Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Zostań Freelancerem... - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
Luty 2019
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Zostań Freelancerem... - ebook

Książka „Zostań Freelancerem — Pracuj zdalnie i rozwijaj biznes online” porusza temat pracy zdalnej i biznesu online. Przeznaczona jest dla osób, które chciałyby pracować zdalnie jako freelancer, ale nie tylko. Przyda się również przyszłym i aktualnym przedsiębiorcom, którzy chcieliby lepiej rozumieć biznes online i wykorzystać to w promocji własnej firmy. Dowiedz się, jak wygląda zarabianie pieniędzy online i praca z każdego miejsca na ziemi.

Kategoria: Ekonomia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-8155-624-8
Rozmiar pliku: 3,9 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Myślisz już poważnie o pracy zdalnej, jako freelancer bądź zakładając własną firmę? Jeśli tak, to miło, że znajdujesz się już w takim miejscu. Jeśli jeszcze się wahasz, to po dokładnym zapoznaniu się z całym tym poradnikiem nabierzesz pewności siebie. Gwarantuje Ci to!

Pamiętaj, aby wskazówki z tego poradnika od razu starać się wykorzystać w praktyce. Wtedy przyniosą Ci jak najwięcej korzyści. Pozostało mi życzyć Ci powodzenia :)

“Zapraszam do następnej strony. Jest ich ponad 200, więc jeszcze trochę Ci pozostało!”Poznaj autora

Witaj — z tej strony Szymon Owedyk. Mąż ukochanej żony Agaty, były właściciel agencji reklamowej, ponownie freelancer i mężczyzna z rocznika 1990. Od 2008 roku utrzymuje się z pracy zdalnej, blogowania i gromadzonych oszczędności. Mieszkam w okolicy Torunia i Bydgoszczy i nawiązując do tematu bloga — lubię się rozwijać pod względem osobistym i zawodowym. Daje mi to wiele radości, szczęścia, a zarazem stałe dochody, dzięki którym śpię spokojnie. Dzięki temu o wiele łatwiej jest mi patrzeć w przyszłość, troszcząc się o moją rodzinę i krewnych w jak najlepszy sposób.

Od kilku lat skrupulatnie zapisuję swoje sposoby na rozwój, oszczędzanie, zarabianie i wiele innych. Moi krewni, przyjaciele i Klienci często uważają mnie za osobę kreatywną, która chętnie dzieli się swoją wiedzą. I to coś sprawia, że rozwijam się na bieżąco oraz bezpiecznie inwestuje.

Jestem autorem bloga JakSieRozwijac.pl i kanału YouTube #JakSieRozwijac, w którym chętnie dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat Pozycjonowania, Copywritingu, Tworzenia stron www, Pracy zdalnej i Biznesu online oraz Blogowania. Dodatkowo od października 2018 roku działam jako twórca kursów online, np. „Ogarnij Pozycjonowanie i SEO” czy „Ogarnij WordPress i tworzenie stron www” i „Zostań Freelancerem — pracuj zdalnie i rozwijaj biznes online” dostępnych na UDEMY.com. Ich najlepsza oferta tylko dla czytelników bloga, więc mam nadzieję, że się do nich zaliczasz bądź będzie tak już niedługo :)

Podziękowania: Chciałem szczerze podziękować osobom, które przyczyniają się do mojego rozwoju i sprawiły, że udaje mi się odnosić coraz większe sukcesy biznesowe. Szczególne podziękowania dla mojej ukochanej żony Agaty, która wspiera mnie każdego dnia. To dzięki niej nie wypalam się zawodowo, więc “dziękuję Ci Kochanie Moje”. Podziękowania także dla mojej dużej rodziny i przyjaciół, na których często mogę liczyć. Dziękuję także znanym blogerom (Michałowi Szafrańskiemu, Macieju Aniserowiczu, Agnieszki Skupieńskiej i Mirkowi Burnejko i Barkowi Popiel), którzy wiele mnie nauczyli i dają dalszą motywację do działania. I aby nikogo innego nie pominąć, dziękuję wszystkim pozostałym, którzy mnie wspierają :)Dla kogo książka “Zostań Freelancerem — pracuj zdalnie i rozwijaj biznes online”?

Książka ta stworzona została dla każdego, kto pragnie pracować zdalnie, z każdego miejsca na świecie. Dla osób poszukujących wolności finansowej i tych, które chcą samodzielnie nauczyć się rozwijać swój biznes online.

Jeśli przeczytasz tę książkę, to:

— Poznasz pracę zdalną — dowiesz się na czym polega, jak się z niej rozliczać, jakie narzędzia wykorzystywać oraz jak się skutecznie promować i rozwijać.

— Zaoszczędzisz pieniądze — koszt książki to kilkadziesiąt złotych, a zastosowana wiedza daje Ci zwrot kilku tysięcy %%% :)

— Zaoszczędzisz czas — szybko nauczysz się pracy zdalnej i biznesu online, dzięki czemu nie będziesz musiał przechodzić skomplikowanych kursów czy szkoleń.

— Spełniać swoje marzenia — zaczniesz spełniać swoje małe i większe marzenia, co da Ci jeszcze więcej radości :)

— Zadbasz o swoją przyszłość — przekonasz się, jak być wolnym finansowo i dzięki temu z góry planować swoją przyszłość.

Popraw swój biznes, rozwijaj swoją firmę w Internecie bądź zdobądź doświadczenie aby pracować jako pozycjoner!

Zapraszam do czytania!

ps. w książce odnajdziesz wiele ciekawych upominków…Słowo „freelancer” dla wielu z nas ciągle jeszcze brzmi obco. Co innego, kiedy powiemy ‘wolny strzelec’. Wtedy niektórym zaczyna już świtać myśl, że może chodzić tu o osobę, która wykonuje tak zwany wolny zawód. Nie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Często osoba taka nie jest związana z żadnym konkretnym pracodawcą, a swoje usługi świadczy wielu odbiorcom, w zależności od tego, kto je zamówi i ile zapłaci.

Praca freelancera przez cały czas ewoluuje

Minimalnie dowiedziałeś się kim jest freelancer. Czego jednak możesz dowiedzieć się o nim więcej? Na przykład jak się rozlicza freelancer i jak można nim zostać. O tym wszystkim poniżej!FREELANCER KTO TO?

Freelancer jest więc osobą, która nie wykonuje pracy na podstawie umowy o pracę, lecz najczęściej rozlicza się za pomocą umowy o dzieło czy zlecenie. Praca freelancera cechuje się przede wszystkim większą swobodą. Samodzielnie może ustalać godziny i miejsce pracy oraz wybór zleceń i klientów. Z tego względu wielu freelancerów pracuje we własnym domu, mieszkaniu, podróżując oraz w wielu innych miejscach. Tak naprawdę nic ich nie ogranicza. Ja swojego czasu pracowałem jako freelancer w górach, gdy wchodziłem ze swoim laptopem na kolejne szczyty.

Pod freelancera można również podpiąć osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Oni również mają wiele swobody w zakresie wyboru klientów, oferowanych usług czy ustalania godzin i miejsca pracy. Dlatego nadal uważam się za Freelancera.

Zawód freelancer dotyczy bardzo często pracy twórczej, takiej jak: tłumaczenie, pisanie tekstów, programowanie, dziennikarstwo, pozycjonowanie, projektowanie stron www, fotografowanie, szkolenie. Aby móc wysilać się w tym zakresie i pozyskiwać poparcie u wielu klientów, partnerów, to należy posiadać bogatą wiedzę, doświadczenie i odpowiednie umiejętności. To zachęca freelancerów do ciągłego doskonalenia się w swoim zawodzie.

Kto pracuje jako Freelancer:

— Copywriter

— Pozycjoner

— Dziennikarz

— Aktor

— Tłumacz

— Grafik

— Korektor

— Projektant stron www

— Fotograf

— Coach / Trener Personalny / Szkoleniowiec

— Psycholog

— Przedstawiciel branży IT

Występuje na rynku coraz większa ilość zawodów, w których to pojawia się możliwość pracy jako wolny strzelec. Wynika to także z rozwoju i popularności internetu. To właśnie dzięki niemu różnorodne firmy w przeciągu kilku chwil mogą znaleźć freelancerów i zlecić im odpowiednie zadania.

Kontakt z nim również jest ułatwiony. W bardzo prosty sposób udaje się podpisać umowę z freelancerem, jak i nawiązać stałą współpracę, a wynika to z możliwości przesyłania takich dokumentów (np. umowa o dzieło, zlecenie, faktura) w formie elektronicznej.

Poznaj dalej zalety i wady pracy freelancera :)JAK PRACUJE FREELANCER?

Jak twierdzą same osoby zarabiające w ten sposób, jest to bardzo wygodna, ale zarazem wymagająca forma zatrudnienia. Wygoda wynika z tego, że osoby te same ustalają sobie godziny pracy, same ustalają ceny swoich usług oraz nie mają nad sobą szefa wydającego rozkazy.

Zalety pracy zdalnej:

— szkolenie się w dobrej organizacji pracy i samodyscypliny

— duża swoboda

— możliwość pracy w domu / brak dojazdów

— nawiązywanie współpracy z różnymi klientami / firmami

— mało kosztów — czasami wystarczy komputer i internet

— brak sztywnych godzin pracy

— możliwość dostosowania pracy do nas, a nie odwrotnie

— ciągły rozwój

— sposobność wykonywania wielu usług / dzieł i zleceń

— pozyskanie specjalistów — pracodawcy mają możliwość pozyskać prawdziwych specjalistów, mimo że mieszkają oni daleko od siedziby firmy. Budowanie takiego grona pracowników z różnych miejsc (także z zagranicy) może przyczyniać się do ciągłego rozwoju działalności.

— mniejsze koszty dla pracodawcy — nie zawsze trzeba organizować mu miejsce w biurze firmy i zapewniać dodatkowy sprzęt.

— większe wynagrodzenie — pracownik pracujący zdalnie może liczyć na wyższe wynagrodzenie. Pracodawca przecież ponosi znacznie niższe koszty na jego utrzymanie (nie sprawdza się to jeszcze w każdej firmie, ale warto o to walczyć).

Wady pracy zdalnej:

— utrudniona praca w domu przez rodzinę i sąsiadów

— duża konkurencja — szczególnie na rynku it

— prawdopodobieństwo wypalenia po pewnym czasie

— kontrola vs zaufanie — pracodawcy nie są w 100% przekonani do pracy zdalnej, ponieważ nie mogą wtedy w pełni kontrolować swoich pracowników (ps. Oczywiście jest to możliwe za pomocą specjalnych programów, które instaluje się na komputerze pracownika zdalnego. Wtedy jego zadanie polega na załączeniu takiego programu, gdy rozpoczyna i kończy pracy. I także przechodzenia do pauzy, gdy zapewnia sobie krótką i dłuższą przerwę).

— brak integracji z zespołem firmy — pracownicy zdalni uważają, że styczność z pozostałymi pracownikami nie jest im w ogóle potrzebna. Jednak z czasem przekonują się, że dzięki niej mogłoby być im lepiej. Dzieje się tak, ponieważ uwielbiamy przebywać wobec innych. To nas buduje, motywuje i zachęca do rozwoju. W tym celu pewne firmy zatrudniają pracowników zdalnych na zasadzie zmiennej, czyli w tygodniu zdalnie pracują 2—3 dni. Natomiast pozostałe dni pracują w biurze i mają wtedy styczność z zespołem. Jest to już pewne wyjście.

— samodyscyplina — wstawanie o odpowiedniej porze i pracowanie, mimo różnych obowiązków w domu. I przy tym właściwe oddzielenie życia zawodowego od prywatnego. Nie jest to takie proste. Często domownikom wydaje się, że jako pracownicy zdalni zawsze możemy sobie zrobić przerwę.

— nieodpowiednie warunki pracy — zdarza się, że pracujemy w domu, a przeszkadzają nam hałasy remontów naszych sąsiadów, ich kłótnie itp. Nie jest to regułą, ale zdarza się.

— brak płynności finansowej — freelancerzy to często pracownicy, którzy nie pracują w oparciu o umowę o pracę, lecz o umowy cywilnoprawne. Z tego względu nie są w stanie dokładnie określić swoich miesięcznych przychodów. Są one zmienne. I to sprawia, że mogą się pojawić nawet trudności z otrzymaniem kredytu na mieszkanie. To jednak można obejść, jeśli uda się znaleźć firmę, która zatrudni nas jako pracowników zdalnych, zapewni umowę o pracę na czas nieokreślony i tak dalej. Jednak takich firm w Polsce jest na tą chwilę bardzo mało. Ale miejmy nadzieję, że już wkrótce się to zmieni.

Widzisz więc, że praca zdalna ma swoje dobre i złe strony. Ale jeśli miałbyś ją porównywać z pracą na etacie w korporacji czy na produkcji, to zapewne szybko dojdziesz do wniosku, że stanowi o wiele lepszy wybór. Jeśli więc jeszcze nie byłeś freelancerem w swoim życiu, to może warto o tym pomyśleć. Zalety pracy zdalnej przeważają. Ale tylko wtedy, gdy o to zadbasz jako pracownik zdalny bądź jako pracodawca ułatwisz swoim pracownikom wysilanie się w tym kierunku. Powodzenia obu tym grupom :)WZROST ZAINTERESOWANIA PRACĄ ZDALNĄ

Ostatnie lata to niewątpliwie okres, kiedy to praca zdalna zyskała bardzo na popularności. W dzisiejszym artykule postaram się odpowiedzieć na pytania, dla kogo jest ta praca, czy każdy może tak pracować oraz jakiego rodzaju prace można wykonywać i ile na takiej pracy można zarobić. Wiele osób wyobraża sobie że praca zdalna to siedzenie na własnej kanapie, popijanie sobie kawy z ulubionej filiżanki, pukanie ołówkiem w klawiaturę i jednym okiem oglądanie filmu. Niestety tak nie jest. Praca w domu niewątpliwie jest przywilejem, ale jest również bardzo odpowiedzialnym zajęciem, wymagającym dużej samodyscypliny.

1. Dla kogo jest praca zdalna?

Praca zdalna z domu, jak i każda inna ma swoje plusy i minusy. Wiele osób jednak bardzo lubi być panem swojego czasu i dlatego lubi pracę zdalną. Podstawowa sprawa jest taka, że musimy mieć wysoki poziom samodyscypliny.

Jeżeli jesteś osobą, która nie potrafi pracować bez pilnującego Ciebie non stop szefa, to praca w domu nie jest dla Ciebie. Często jest tak, że przynosimy jakąś pracę do domu. Jeżeli udaje nam się realizować założenia, wszystko robimy w terminie to może wówczas warto spróbować pracy zdalnej, czasami przynosi to zaskakujące efekty.

2. Kiedy praca zdalna się sprawdzi?

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Tutaj idealnie sprawdzi się praca zdalna. Jest wiele portali, oferujących różne prace. Możemy tam znaleźć ciekawe ogłoszenia z różnymi pracami. Oferty są najróżniejsze. Od bardzo prostych prac, polegających na wprowadzaniu danych po edycje książek czy tłumaczenia. Wszystko zależy od tego jakie mamy kwalifikacje.

A. Młody rodzic

Kiedy jesteśmy młodymi rodzicami, to wówczas spędzamy na początku życia naszej pociechy nawet do trzech lat w domu. To idealny moment żeby poszukać sobie źródła dodatkowego zarobku, tutaj właśnie idealnie może się sprawdzić praca zdalna. Obojętnie czy pracujemy dla swojego szefa czy sobie dorabiamy, dzięki temu że mamy elastyczne godziny pracy, możemy idealnie dopasować się do trybu życia naszego dziecka.

B. Dla wolnych ptaków

Jeżeli jesteś wolnym ptakiem, nienawidzisz korporacji, lubisz pracować pod drzewem w sadzie to również praca zdalna będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Zwłaszcza że pewnie też wówczas jesteś marzycielem i już od dawna marzyłeś o pracowaniu z dowolnego miejsca na ziemi.

3. Jakie są największe plusy pracy w domu?

Podstawowa zaleta pracy w domu to nienormowany czas pracy. Możemy sobie dopasować jak chcemy. Jeżeli jesteśmy rannymi ptaszkami pracujemy o 5 rano, jeżeli chodzimy późno spać, możemy pracować o północy, takiego komfortu inna praca nie daje. Pracujesz skąd chcesz.

Nic Cię nie ogranicza. Chcesz pracować z Zakopanego albo może wolisz Międzyzdroje? Nic nie stoi na przeszkodzie. Pracujesz tam gdzie usiądziesz, to wielka zaleta takiej formy zarabiania pieniędzy. To największe plusy, jest ich jednak znacznie więcej. Dlatego tak wielu ludzi decyduje się na taką formę pracy. A jaka praca zdalna Ci szczególnie się spodobała.

Masz jeszcze inne pomysły? :)

4. Zawody, których nie znali nasi dziadkowie

W ostatnim czasie powstało sporo nowych zawodów, których jeszcze jakiś czas temu zupełnie nie było na rynku. Szczególnie wiele zmian zachodzi w branży komputerowej, we wszystkim co dotyczy Internetu i najnowszych technologii. Kto z nas, korzystając pod koniec ubiegłego stulecia z sieci, mógł podejrzewać, że zajęcia takie jak moderacja, administracja, optymalizowanie i pozycjonowanie stron, będą wysoko opłacanymi, poszukiwanymi zawodami, w których stale będzie odbywać się rekrutacja, a kolejne agencje marketingu internetowego będą wyrastać jak grzyby po deszczu?

Kilkanaście lat temu temu nawet nie pomyślelibyśmy, że może to być potrzebne na tyle, żeby ktoś chciał za to płacić. Jednak życie nabiera tempa, a my musimy nadążać za najważniejszymi zmianami, tak aby nie zostać w tyle. Teraz wręcz wypada kształcić się w innowacyjnych kierunkach i zdobywać coraz to nowe doświadczenia, które zaprocentują w przyszłości. Aby zarabiać zadowalająco, nie wystarczy już edukacja — potrzebny jest wszechstronny rozwój osobisty.

Stąd też freelancerzy często oferują po kilka usług naraz

To takie usługi, jak: pozycjonowanie, programowanie, copywriting, analiza stron pod kątem SEO, a także ich tworzenie czy administracja danych oraz wiele innych.

Łącząc kilka umiejętności znajdują sposób na dobry zarobek, a ich wszechstronność staje się przepustką do finansowej wolności i życia takiego, o jakim zawsze marzyli.

Wiesz, kim jest Freelancer i powoli, jak może on działać, to dalej dowiedz się, jak krok po kroku możesz zostać Freelancerem i budować swój biznes online :)JAK ZOSTAĆ FREELANCEREM — PRACOWNIKIEM ZDALNYM?

Praca w domu i poza nim. Praca z każdego zakątka ziemi. Potrzebujesz tylko komputera i Internetu. Pracujesz w Polsce i na całym świecie. Możesz więc podróżować, zwiedzać, a przy okazji pracować. Czy coś takiego Ci odpowiada?! W takim razie dowiedz się, jak zostać freelancerem.

Freelancer to pracownik zdalny, który może działać samodzielnie bądź być zatrudnionym w pewnej firmie(lub w kilku firmach) na stałe. Jak więc możesz zacząć rozwijać się jako Freelancer? Poniżej 3 cenne wskazówki.

A. Zdobywaj wiedzę o marketingu i biznesie:

— obserwuj blogi o takiej tematyce (sprawdź 5 polecanych na moim blogu, które zobaczysz po w prawej stronie. To blogi: JOP, Devstyle, Mała Wielka Firma, Trzy Poziomy i To Się Opłaca. Dodatkowo zachęcam do dalszego obserwowania bloga JakSieRozwijac.pl).

— czytaj czasopisma branżowe

— przechodź kursy online (wiele w atrakcyjnej cenie znajdziesz na udemy.com. Dodatkowo zapraszam na moje kursy online o WordPressie, Pozycjonowaniu i SEO, Pracy zdalnej / Freelancingu. Najlepsza oferta cenowa dla czytelników bloga JakSieRozwijac)

— od początku załóż swój blog i dziel się na nim wiedzą, którą zdobywasz

— wybierz odpowiedni kierunek szkoły średniej i studiów (jeśli chcesz iść na studia, np. dziennikarstwo)

— dołącz do serwisów zrzeszających freelancerów / copywriterów itp. (nauczysz się realizować pierwsze zlecenia i pozyskiwać nowych klientów)

— zatrudnij się w agencji reklamowej czy kreatywnej, aby bliżej poznać cały świat reklamy, nabrać doświadczenia i później wykorzystać je w swoim biznesie.

— załóż swoją profesjonalną stronę bądź unowocześnij wcześniej założonego bloga, na którym zgromadzisz swoje portfolio.

B. Czytaj książki — np. 52 każdego roku

— o Copywritingu

— o Marketingu w XXI wieku

— o pracy zdalnej / freelancingu

— o pozycjonowaniu stron www / biznesie online / sprzedaż

W dalszej części książki poznasz ciekawą Listę do przeczytania.

C. Pisz przez miesiąc 10 minut dziennie:

— nie poddawaj się, nawet gdy brakuje Ci weny

— pisz o czymkolwiek, np. o sobie, rodzinie, o hobby

— regularnie uzupełniaj swój blog o nowe artykuły (pamiętaj, by go założyć!)

— zdobywaj pierwszych klientów przez platformę useme.eu

— dalej pisz na platformach copywriterskich i odpowiadaj na oferty w serwisach dla freelancerów

Pamiętaj o tym a sukces gwarantowany…JAKA PRACA ZDALNA W DOMU PRZEZ INTERNET?

Osobiście zawsze marzyłem o byciu pisarzem. Chciałem mieć możliwość pracy z dowolnego miejsca na ziemi i do tego w dowolnych godzinach. Marzenie swoje spełniłem częściowo, co prawda nie jestem pisarzem, ale dzięki temu, że mam pracę zdalną, mogę pracować, kiedy chcę i do tego z dowolnego miejsca. A jaka praca zdalna zaciekawiła Ciebie w pierwszej kolejności? Jestem ciekawy. Praca zdalna to bardzo ciekawe rozwiązanie, dla ludzi, którzy lubią być ciągle w ruchu.

Oczywiście nie każdy może tak pracować, wiele osób nie potrafi pracować, nie mając nad sobą bata, którym pogania ich szef. Samozaparcie i samokontrola w takiej pracy jest niesamowicie ważna. Właściwie można powiedzieć, że to najważniejszy element, który decyduje o tym czy odniesiemy sukces w pracy zdalnej, czy też jednak pozostanie nam konieczność pracy w sposób tradycyjny. Jeżeli myślimy o podjęciu takiej formy pracy, ale nie jesteśmy pewni czy sobie poradzimy, warto spróbować na początek poszukać sobie pracy dorywczej. Na godzinkę lub dwie, po pracy czy też w weekendy. Będziemy mogli sobie przetestować czy taka forma zarabiania pieniędzy nam odpowiada. Podsunę kilka pomysłów, jaka praca zdalna w domu jest najlepiej oceniana i dobrze wynagradzana.

1. Tworzenie różnych treści (copywriting) i inne prace z tekstem

Tutaj pole manewru jest bardzo dużo. Począwszy od najprostszych treści pisanych na blogi czy też na potrzeby pozycjonowania stron, poprzez tworzenie zaawansowanych haseł reklamowych do korekty i składania książek. Jeżeli mamy odpowiednie wykształcenie, to bez problemu powinniśmy znaleźć pracę jako edytor czy też na przykład tłumacz. Wiele firm takie prace zleca na zewnątrz, a najlepszy do tego jest Internet. Możemy również prowadzić bloga, lub promować różne produkty. Tutaj wybór jest dość duży.

2. Programiści i graficy

To akurat idealnie dopasowany zakres obowiązków do pracy zdalnej. Takie zawody jak programista czy też osoba tworząca bazy danych, osoby tworzące strony internetowe lub wszelkiego rodzaju aplikacje w wielu wypadkach pracują w domu lub z domu. Nawet, jeżeli są zatrudnieni na etacie. Dla nich jest kompletnie obojętne gdzie siedzą. Oczywiście twórcy wszelkich grafik. Pracując w domu możemy projektować na przykład szaty graficzne gier jak i witryn, czy też zaprojektować logo dla jakiejś firmy.

3. Tworzenie stron

Jedna z podstawowych działalności w internecie. Projektowanie i tworzenie stron internetowych oraz tworzenie szablonów graficznych. Szablony na strony internetowej możemy sprzedawać na specjalistycznych stronach, które pośredniczą w sprzedaży. Dzięki temu mamy szansę że tworząc jeden szablon zarabiać będziemy na nim przez jakiś czas. Możemy także wykonywać strony internetowe w oparciu o własne grafiki. Jednak to już wymaga pewnej wiedzy i tego biznesu bez umiejętności nie da się zacząć.

4. Sprzedaż

Jeden z najstarszych chyba sposobów na zarabianie w internecie. Co za tym idzie jest pracą zdalną. To sprzedaż towarów lub usług. Możemy sprzedawać swoje usługi, możemy prowadzić sklep internetowy i samodzielnie go obsługiwać, lub jedynie prowadzić sprzedaż towarów a wysyłkę i całą obsługę zostawić komuś innemu, my tylko dostajemy prowizję? Możliwości jest bardzo wiele, zwłaszcza że sklepy i firmy walczą o każdego klienta. Możemy również zarabiać na programach partnerskich polecając konkretne produkty lub usługi.

5. Programy partnerskie

Tutaj zarabiamy na podobnej zasadzie jak w przypadku dropshipingu. Oferujemy towar lub usługę, której nie mamy. To nie my realizujemy sprzedaż, jednak za przekierowanie klienta do sklepu albo na przykład banku otrzymujemy prowizję. Jest to bardzo dobre rozwiązanie zarówno dla sprzedających jak i dla nas. Nie ma tutaj właściwie limitu zarabiania. Ile prześlemy klientów, tyle zarabiamy pieniędzy. To bardzo uczciwe rozwiązanie. Jak widać pomysłów na pracę zdalną jest sporo. Wystarczy jedynie poszukać. Konieczne jest jednak posiadanie pewnego doświadczenia lub kwalifikacji znacząco pomaga w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia. Jednak osoby bez kwalifikacji, też znajdą proste prace zdalne, tylko muszą liczyć się z tym że będą one gorzej płatne. Zajrzyj do zakładki na moim blogu „Narzędzia”, z której dowiesz się, z jakimi programami ja podjąłem współpracę.

6. Blogowanie

To prowadzenie bloga aktualnie stanowi najważniejsze lub główne źródło utrzymania dla wielu osób. Okazuje się, że niektórzy zarabiają na tym poważne pieniądze, a nawet miliony. Widać to nie tylko u zagranicznych blogerów (np. Pat Flynn), ale również u polskich (np. Michał Szafrański), którzy na blogowaniu zarobili już wiele milionów. W Twoim przypadku może być podobnie, jeśli tylko dotrzesz do odpowiedniej niszy (czytelników) i regularnie będziesz tworzył dla nich coś wartościowego. W dalszej części książki jeszcze bardziej Cię do tego zmotywuje!

7. Pozycjonowanie

Możesz podszkolić się w kierunku pozycjonowania stron www i SEO. Dzięki temu wystarczy, że pozyskasz kilku klientów (dobrych klientów), którym zapewnisz skuteczne pozycjonowanie ich stron firmowych, blogów czy sklepów internetowych. Zdobycie doświadczenia w tym kierunku nie jest czymś skomplikowanym. Sam stworzyłem kurs online „Ogarnij Pozycjonowanie i SEO”, w którym tą wiedzę o pozycjonowaniu i SEO przedstawiam w bardzo prosty, przejrzysty i praktyczny sposób. Gdy więc weźmiesz w nim udział, to po jego ukończeniu zdobędziesz doświadczenie, które pozwoli Ci rozpocząć pracę jako Pozycjoner. Możliwe, że na początek będziesz tak pracować zdalnie, rozliczając się przez platformę useme.eu.

Natomiast z czasem założysz własną agencję reklamową czy firmę seo, która pozwoli Ci zdobywać coraz więcej klientów. Możesz zacząć od pozycjonowania stron swoich krewnych, przyjaciół i znajomych :)

Podsumowanie: Wybrałeś, jaka praca zdalna pasuje do Ciebie?! A może już pracujesz zdalnie? Jeśli jeszcze nie, to musisz o tym pomyśleć. Przecież to właśnie ta forma zatrudnienia już niedługo może odmienić Twoje życie na znacznie lepsze. Pomyśl o tym już teraz.JAK PRZEJŚĆ Z ETATU NA PRACĘ ZDALNĄ / FREELANCING?

Jeszcze pracujesz na etacie, a chcesz coraz bardziej rozwijać się pracy zdalnej i biznesie online. Pamiętaj, że nie musisz od razu kończyć swojej pracy na etacie. O wiele lepiej, jeśli zdecydujesz się na bardziej bezpieczne rozwiązanie. Dzięki temu przekonasz się, jak idzie Ci w pracy Freelancera. Co więc musisz zrobić przed złożeniem wypowiedzenia w pracy na etacie? Oto kilka wskazówek.
1. Znajdź swój zawód jako Freelancer. Coś, co umiesz bądź czego się nauczysz. Oceń czy będziesz w stanie to wykonywać kilka godzin dziennie przez cały czas. Pamiętaj, że możesz działać w kilku kierunkach. Na przykład być Freelancerem Fotografem, a dodatkowo zarabiać na swoim blogu i kanale YouTube. A innym razem pracować jako Copywriter i Pozycjoner stron www. Pomysłów jest naprawdę wiele, o czym już wspominałem w tym kursie.
2. Szukaj już pierwszych zleceń i buduj coraz większą listę stałych Klientów. Buduj także swoje portfolio, które regularnie aktualizuj. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie Ci się rozwijać i pozyskiwać lepiej płatne zlecenia. Dodatkowo szukaj nowych źródeł przychodu (np. powoli zacznij budować swój blog/kanał YT, zacznij tworzyć własne produkty elektroniczne). Wiele pomysłów na dodatkowe przychody przedstawiałem wcześniej. Będzie to wymagało od Ciebie sporego zaangażowania, ponieważ pracę to wykonujesz na początku dodatkowo (po pracy na etacie). Ale pamiętaj o celu, jaki możesz dzięki temu osiągnąć. To niezależność finansowa i wykonywanie pracy na swoich warunkach. Będzie to praca w domu i każdym innym miejscu, która nie będzie generować tak wielu kosztów (oszczędność czasu, dojazdów do pracy, możliwość znajdowania przerw na posiłki i inne ważne rzeczy).
3. Odłóż minimum 3—6 miesięczne wynagrodzenie(uwzględniając wydatki stałe, te najważniejsze, aby przeżyć). Jeśli np. w ciągu 1 miesiąca zarabiałeś na siebie i swoją rodzinę 2500 zł, to potrzebujesz od 7500 do 15 000 zł. To pieniądze, które będą mogły Ci się przydać, aby dalej się rozwijać jako Freelancer. Nie od razu(choć różnie bywa) będziesz zarabiał tylko, co na etacie. Natomiast z czasem może się to zmienić.
Jeśli już udało Ci się zebrać te oszczędności i dalej jesteś przekonany do pracy Freelancera, to rzuć pracę na etacie. Poszukuj nowych zleceń i zarabiać coraz więcej. Bądź pracuj dalej na etacie i dodatkowo zarabiaj na pracy zdalnej. Twój wybór!
Powodzenia w przejściu z etatu na pracę zdalną :)Z CZYM MUSISZ SOBIE PORADZIĆ JAKO FREELANCER?

Praca Freelancera to nie tylko wygodne siedzenie przy komputerze z kawką. Nachodzi na nas wiele innych obowiązków, z których na początku musimy wywiązywać się samodzielnie. I pojawiają się jeszcze inne utrudnienia, z którymi należy sobie poradzić. Zobacz więc, co Cię czeka w pracy Freelancera.
1. Reklama i poszukiwanie zleceń — to dość stresująca część pracy freelancera. W pewnym momencie mogą się już kończyć zlecenia i brakuje nowych Klientów. Przez to czujesz coraz większą presję i myślisz o niższej stawce bądź powrocie do etatu.
2. Kontakt z nowymi i stałymi Klientami
3. Dokumenty — Umowy, przelewy i faktury
4. Organizacja miejsca pracy — sprzęt komputerowy itp. + sprzątanie
5. Brak L4 i chorowania — gdy masz zlecenie do przygotowania na konkretny termin, to musisz się z niego wywiązać. Oczywiście możesz próbować skontaktować się z Klientem, wytłumaczyć sytuację i przenieść termin na kilka następny dni. Innym razem możesz poszukać współpracownika (np. innego freelancera), który chętnie pomoże.
6. Wypalenie zawodowe i zmęczenie — to coś, z czym możesz się spotkać, szczególnie jeśli nie dbasz o siebie (np. pracujesz zbyt długo, nie organizujesz sobie przerw i urlopu, nie zapewniłeś wygodnego sprzętu komputerowego i fotelu). Innym razem po prostu nie masz chęci na realizację pewnego zlecenia. Ale musisz się przymusić, zacząć realizować, a wtedy jest już coraz łatwiej.

Pamiętaj, że część swoich obowiązków możesz później delegować :)JAK zostać i być FREELANCEREM — ciąg dalszy…

Każdy może zostać freelancerem. Wiek i inne ograniczenia nie mają tutaj większego znaczenia. Natomiast, aby już przez wiele lat wysilać się jako freelancer, musisz posiadać pewną osobowość, a zarazem silny charakter. Dopiero dzięki temu będziesz w stanie nadal realizować różnorodne zadania, a zarazem dbać o swój dalszy rozwój. Dowiedz się krok po kroku, jak można szlifować swoją karierę jako freelancer.

Wybór zawodu

Musisz dokładnie ustalić, czym chciałbyś się zajmować jako freelancer. Pomyśl o swoich umiejętnościach, wiedzy i doświadczeniu. Możliwe, że uwielbiasz kodować i dlatego warto byłoby działać jako freelancer programista. Innym razem jesteś świetnym grafikiem i właśnie w tym kierunku chciałbyś dalej pójść. A część z nas uwielbia pisać i czytać, więc dobrze byłoby zająć się pisaniem tekstów.

Na początek polecam:

— przejście szkolenia pozwalającego nam nabyć nowe umiejętności. Może być online i dotyczyć np. programowania, copywritingu, pozycjonowania stron www czy innych kierunków, w których chcielibyśmy się rozwijać. Do wyboru są darmowe i płatne. Jeśli miałbyś zainwestować w wyjątkowe szkolenie 100 zł czy nawet 1000 zł bądź więcej, to tutaj nie oszczędzaj. Pamiętaj, że to inwestycja w Twoją przyszłość.

— jak najszybciej ogłaszaj swoje usługi i zdobywaj klientów

— przygotuj stronę ukazującą portfolio — na początek i później może być to blog

— rozpocznij pracę w firmie czy serwisie dla freelancerów — istnieje kilka takich serwisów dla freelancerów, programistów czy grafików.

Zorganizowanie i wszechstronność

„Wolny strzelec” nie tylko realizuje swoje zlecenia, ale jeszcze dba o prowadzenie księgowości, marketing i reklamę, sprzedaż, wyszukiwanie i odpowiadanie na oferty / zlecenia.

Aby temu podołać, musisz być pracowity, zaradny i zdyscyplinowany

Na początku swojej kariery freelancer musi nawet pracować ponad etat. Wtedy się uczysz i nabierasz wprawy. To okres próbny, który po prostu powinieneś przebrnąć. Oczywiście tak nie musi być. Czasami możesz pracować jako freelancerzy po 2—4 godziny dziennie. Ale musisz wiedzieć, że czas poświęcony na pracę będzie miał później przełożenie na nasze wynagrodzenie. Sam, gdy jeszcze się uczyłem, to dorabiałem na freelancingu 200—400 zł, a później coraz coraz więcej. Poza pracą jeszcze się szkolisz i rozwijasz, więc także poświęcasz na to kilka bądź kilkanaście godzin w tygodniu.

Pomocna na pewno okaże się właściwa organizacja miejsca pracy i doskonalenie się w planowaniu i samodyscyplinie. Ale o tym wspomnę jeszcze w dalszej części tej książki.

Ustal więc kolejny etap rozwoju w swojej pracy i biznesie onlineNEGOCJACJE FREELANCERA Z KLIENTEM

Podczas nawiązywania kontaktu z nowymi Klientami coraz częściej przyjdzie Ci prowadzić negocjacje. Jak sobie z nimi poradzić, aby wyjść na tym dobrze?
Pamiętaj o kilku prostych wskazówkach, dzięki którym poprawisz wysokość swojego wynagrodzenie. A zarazem nabierzesz większej pewności siebie. Do dzieła!

1. Przygotowanie do negocjacji

Przed rozpoczęciem negocjacji z Klientem musisz dokładnie rozumieć swoje aktualne położenie. Odpowiedz więc sobie na pytania: Co wchodzi w zakres danego zlecenia? Jaka jest moja stawka za dane zlecenie i dlaczego? Jakie są stawki rynkowe? Czy wykonam je mimo niższej stawki przedstawionej przez Klienta? Czy jeśli odmówię, to mam możliwość realizować inne zlecenia? Już dzięki wiesz, jak przesłać Klientowi swoją wycenę i warunki współpracy. Dodatkowo ustal, jaka forma negocjacji jest dla Ciebie najlepsza — przez wiadomości e-mail czy może telefoniczna. Do tej drugiej musisz być już znacznie wcześniej przygotowany :)

2. Trudne pytania w czasie negocjacji

Klient będzie chciał na różne sposoby obniżyć Twoją stawkę bądź ustalić inne warunki umowy. Ale Ty już przygotuj się na takie trudne pytania, na przykład: Dlaczego Pana stawka jest tak wysoka? Czy wie Pan, jakie są stawki rynkowe? Czy nie moglibyśmy nawiązać współpracy bez żadnej umowy? Czy mógłby Pan przygotować najpierw 50% zlecenia bez żadnej wpłaty?

3. Przedstaw wyższą stawkę

Podczas negocjacji często dochodzi do spadku ceny początkowej. Jeśli więc za dane zlecenie chcesz uzyskać 1000 zł, to przedstaw Klientowi ofertę na 1200 zł. Będziesz miał z czego schodzić i dalej cieszyć się z warunków współpracy. A może nawet przyjdzie Ci, że pewien Klient przystanie na taką wyższą stawkę :)

4. Pytaj o wyjaśnienie odmowy

Jeśli Klient odmawia warunków, to szczerze zapytaj dlaczego. Możliwe, że ta wiedza okaże się dla Ciebie bardzo cenne. Czasami możesz zgodzić się na niższą stawkę, ale wydłużyć termin realizacji.

5. Nie podejmuj decyzji zbyt szybko

Jeśli Klient nie przyjął Twoich warunków, to nie podejmują z nim współpracy zbyt szybko. Lepiej bezpiecznie dać znać, że musimy się namyślić i damy znać za kilka godzin lub w następnym dniu. Pozwoli Ci to na trzeźwo przyjrzeć się tej sytuacji i dobrze ją ocenić.

Powodzenia w negocjacjach :)JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED NIEUCZCIWYMI KLIENTAMI?

Jeśli jako Freelancer nie chcesz przejechać się na nieuczciwych Klientach, to musisz wiedzieć, jak się przed nimi chronić/zabezpieczyć. Oto kilka sprawdzonych pomysłów, które warto, abyś wypróbował u siebie.
1. Umowa — to pierwsza rzecz, o którą należy zadbać, gdy podejmujemy współpracę. Jeśli więc pewien Klient odmawia, gdy chcemy taką umowę zawrzeć (o dzieło/zlecenie, formularz zlecenia, umowa współpracy, faktura z useme), możesz wykorzystać jeszcze poniższe rozwiązania.
2. Sprzedaj produkt online — możesz swoje pewne produkty/usługi sprzedawać online — np. na Allegro. To dobre wyjście, gdy nie chcesz podpisywać umowy z Klientem, ponieważ zlecenie jest dość małe. Podczas takiej sprzedaży otrzymujesz dane kupującego, jego płatność itp., więc jest bezpiecznie.
3. Zaliczka lub zapłata z góry — to kolejna rzecz, którą warto wybrać, gdy Klient nie chce żadnej umowy i dokonać zakupu na allegro, to możesz oczekiwać wpływ na konto (zaliczki za część zlecenia lub całości).
Pamiętaj: gdy Klient nie chce zgodzić się na żadną z tych opcji współpracy, to po prostu zapytaj się, dlaczego. A jeśli nie przedstawi sensownych powodów, to szybko z niego zrezygnuj. To najczęściej oszuści, którzy Ci nie zapłacą, a dzieło/produkt/usługę chcą otrzymać za darmo.

Jak dodatkowo sprawdzić Klienta?

1. Poznaj firmę Klienta, opinię na jej temat itp.

2. Nie bierz zleceń od anonimów (osób nie dzielących się swoim imieniem, nazwiskiem czy nazwą firmy) i osób piszących z prywatnej skrzynki mailowej (wyjątek gmail).

3. Nie bierz zleceń na „dziś” lub „wczoraj” (wyjątek, gdy Klient z góry Ci zapłaci, np. przez szybki przelew).

4. Dopieszczaj formalności — będą freelancerem możesz podpisać umowę o dzieło/zlecenie, a mają firmę formularz zamówienia lub umowę o współpracę. Gdy Klient podpisze takie dokumenty, to w 99% zapłaci.

5. Unikaj krętaczy i złodziei czasu — gdy ktoś nie wie, czego tak naprawdę chce, zajmuje Ci wiele czasu pisząc różne maile, obiecuje tylko prowizję, to z niego zrezygnuj.

6. Unikaj zbijaczy ceny — gdy pewni klienci za bardzo chcą zbić Twoją wycenę, to nie daj się. Nie masz na nich czasu. Ale możesz ponegocjować minimalnie i dać konkretnie znać, że nie ma innej opcji na niższą cenę. Możliwe, że pewni Klienci się na nią zgodzą i docenią, że tak się trzymasz swojej stawki. Możesz nawet wyjaśnić, dlaczego :)

Wiesz, jak sprawdzać swoich Klientów, więc poniżej dowiedz się, jak ich w ogóle poszukać. Powodzenia :)FREELANCER BEZ PORTFOLIO — JAK ZACZĄĆ?!

Może zastanawiasz się, jak możesz zacząć jako Freelancer, gdy nie posiadasz jeszcze ciekawego Portfolio. A przecież chciałbyś przekonać do siebie jak największe grono Klientów. Jak o to zadbać? Poznaj kilka wypróbowanych sposobów.
1. Ukończ praktyki — możesz wyszukać firmy, które poszukują praktykantów. Ale staraj się uwzględnić te firmy, które zainwestują w Twój rozwój, a nie tylko wykorzystają Cię, jako tanią siłę roboczą. Czasami takie praktyki mogą trwać 1 miesiąc, a już pozwolą Ci uzyskać pierwsze ciekawe referencje. A dodatkowo możesz nabyć cenne doświadczenie.

Przejdź kursy online — kończąc pewne kursy online, na przykład na platformie Udemy, otrzymujesz odpowiedni certyfikat. Poświadcza on ukończenie kursu. I właśnie czymś takim będziesz mógł pochwalić się w swoim portfolio. Dasz w ten sposób innym do zrozumienia, że naprawdę znasz się na danej branży, a nie tylko o tym piszesz.
2. Zacznij realizować tańsze zlecenia — na początek warto być podejmował coraz to nowe zlecenia. Nawet za małą stawkę, co pozwoli Ci poznać nowych Klientów. Możliwe, że uda Ci się z nimi minimalnie ponegocjować. Nawet praca w serwisach dla freelancerów może okazać się dobrym wyjściem (np. Jako Copywriter mógłbyś zacząć zarabiać w GoodContent lub 10Heads). Z czasem będziesz mógł podnosić swoje stawki i wyszukiwać znacznie lepszych Klientów.
3. Buduj swoje portfolio — jak najwcześniej możesz pokazać w portfolio coś, co jeszcze przekona Klientów do Ciebie. Na przykład jako Copywriter podziel się pewnymi tekstami(sam je stwórz i zadbaj o ich różnorodność, podziel się także artykułami na swoim blogu czy w pewnych serwisach) bądź jako Fotograf podziel się zdjęciami które już wykonywałeś wcześniej bądź wybierz się na pewną uroczystość jako 2 fotograf. Albo jako Grafik stwórz kilka projektów graficznych. Podobnie może uczynić każdy inny Freelancer.

Pierwsze miesiące są najtrudniejsze. Z czasem będzie Ci coraz łatwiej :)GDZIE ZACZĄĆ SZUKAĆ PRACY W INTERNECIE? I JAK?

Zastanawiasz się, gdzie zacząć szukać pracy w Internecie? Na to pytanie próbuje znaleźć odpowiedź wielu bezrobotnych, ale i takich, którzy mają już dość swojego dotychczasowego miejsca pracy i mają nadzieję coś zmienić w swoim życiu.

Czy warto wybrać się do lokalnego urzędu pracy lub agencji pośrednictwa pracy? Z pewnością tak, ale mimo wszystko warto przejrzeć Internet, w którym można znaleźć ciekawe oferty pracy bez wychodzenia z domu.

jak rozpocząć szukanie pracy w Internecie?

W pierwszej kolejności weź pod uwagę fakt, że ogłoszeń pracy jest bardzo wiele. I na pewno będziesz w stanie wyszukać pracę, która szczególnie Ciebie interesuje. Możliwe, że dzięki temu już niedługo zaczniesz wykonywać pracę, na której szczególnie Ci zależy. Przekonaj się poniżej, jak możesz do tego dojść. Powodzenia :)

Jak szukać pracy w Internecie?

Chcesz poznać skuteczne sposoby szukania pracy?! Zanim do tego przejdziesz, to dokładnie ustal, jaką pracę chciałbyś wykonywać. Taką, która będzie sprawiać Ci zadowoleni i nie znudzisz się nią nawet po kilku latach. Uwzględnij więc swoje zainteresowania, hobby. A możliwe, że ważniejsze są dla Ciebie zarobki. W takim razie ustal, ile chciałbyś zarabiać na godzinę bądź na cały etat.

Dodatkowo zdecyduj jaka forma zatrudnienia jest dla Ciebie najlepsza: umowa o pracę na okres bezterminowy, umowa o zlecenie, umowa o dzieło czy na praca czarno(tej ostatniej nie polecam).

Inne pytania w kwestii pracy:

— Czy praca ma zapewniać Tobie i bliskim ubezpieczenie zdrowotne?

— Chcesz pracować w Polsce czy za granicą?

— Czy chcesz rozwijać się w pracy, uzyskać awans?

— ile chcesz zarobić? Aby dowiedzieć się, ile powinieneś zarobić na danym stanowisku, skorzystaj Raportu Wynagrodzenia.

Odpowiedz sobie na te pytania na kartce, a dzięki temu uzyskasz bliższy obraz pracy, którą następnie będziesz poszukiwał. Nie skupisz się na pierwszej lepszej, ale na tej, która spełnia Twoje oczekiwania. Do dzieła!

Gdzie zacząć szukać pracy w Internecie?

— Olx.pl — Jedna z najbardziej znanych platform, które umieszczają różnego rodzaju oferty pracy i nie tylko. Tutaj raczej nie znajdziemy stanowisk kierowniczych, jeśli na takie się nastawiamy. Najczęściej znaleźć można oferty prac fizycznych (wszelkiego rodzaju zakłady fryzjerskie), kasjerów, specjalistów obsługi maszyn, ale także lektorów języków obcych czy niższych stanowisk biurowych. Z pewnością znajdzie się dużo ofert bezpłatnych praktyk, które warto odbyć, by zyskać nowe umiejętności na nowym dla nas stanowisku.

— Gumtree.pl — To drugi z portali oferujący raczej pracę niższego szczebla i różne oferty w branży budowlanej. Tu mogą zajrzeć również przyszli kurierzy, dostawcy pizzy i barmani. Wolontariat, staż i praktyka? Wiele ciekawych i początkujących firm (choć nie tylko, znajdą się też oszuści) ogłasza się właśnie tutaj.

— Pracuj.pl — To chyba jeden z tych portali, na którym można znaleźć wszystkie zawody, od sprzątaczki po prezesa wielkiej spółki. Wyszukiwarka jest tak skonstruowana, że bez problemu znajdziemy pracę zarówno w naszej branży jak i w interesującej nas lokalizacji. Duże szanse na znalezienie perfekcyjnej oferty pracy będą mieć dzięki temu portalowi wszelkiej maści specjaliści, zarówno ci od prac umysłowych jak i fizycznych.

— Indeed.com — Warto tutaj zajrzeć jeśli szuka się ofert pracy z językami obcymi, w dziale księgowości lub IT. Wadą tej strony jest mała przejrzystość i mnogość różnego rodzaju reklam, które powodują, że ciężko jest znaleźć wymarzoną pracę.

— Praca.pl — Strona poświęcona jest przede wszystkim kandydatom na stanowiska doradcze i kierownicze, a także asystenckie i te z branży IT. Jednak z łatwością można wyszukać oferty dla sprzedawców i magazynierów. Jest to strona profesjonalna, na której ogłoszenia są płatne, mamy zatem większą gwarancję, że przyszły pracodawca będzie w stanie zaproponować ciekawe warunki pracy i dobre wynagrodzenie.

Inne polecane serwisy o pracy:

— linkedin.pl — aktualnie podstawa, od której warto zacząć

— goldenline.pl — podobnie, jak powyższy, pozwala budować swoją sieć kontaktów biznesowych

— freelanceria.pl i useme.eu — oferty zleceń i stałej współpracy dla freelancerów i nie tylko

— jobs.pl

— praca.wp.pl

— infopraca.pl

— gazetapraca.pl

— pracatobie.pl

— praca. owi. pl — oferty pracy za granicą

— absolvent.pl i feeder.com — oferty pracy dla absolwentów szkół wyższych

Szukanie pracy w Internecie — wnioski

Pamiętaj, aby nie dać się oszukać. Nie wykonuj więc pracy za darmo, nawet jeśli ma ona sprawdzić Twoje kompetencje. Dokładnie przyglądaj się umowie, szczególnie jeśli rozpoczynasz pracę zdalną. A jeśli się na tym nie znasz, wyślij wstępną umowę do znajomego prawnika, księgowej czy innej osoby, która w tej tematyce lepiej sobie radzi. Nigdy nie przesyłaj kopii swojego dowodu i innych ważnych danych (nr dowodu itp.) przez email.

Staraj się dokładnie poznać firmę, w której chciałbyś pracować. W CEiDG (Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej), a jeśli zagraniczna, to w Vies European Commission. Wystarczy podać nazwę czy NIP firmy, aby móc dowiedzieć się czy ona w ogóle istnieje.

Poznaj jeszcze opinie na temat firmy. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę Google: „nazwę firmy+opinie”, a otrzymasz propozycje serwisów, gdzie dana firma została już oceniona. Zazwyczaj opinie te pojawiają się w takich serwisach, jak: gowork, opineo i inne. Oczywiście nie traktuj wszystkich tych opinii jako prawdziwe. Ale na pewno poznanie ich da Ci większy obraz sytuacji. Dodatkowo możesz uwzględnić wcześniejsze wskazówki z książki o tym, jak sprawdzić swojego przyszłego Klienta :)

Wiesz już, gdzie zacząć szukać pracy w Internecie. Powodzenia w odnajdywaniu pracy swoich marzeńJAK WYSTAWIĆ FAKTURĘ BEZ FIRMY JAKO FREELANCER?

Praca zdalna cieszy się tak wysoką popularnością w naszym kraju, że powstaje na jej temat coraz więcej kursów, szkoleń itd. Sam wydałem kurs online „Zostań Freelancerem / Copywriterem / Blogerem — praca zdalna”. Ale nie wszyscy początkujący Freelancerzy wiedzą, że mają możliwość wystawiania faktur bez firmy. Właśnie coś takiego oferuje im Faktura Useme. W tym celu musisz na sam początek zarejestrować się do serwisu Useme.eu.

Jeśli to uczyniłeś, to naucz się wystawiać fakturę bez firmy

Wystaw fakturę bez firmy z serwisu useme.eu krok po kroku:

Musisz zalogować się na swoje konto Useme i uzupełnić w dane swojego konta. Następnie klikasz na samej górze w zakładkę „Wystaw fakturę bez firmy”.

Wpisujesz e-mail swojego zleceniodawcy i klikasz „Następny krok”.

Teraz, gdy zleceniodawca nie ma założonego konta w serwisie Useme, to musisz wprowadzić jego dane(osoby fizycznej lub firmy). I wtedy klikasz na samym dole „Następny krok”.

Teraz wypełniasz informacje na temat danego zlecenia: Kategorie prac, Tytuł, Opis rozliczanej pracy, Etapy / Zaliczka. Jeśli w ramach zlecenia przenosisz też prawa autorskie do dzieła, to musisz zaznaczyć haczyk „Przeniesienie praw autorskich” i później przesłać do serwisu „Oświadczenie o przekazaniu praw autorskich”.

Teraz ustalasz cenę zlecenia wpisując ją w pozycji „Stawka”. Poniżej widzisz „ile zarobisz” i „ile zapłaci Zleceniodawca”.

Następnie ustalasz jeszcze „Termin płatności faktury” i „Dni pracy” na realizację zlecenia. Później klikasz na sam koniec „Wystaw fakturę”. Gdy wszystko poszło dobrze, to przeniesie Cię do strony z zawartą umową z Klientem. Tam Ty musisz przesłać swoje „dzieło”, „oświadczenie o przekazaniu praw autorskich”. A zarazem masz dostęp do „ProFormy” i później (gdy klient opłaci) do jego Faktury Vat.

Pamiętaj: Wiesz już, że jak wystawić fakturę bez firmy jako Freelancer / Pracownik zdalny. Gdy podejmujesz taką współpracę z serwisem Useme, to nie musisz się obawiać, że zapuka do Ciebie Urząd Skarbowy. Przecież z tym serwisem rozliczasz się na podstawie Umowy o Dzieło. I on odpowiada za płacenie podatku dochodowego z każdej umowy(Ty nie musisz się tym przejmować).

W serwisie Useme możesz także znajdować ciekawe zlecenia i Klientów, więc decyduj się na ich przeglądanie klikając na samej górze w pozycje „Znajdź zlecenie”. A kiedy wystawiasz fakturę bez firmy, to staraj się zawsze oczekiwać od Klienta wpłacenia zaliczki (szczególnie wtedy, gdy dopiero rozpoczynacie współpracę). Powodzenia :)UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE FREELANCERA

Taka forma zatrudnienia nie zapewnia im jednak ubezpieczenia zdrowotnego, więc decydują się na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, którego koszt miesięczny wynosi blisko 350 zł. Takie rozwiązanie interesuje ich jednak po ukończeniu 26 roku życia, ponieważ wcześniej mogą zapewnić sobie ubezpieczenie z NFZ, jeśli tylko dalej się kształcą, idąc na studia bądź do Technikum czy innych szkół.

Pozostali po prostu nie korzystają z ubezpieczenia zdrowotnego NFZ, lecz decydują się na prywatne ubezpieczenie, które coraz bardziej zyskuje na popularności. Ich koszty wahają się od 40 do kilkuset zł. Należy jednak pamiętać, że takie prywatne ubezpieczenie nie gwarantuje nam aż tak wielu możliwości. Kiedy więc mielibyśmy wypadek i trafilibyśmy do szpitala, to firma ubezpieczeniowa nie zawsze pokryłaby wszystkie koszty leczenia.

Aby uzyskać ubezpieczenie zdrowotne NFZ masz do wyboru:

— zatrudnienie (przynajmniej na część etatu, także na 1/8) na umowę zlecenie, która zapewnia nam ubezpieczenie zdrowotne. Wystarczy więc, że znajdziemy jednego klienta, który zapewni nam takie warunki. U pozostałych możemy wtedy pracować na podstawie umowy o dzieło.

— istnieją AIP czyli akademickie inkubatory przedsiębiorczości, za które najczęściej płacimy miesięcznie 200—300 zł(jak za ZUS — nie ważne ile zarobisz, zapłacić i tak należy) i pewne z nich zapewniają nam rozliczenie na podstawie umowy zlecenie, więc mielibyśmy zapewnione ubezpieczenie w NFZ. Natomiast możliwości te zapewniają tylko nieliczne AIP i warto sprawdzić na jakich warunkach.

— można także założyć własną firmę, w której to sami opłacamy ZUS i ponosimy dodatkowe koszty. Ale do tego kroku musimy się już dobrze przygotować.

— możesz również założyć spółkę z o.o. i dzięki niej być ubezpieczonym, ale jej zarządzanie wymaga od Ciebie większej przedsiębiorczości itp.

— wygodnie mają freelancerzy, których druga najbliższa osoba (np. mąż, żona) pracuje na etacie lub posiada status bezrobotnego i jest ubezpieczona. Dzięki temu można podpiąć się pod to ubezpieczenie. A samemu rozliczać się z Klientami na bazie umów o dzieło/zlecenie.

— opcją jest także założenie spółki w Anglii, ale jeśli tam nie mieszkasz, to okazuje się dość ryzykowne.

Warto dokładnie przemyśleć, która forma ubezpieczenia zdrowotnego okaże się dla nas tania, a zarazem bezpieczna.
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: