Facebook - konwersja

Z ostatniej chwili: Powieść nareszcie wydana w Polsce. Ebook już w sprzedaży!

Blog - baner - nagroda goncourtów

Mathias Enard otrzymał prestiżową nagrodę Prix Goncourt. Pisarz został wybrany spośród czterech faworytów. Laureat Nagrody Goncourta, przyznawanej najlepszemu w danym roku utworowi prozaicznemu, tradycyjnie ogłaszany jest w listopadzie. 

Z OSTATNIEJ CHWILI: Spieszymy z dobrymi wieściami i aktualizacją poniższego artykułu: powieść nareszcie możecie przeczytać w języku polskim. Ebooka "Busola" znajdziecie TUTAJ. Przy okazji warto wspomnieć, że "Busola" była również nominowana do Man Booker International Prize 2017. Zainteresowanym życzymy przyjemnej lektury! :)

***

Mathias Enard  został laureatem tegorocznej Nagrody Goncourtów. Prestiżowy laur otrzymał za powieść „Boussole” (z fr. „Kompas”). „Boussole” to dziewiąta powieść pisarza. Niestety twórczość Enarda nie została jeszcze przetłumaczona na język polski. Miejmy na dzieję, że już wkrótce polscy czytelnicy będą mogli zapoznać się z powieściami Francuza również w formie ebooków.

Bohaterem powieści jest cierpiący na bezsenność austriacki muzykolog, który leżąc nocą w łóżku, przeżywa reminiscencje ze swoich podróży na Bliski Wschód. Książka traktuje o fascynacji światem arabsko-muzułmańskim i wpływie, jaki już od epoki romantyzmu wywiera on na pokolenia artystów i intelektualistów, zacierając granice między Wschodem a Zachodem.

Nagroda Goncourtów, najstarsze i najbardziej prestiżowe francuskie wyróżnienie literackie, przyznawana jest za najlepszą książkę prozatorską roku. Podobnie jednak jak w przypadku innych nagród, nie unika kontekstu politycznego. Można wręcz powiedzieć, że ten zdominował tegoroczną edycję, ponieważ wszystkie powieści-finalistki biorące udział w wyścigu o Prix Goncourt poruszały tematykę stosunków Zachodu z islamem i światem arabskim.

Na początku za faworyta uważany był Boualem Sansal, autor bodaj najbardziej kontrowersyjnej książki na tzw. długiej liście, dystopii „Rok 2084”, inspirowanej Orwellem wizji przyszłości pod panowaniem kalifatu islamskiego. Algierski pisarz cieszył się silnym poparciem Michela Houellebecqa, który chwalił książkę za pokazanie „prawdziwego islamskiego totalitaryzmu”. Ostatecznie jednak Sansal nie przeszedł do kolejnego etapu i nie znalazł się w gronie finalistów.

 

 

 

 źródło: booklips.pl, PAP

Kategorie: