

Też chcesz jeszcze jedno piwo? Tak?

Dobrze mi zrobi, jeśli to wszystko z siebie wyrzucę. Właściwie chyba potrzebuję spowiedzi. Śmiejesz się? Wiem, to brzmi dziwnie, moja żona ma romans, a ja koniecznie potrzebuję spowiedzi.

I to prawdziwej spowiedzi, przed księdzem, a przede wszystkim przed Bogiem!

Pamiętasz jeszcze naszą pierwszą spowiedź w szkole? Zamknięty w sobie nauczyciel religii pomaszerował z nami do zimnego kościoła, gdzie czekaliśmy w rzędach ławek, zdenerwowani i ze skurczonymi żołądkami układaliśmy w głowie zdania, które powiemy staremu księdzu w ciasnym, ciemnym konfesjonale. Nie wiedzieliśmy, co mamy powiedzieć! Byliśmy dziećmi i w gruncie rzeczy niczego złego nie zrobiliśmy. Większość po prostu powtarzała te parę zdań, które podpowiedział nam nauczyciel, żebyśmy się trochę mniej bali: okłamałem rodziców, nie słuchałem się ich, kłóciłem się z rodzeństwem. Również ja, dygocząc, wypowiadałem te zdania, choć to nie była prawda. Zawsze słuchałem się rodziców, nie odważyłbym się ich okłamać, a z siostrą też się nie kłóciłem. Zawsze byliśmy dla siebie uprzejmi, już w dzieciństwie, w domu zawsze traktowaliśmy się z szacunkiem, to pewnie jeszcze pamiętasz. Tak bardzo ci się to podobało? Tak, czasem myślałem, że twój podziw dla mojej rodziny był niemal pełen czci.

Zazdrościłem ci twojej rodziny.

Coś tam księdzu powiedziałem, nie zastanawiając się nad tym, co tak naprawdę nabroiłem. Chyba wszyscy tak robiliśmy. Nie byłem uczciwy, coś nakłamałem sobie i księdzu. Chociaż już wtedy to i owo powinienem był wyznać: byłem zarozumiały, wydawałem się sobie lepszy od swoich kolegów, nienawidziłem rodziców i dziadków, bo mnie wychowali właśnie tak, że wydawałem się sobie lepszy niż inne dzieci. Ale nie byłem pewien, czy mój spowiednik chciałby to usłyszeć, bo był bliskim przyjacielem moich rodziców. Widywałem go w każdą niedzielę, a czasem przychodził do nas na kolację. Więc to nie była uczciwa spowiedź, tylko farsa.

Dlaczego ci o tym mówię? Może dlatego, że to typowe dla całego mojego życia? Nie wiem. Właściwie chciałem opowiedzieć o czymś zupełnie innym. Tak, o tym wieczorze, kiedy odkryłem, że żona mnie zdradza.

Tego dnia, to było tuż przed Bożym Narodzeniem, pracowałem trochę dłużej w kancelarii, około dziewiątej wieczorem chciałem już jechać do domu i postanowiłem jeszcze na chwilę wpaść do pewnego klienta, którego kilku podpisów pilnie potrzebowałem.

Dzwonię więc do swego klienta, nazywa się Felix Hofmann, na komórkę, ale nie odbiera, a że mieszka przy Döblinger Hauptstrasse 27 – tak, dobrze słyszałeś, ten człowiek mieszka w tym samym domu, a nawet w tym samym mieszkaniu, w którym mieszkałem w czasach studenckich – niedaleko kancelarii, spontanicznie decyduję się do niego wpaść.

Drzwi wejściowe na dole są otwarte i już na klatce schodowej ogarnia mnie dziwny nastrój. Dzwonię wprost do jego drzwi, a gdy otwiera, zaskakuje go mój widok. Kto spodziewa się swego adwokata o dziewiątej wieczorem? Najpierw mówi, że wpadnie następnego dnia do kancelarii i przyniesie podpisane papiery, potem jednak zaprasza mnie do środka, żeby to załatwić od ręki.

Wchodzę więc znów po dwudziestu trzech latach do swojego dawnego mieszkania, wciąż jeszcze wydaje mi się znajome, zapach jest taki sam jak wtedy. Wszędzie stoją zapakowane kartony, liczne obrazki oparte o ściany, większość to fotografie, najwyraźniej z podróży, ale są wśród nich również malowidła. Chwiejnie przechodzę pomiędzy nimi, ostrożnie, za tym mężczyzną.

Znasz je? To uczucie, że człowiek opuszcza teraźniejszość i jest z powrotem w przeszłości? Idę korytarzem i rozglądam się, nic nie leży na podłodze, starym poplamionym parkiecie w jodełkę. Widzę przed oczami stary perski dywan – wściekle drogą rzecz, pamiątkę po mojej babce – który tam leżał, a którego Isabella nie mogła znieść. Pewnego dnia po prostu go zwinąłem i wyniosłem. Jak się później dowiedziałem, podarowała go dwóm bezdomnym – to wytrąciło mnie z równowagi.

Wyobrażam sobie siebie jak w filmie. Nagle znów jestem młodym człowiekiem, który mieszka tu ze swoją pierwszą dziewczyną. Tak, wierzę, że ciało może pamiętać miejsca, w których człowiek dłużej mieszkał albo gdzie zdarzyło się coś szczególnego. Ty nie? Ale moje ciało przypomina sobie to mieszkanie, gdy do niego wchodzę. Zauważam, ku swojemu zaskoczeniu, że jest mi niedobrze, wszystko mnie boli, poza tym nagle czuję się stary, zmęczony i wypalony.

Ten mężczyzna idzie ze mną do salonu. Gdy tam mieszkaliśmy, to pomieszczenie służyło nam za sypialnię, na podłodze leżał tylko dwuosobowy materac, bo Isabella uważała łóżko za zbyt kołtuńskie. Jeszcze dokładnie pamiętam to miejsce, w którym leżał, mam przed oczami kolorową pościel, pomięte poduszki, a dookoła bezładnie porozrzucane ubrania, które zawsze doprowadzały mnie do pasji. Kolana mi drżą.

Nagle wydarza się coś dziwnego. Kiedy stoimy w salonie i rozmawiamy, wkrada się we mnie, oprócz starych wspomnień, jeszcze jedno uczucie, przeczucie, że coś wybuchowego jest w tym pomieszczeniu, w tym mieszkaniu. Nie jakiś prawdziwy materiał wybuchowy, to oczywiście przesada, ale ewidentnie coś wisi w powietrzu, coś, co mnie bardzo konsternuje, co koniecznie muszę zgłębić.

Udaje mi się wreszcie oderwać od wspomnień i skupić się na swoim rozmówcy. Daję mężczyźnie papiery, objaśniam treść i pokazuję, gdzie ma się podpisać. Hofmann, dziewięć lat młodszy ode mnie, stoi, uważnie słucha, a potem przegląda dokumenty. Ma na sobie zwykłą niebieską koszulkę, dżinsy i czarne skarpetki, nic więcej, żadnych kapci. Mężczyzna wydaje mi się sympatyczny i w tym momencie myślę jeszcze, że chętnie bym go poznał bliżej. Spotkaliśmy się przed dwudziestu laty w nocnym pociągu do Rzymu – to była mniej niż przelotna znajomość z podróży – niewiele o nim wiem. Oprócz tej sprawy z mieszkaniem.

Dwa tygodnie wcześniej przyszedł do mojej kancelarii, niezapowiedziany. Miałem wprawdzie niejasne przeczucie, że skądś go znam, ale nie pamiętałem nazwiska, sam wiesz, z iloma ludźmi mam na co dzień do czynienia. Kto zapamiętuje nazwisko jakiegoś człowieka, z którym dwie dekady wcześniej pewnej nocy siedział w jednym przedziale w pociągu i rozmawiał? Ale on wciąż pamiętał moje nazwisko i to, że jestem adwokatem, i chciał, żebym go reprezentował w sprawie przeciwko właścicielowi domu, twierdził, że nie zna w Wiedniu żadnego innego adwokata. Powiedział mi o mieszkaniu i że musi się jak najszybciej wyprowadzić. Powód dosłownie odjął mi mowę. Obiecałem mu osobiście poprowadzić jego sprawę i nie oddawać jej współpracownikom, nie mogłem inaczej, było w tej sytuacji coś, od czego nie można się było uwolnić. A także coś obciążającego, tak, jego sytuacja mnie obciążała. Po tej wizycie w kancelarii całymi dniami nie mogłem o niczym innym myśleć ani spać.

Co mnie obciążało, pytasz? Poczekaj, najpierw chciałbym ci do końca opowiedzieć o tym dziwacznym wieczorze.

Rozmawiamy krótko o jego wyprowadzce z mieszkania. Pytam, czy trudno było tak szybko znaleźć nowe i czy ma kogoś, kto pomoże mu w przeprowadzce, i czy potrzebuje pomocy. Mężczyzna dziękuje i mówi coś o swoim przyjacielu, Maksie, który go bardzo wspiera. Obojętnym ruchem odsuwa dwa używane talerze na bok i kładzie papiery na stole, żeby je podpisać. Pytam go, czy ma gościa i czy mu nie przeszkadzam.

– Była u mnie na kolacji przyjaciółka, ale musiała pilnie jechać do domu – odpowiada, sięgając po długopis.

Patrzę na jego pochylone plecy, przypatruję się, jak energicznie pisze swoje nazwisko, a potem moje spojrzenie szybuje ku deserowym talerzom. Wszystko we mnie zastyga. Po resztkach na talerzach rozpoznaję, że Hofmann jadł kolację z moją żoną.

Śmiejesz się? Jak mogę to rozpoznać po resztkach jedzenia?

Na jednym z talerzy widać naprawdę tylko resztki, roztopione lody waniliowe i ciemny sos pod nimi. Ale na drugim talerzu jest jeszcze nieruszony, roztopiony deser. To banana split, ułożony w kształcie męskich narządów płciowych: banan jest przekrojony na pół, na jednym końcu dwie kulki lodów ułożone po lewej i prawej stronie, a na drugim końcu kilka bryzgów sosu czekoladowego.

To wyrazisty deser i nosi niewątpliwy podpis Juliane.

Taki sam deser zrobiła kiedyś dla mnie, przed wielu laty, jeszcze przed naszym ślubem. Pamiętam to tak dokładnie, bo był to jedyny raz, kiedy przyrządziła dla mnie coś tak dwuznacznego, była troszkę wstawiona. Później myślałem, że to do niej nie pasowało, bo jeśli chodzi o seksualność, Juliane była i jest raczej, jak by to określić, powściągliwa.

W naszym małżeństwie nie było też na porządku dziennym jakichkolwiek nieprzyzwoitych dowcipów. Nigdy nie rozmawialiśmy również o preferencjach w łóżku i wcale bym tego nie chciał. Gdy Juliane podała mi ten deser, nie znaliśmy się jeszcze zbyt dobrze, nie wiedzieliśmy, jakie to drugie jest na co dzień i jak działa. Wpadła do mnie bez zapowiedzi, z torbą zakupów i objęła mnie tak gwałtownie jak nigdy. Zaszyła się w kuchni i gotowała dla mnie, przyrządziła stek z przystawkami i właśnie ten deser. Podając go, powiedziała: „Voilà, oto moja twórcza produkcja o nazwie bananowa erekcja”. Fakt, że się to rymowało, uznała za bardzo zabawny, dostała ataku śmiechu. Później poszliśmy do łóżka, a ona powtarzała, że bardzo mnie kocha i potrzebuje.

Stoję zatem w mieszkaniu mojego klienta, gapię się na deser bananowa erekcja i staram się odzyskać równowagę, gdy ten mężczyzna przegląda i podpisuje papiery. Po prostu wiem: Juliane tu była. Prawdopodobnie jedno z dzieci zadzwoniło i musiała szybko wyjść, pewnie omal się nie minęliśmy.

Mogła tam jeszcze być, powiadasz, w którymś z pokoi.

Ta myśl też mi przemknęła. Być może, ale w to nie wierzę. Zadzwoniłem wprost do drzwi mieszkania, Hofmann otworzył dość szybko, nie wiedząc, kto za nimi stoi, i dlatego nie miał żadnego powodu, a poza tym czasu, żeby kogoś ukryć. Poza tym nie widziałem rzeczy Juliane, torebki, butów.

W tym momencie mam gonitwę myśli. Fakt, że nic mi nie powiedziała o zaproszeniu i kolacji z Hofmannem, każe mi odrzucić domniemanie niewinności. Pamiętam, że kilka miesięcy wcześniej zadawałem sobie pytanie, czy ma romans. Dlaczego? Bo przez jakiś czas wychodziła częściej niż zwykle i wydawała się jakaś odmieniona. Ale stawiałem raczej na jakiegoś kolegę z pracy w szkole muzycznej. Na niego, to znaczy na Hofmanna, bym nie wpadł. Nigdy w życiu. Zadawałem sobie pytanie, kiedy nawiązali kontakt.

Nerwowo zastanawiam się, jak powinienem zareagować. Mam go wprost zapytać: „Moja żona tu była? To ona zrobiła ten deser? Macie romans?”.

Patrzę na niego z góry i wiem, że nie potrafię tego zrobić, po prostu nie dam rady. Dlaczego? Dlatego, że nie chcę skompromitować ani jego, ani siebie. Nie radzę sobie z niezręcznymi i kompromitującymi sytuacjami, nieważne, czy jestem ich źródłem, czy obiektem. Zawsze tak było.

Wiesz o tym?

Spokojnie możesz nazywać mnie tchórzem!

Na szczęście się minęliśmy, tak myślę. Nie chciałbym się znaleźć w tak niezręcznej sytuacji, że spotykam ją u niego, i Juliane też nie chciałbym widzieć w tak niezręcznym położeniu. I owszem, tego mężczyzny, który przede mną stoi, również nie.

Udaje mi się wziąć głęboki oddech. Hofmann podpisuje ostatni dokument i wstaje. Rozpoczynamy luźną rozmowę, a ja nagle zaczynam mówić o podróży do Rzymu i o tym, cóż to był za przypadek – biorąc pod uwagę tak dużą liczbę wagonów i przedziałów – że wsiadł akurat do tego przedziału, w którym już siedzieliśmy ja i Juliane.

Tak, poznałem żonę podczas tej podróży.

On patrzy na mnie uważnie i pyta, czy mam ochotę pójść z nim i czegoś się napić. Zastanawiam się chwilę i mówię:

– Tak. Czemu nie?

Wychodzimy z mieszkania i idziemy tutaj, do Kosmosu, gdzie wypijamy trochę za dużo i rozmawiamy o wszystkim, co przychodzi nam do głowy, również o przypadkach i o tym, czy w ogóle istnieją. Siedzimy i rozmawiamy dwie godziny, to znaczy przez większość czasu on mówi, a mnie to cieszy, ograniczam się do błahostek. Opowiada mi, co w ostatnich tygodniach robił, i kiedy go słucham, nie czuję wściekłości, przeciwnie. Czuję, jak ogarnia mnie ulga. Jakie to dziwne, myślę, koło się zamyka. Mam przed oczami Hofmanna i Juliane, jak przed dwudziestu laty leżą obok mnie na odsuniętych siedzeniach i przekonani, że inni w przedziale śpią, nieśmiało się całują.

Dobrze, tak uważam, że to on, a nie kto inny, on nie jest rywalem, którego można traktować poważnie, a to wszystko nie potrwa długo – w gruncie rzeczy miałem wielkie szczęście, że Juliane tak wybrała. Jako adwokat zajmuję się rozwodami, wiem, że większość ludzi wcześniej czy później zdradza, i aż za dobrze znam tego konsekwencje.

Im więcej się zatem nad tym zastanawiam, tym bardziej się uspokajam, romans mojej żony przestaje budzić lęk. Zadaję sobie kolejne pytanie: „A może nawet pozwolę mu na tę miłostkę z moją żoną? Czy będę mógł potem zasnąć? Będę się wtedy czuł mniej odpowiedzialny, mniej winny?”. I przez chwilę mi świta, że prawdopodobnie tak właśnie będzie.

Postanawiam, że na razie nie będę pytał Juliane o Feliksa, tylko po prostu poczekam i będę obserwował sytuację. Jeśli ja o tym wiem, ale oni nie wiedzą, że wiem, w pewnym stopniu to ja pociągam za sznurki. Tak, to daje mi poczucie bezpieczeństwa. Tak sobie myślę, gdy wsiadam do samochodu i jadę do domu. Do żony i dzieci.

Tak to było, przed sześcioma miesiącami. Tak odkryłem romans.

A dzisiaj w nocy, pytasz? Dzisiaj zostanie z tym mężczyzną całą noc, jestem pewny, może też jeszcze jutro.

I dlaczego miałbym teraz potrzebować spowiedzi? Chcesz usłyszeć wszystko?Grudzień 2015 Juliane

Co to za zdjęcie?

Ach, to.

Ile lat wtedy miałyśmy? Szesnaście.

Elena, Marie, Mike i jego przyjaciel – jak on miał na imię? Tommy. Ty, ja i Andreas. U mnie na kolanach.

Za miesiąc skończyłby dwadzieścia trzy lata.

Czy wciąż tak dużo o tym myślę? Co rozumiesz pod pojęciem „dużo”?

Szczerze mówiąc, każdego dnia przemyka mi myśl: twój brat nie żyje. Przez ciebie.

Wywracasz oczami.

To był wypadek, mówisz.

Każdy wtedy tak mówił, psycholożka powtarzała to do wyrzygania. Matka też. Ale nie ojciec. Po prostu wyprowadził się z domu, już po trzech tygodniach. Andreas był jego pupilkiem. A pół roku później rodzice byli po rozwodzie. Ale to przecież wiesz. Już wcześniej nie było między nimi za dobrze, prawdopodobnie wytrzymywali ze sobą ze względu na Andreasa.

Wypadek.

Można oczywiście powiedzieć, że to słowo ma uzasadnienie, bo nie było w tym żadnego zamiaru. Można by rzec: nieumyślny wypadek, nie tylko wskutek moich działań, ale spowodowany też przeze mnie. W każdym razie w gazecie tytuły brzmiały inaczej, już nie pamiętasz? Dziewczyna zabiła młodszego brata.

To ja nakłaniałam rodziców, żeby pozwolili mi opiekować się Andreasem! Ja! Nie odwrotnie, to nie oni mnie zmuszali, żebym była jego nianią. Wówczas wyglądałoby to dla mnie trochę inaczej, przynajmniej troszeczkę. Robiłam to tylko po to, żeby podczas wakacji nie pracować. On miał pójść do przedszkola. Ojciec był zdecydowanie przeciwny, żebym została w domu, a matka też wolałaby, żebym zarabiała i zrozumiała, co znaczy pracować na własne pieniądze.

– Żebyś się nauczyła, że bankomat nie wypluwa banknotów tak po prostu – mawiała.

Miała rację. Byłam rozpuszczoną dziewuchą, i tyle. To miło, że próbujesz mnie przekonać o czymś wręcz przeciwnym, ale wiem, jaka byłam, mając piętnaście, szesnaście lat. Wydawałam się sobie taka bez zarzutu, silna, niepokonana. Całe życie przed tobą! Możesz osiągnąć wszystko, co chcesz! Nie skończysz, jak ci dorośli dookoła ciebie, jesteś kimś wyjątkowym. Bardzo dobrze pamiętam to uczucie.

Wszyscy tak myśleliśmy, tak, chyba masz rację.

Ale byłam zarozumiała. Cieszyło mnie to, że chłopcy za mną ganiali, że mnie adorowali, kiedy siedziałam na kocu, na basenie, grałam na gitarze i śpiewałam. Chciałam leniuchować i włóczyć się po okolicy, z tobą i resztą, i z Mikiem. Mój Boże, ale byłam w nim zadurzona! To ze względu na niego nie chciałam tego lata pracować jako kelnerka. Dlatego nie przestawałam żebrać, a moi rodzice w końcu ustąpili. Potrafiłam być dość uparta, jeśli czegoś chciałam.

Wiesz, gdyby to przynajmniej była nieuwaga! Ale ja świadomie i z jawnym zamiarem zostawiłam Andreasa siedzącego samotnie na brzegu basenu. I dlaczego? Z czystej próżności i fanfaronady. Wbijałam mu do głowy, żeby nie ruszał się z miejsca i patrzył, jak będę robić salto z dziesięciometrowej wieży. Umiał trochę pływać i dobrze nurkował – co więc mogło się stać? Jeszcze z dumą mi pomachał. Mike i jego koledzy się ze mnie śmiali, że i tak się nie odważę, a ja chciałam zrobić na nich piorunujące wrażenie. To wszystko.

Nie wiedziałaś o tym?

Jeszcze dziś widzę, jak na jego oczach wchodzę po schodach, w duchu już triumfując, bo zrobię idealne salto i wiem, że nie tak szybko ktoś inny będzie umiał to powtórzyć. On i jego przyjaciele przepuścili mnie i głupio się uśmiechali, gdy stałam gotowa do skoku. Mike jeszcze złapał mnie za tyłek, nie mogłam się nie roześmiać i pogroziłam mu palcem. To był ostatni raz, kiedy na mnie patrzył i ze mną rozmawiał. Tak, naprawdę! Gdy potem się na niego natykałam, przechodził na drugą stronę ulicy. Ale w porządku – jak mogłam oczekiwać, że siedemnastolatek da sobie radę z taką sytuacją? Najpierw pieścisz się z jakąś dziewczyną za przebieralnią, odważnie sięgasz jej pod bikini, a kilka minut później wyciągasz z wody jej martwego brata. Tak, zabrał go ode mnie i popłynął z nim do brzegu basenu, gdzie już stał ratownik.

Widziałaś to z kawiarni? Moje salto, moje wynurzenie się i ponowne nurkowanie? Jak z Andreasem w rękach znów się wynurzyłam i Mike wskoczył?

Mówisz, że krzyczałam jak wariatka?

Tego już nie pamiętam, w ogóle nic nie pamiętam z tej godziny po skoku. Matka potem mi opowiedziała, bo się upierałam. Pamiętam tylko, że salto mi się udało i wyprostowana jak świeca wpadłam do basenu, a potem, jak stał przede mną ojciec, trzymał mnie za ramię i nie przestawał krzyczeć:

– Miałaś na niego uważać! Dlaczego skaczesz z wieży, kiedy masz na niego uważać?!

Godzina pomiędzy tymi momentami gdzieś się zgubiła.

W szpitalu słyszałam, jak wieczorem jedna pielęgniarka mówiła do drugiej:

– Z całym impetem trafiła chłopca w głowę.

Wiesz, że potem wciąż w myślach odgrywałam różne scenariusze tego wypadku? Andreas ucieka mi podczas zabawy w berka, wskakuje do wody, chce zanurkować i płynąć do drugiego brzegu basenu, ktoś bezprawnie skacze z zamkniętej wieży, i to akurat na niego. Albo: zsuwa się z brzegu basenu, uderza w kant potylicą i nieprzytomny stacza się do wody, czego nikt nie zauważa, bo tak wiele się dzieje, a on tonie.

Co mogło pójść inaczej?

Oczywiście też czułabym się winna, bo miałam na niego uważać, ale jednak to byłoby coś innego. Ponieważ wówczas to byłby naprawdę wypadek, również dla mnie! Andreas nie umarłby wtedy przeze mnie. Z bólem bym za nim tęskniła, ale nie musiałabym się wciąż dławić swoją ogromną winą. Chciałam po prostu, żeby stopy, które w niego uderzyły, nie były moje, tylko cudze. Nie mogłam patrzeć na swoje stopy, najchętniej bym je sobie odrąbała.

Patrzysz przestraszona. Wiem, nigdy o tym nie rozmawiałyśmy, prawda? I jestem ci wdzięczna za to, że nie skłaniałaś mnie do mówienia. Chyba po tym wszystkim zachowywałam się w stosunku do ciebie dość obcesowo, chociaż byłaś moją najlepszą przyjaciółką. I nadal jesteś, nawet jeśli widujemy się tak rzadko. Przepraszam. Ale wiesz, kiedy cię widziałam, od razu sobie o tym przypominałam. Bo byłaś tam tego popołudnia, na basenie. Czasem was nawet nienawidziłam, Marie, Eleny i ciebie. Mogłyście mnie od tego odwieść, myślałam, mogłyście do mnie krzyknąć: „Pamiętaj, co obiecałaś tacie! Powinnaś zostać z bratem!”.

Nie masz pojęcia, co mi chodziło po głowie. Najgorsze było pragnienie, żeby cofnąć czas i potem w ciągu tych dziesięciu minut wszystko zrobić inaczej. Tylko dziesięć przeklętych minut!

Nie, z mężem niewiele o tym rozmawiam, właściwie wcale, opowiedziałam mu o wszystkim krótko po tym, gdy się poznaliśmy, i tyle. Nie chcę go tym obciążać, ma dość problemów. I co mi da ciągłe odgrzewanie tej sprawy gadaniem? Robiłam to w domu przez cztery lata, z psychiatrą, z terapeutką.

Nic mi nie da, przeciwnie, ciągnie mnie to w dół i jest jak kamień u szyi, z którym z trudem staram się pozostać na powierzchni. I po prostu patrzeć, jak udaje mi się przeżyć jeden dzień po drugim jak najlepiej. Paul chyba to zrozumiał i po prostu ze mną był. To mi bardziej pomogło. W ogóle przeprowadzka do Wiednia to była najlepsza decyzja. W domu wszystko przypominało mi o Andreasie i o tym, co się stało. Każdy w mieście o tym wiedział! Każdy! I w sąsiednich miejscowościach! Nie mogę myśleć o tych na wpół współczujących, na wpół żądnych sensacji spojrzeniach.

Gdy potem przeprowadziłam się do Wiednia, wszystko było inaczej. Byłam zwykłym człowiekiem, zwyczajną studentką pośród setek innych! Mogłam zacząć nowe życie. Tu nikt nie wiedział o moim zmarłym bracie, nikt oprócz Paula. I tak jest do dziś.

Nie, nieprawda, przed rokiem opowiedziałam o tym komuś jeszcze.

Często myślę o tym, jak wielkie miałam szczęście, że wtedy we Włoszech poznałam Paula. Chciałam podczas tej podróży odnaleźć siebie, a znalazłam męża. Bez niego nigdy bym się nie odważyła wyjechać z domu i kto wie, czy wówczas jeszcze bym żyła. Nie powinnam tak mówić? Znowu bym spróbowała.

Gdyby ten wypadek się nie zdarzył, nie pojechałabym wtedy sama do Włoch. Masz rację.

Wszystko w naszym życiu ma ze sobą jakiś związek. Jest jak pajęcza sieć, w której jesteśmy uwięzieni. Robimy, co robimy, bo w naszej przeszłości zdarzyło się, co się zdarzyło. Obieg zamknięty. Albo właśnie pajęcza sieć.

Dajmy spokój tym starym historiom. Chcę się teraz po prostu nacieszyć tym, że tu jesteś, i spędzić z tobą wspaniały dzień.

Daj mi to zdjęcie. Lepiej sprzątnę to pudełko ze zdjęciami i pojedziemy do miasta. Tak?

Chcesz wiedzieć, kim jest ten ktoś, kto przed rokiem się o tym dowiedział.

Opowiem ci.
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: