Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Janusz Jerzy Sobolewski ps. „Jurek”- sandomierzanin w Powstaniu Warszawskim - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
29 października 2013
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Janusz Jerzy Sobolewski ps. „Jurek”- sandomierzanin w Powstaniu Warszawskim - ebook

Janusz Jerzy Sobolewski urodził się 01.09. 1921 r. w Chełmie Lubelskim. Dzieciństwo i młodość spędził w Sandomierzu. Tu ukończył państwowe Gimnazjum i Liceum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W latach szkolnych działał czynnie w harcerstwie. W trakcie okupacji hitlerowskiej początkowo działał w konspiracji na terenie powiatów sandomierskiego, opatowskiego, janowskiego i tarnobrzeskiego. Był związany ze Służbą Zwycięstwa Polski, Związkiem Walki Zbrojnej, Stronnictwem Narodowym, później z Narodową Organizacją Wojskową i Armią Krajową. Dwukrotnie aresztowany i więziony przez gestapo zdołał zbiec z kieleckiego więzienia w listopadzie 1942 r. i z Obozu Pracy Poprawczej tzw. „Gęsiówki” w Warszawie w listopadzie 1943 r. W Powstaniu Warszawskim walczył jako dowódca drużyny w plutonie 1908, zwanym początkowo „Tygrysy Woli”, a później Oddziałem Specjalnym „Juliusz”, wchodzącym w skład Batalionu „Gustaw”. W powstaniu, oddział wykazał się w walkach na Woli oraz w obronie Starego Miasta. Kpr. pchr./ppor. Janusz Jerzy Sobolewski pierwszy raz został ranny w głowę 20.08 na terenie Wytwórni Papierów Wartościowych. Pomimo to, brał dalej udział w walkach i w dniu 26.08. został ranny w udo, a ponieważ cierpiał na hemofilię, nie było dla niego ratunku i zmarł z upływu krwi w szpitalu powstańczym w dniu 27.08.1944 r. Janusz Jerzy Sobolewski został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i dwoma Krzyżami Walecznych z uzasadnieniem w rozkazie dowódcy AK „Bora” „za wyjątkową odwagę wykazaną w walce”. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze poległych żołnierzy z batalionów „Gustaw” i „Harnaś”.

Spis treści

Przedmowa Janusz i Piotr Sobolewscy
Wstęp Piotr Sobolewski, Irena Zdyb
Biografia Janusza Sobolewskiego
Rozkazy o nadaniu odznaczeń m.in. Januszowi Sobolewskiemu
Fragment książki Moja droga do Polski Kazimierza Sobolewskiego
Opis ucieczki Janusza Sobolewskiego autorstwa Wincentego Sobolewskiego
Listy: Otylii Zakrzewskiej
Listy Wincentego Sobolewskiego
Listy Janusza Sobolewskiego
Fragmenty książki Roberta Bieleckiego „Gustaw” i „Harnaś” Dwa Powstańcze Bataliony
Fragmenty książki Stanisława Podlewskiego Wolność krzyżami się znaczy
Fragmenty książki Wincentego Tomaszewicza Ze wspomnień lekarza
Listy Wandy Wnękowej
List Mirosława Sobolewskiego
Wincenty Sobolewski fragmenty Dziennika 1940-1969
Spis literatury o Januszu Sobolewskim
Indeks nazwisk

Kategoria: Literatura faktu
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-7950-087-1
Rozmiar pliku: 33 MB

BESTSELLERY

Kategorie: