And the Oscar goes to…, czyli filmowe ekranizacje ebookowe

Emocje po tegorocznych Oscarach jeszcze nie opadły. Werdykt Akademii – szczególnie, jeśli chodzi o statuetkę w kategorii najlepszy film – jak co roku budzi kontrowersje i prowokuje dyskusje. Nie inaczej było w tym roku – wokół zwycięstwa Kształtu wody Guillerma del Toro pojawiło się wiele głosów krytyki. Oprócz obejrzenia filmu i wyrobienia sobie własnego zdania warto również sięgnąć po książki, które stały się podstawą oscarowych superprodukcji.

Ebook Kształt wody Guillermo del Toro i Daniel Kraus

Stawkę otwiera nagrodzony statuetką w kategorii najlepszy film. Ebook Kształt wody Daniela Krausa i twórcy Labiryntu Fauna przeniesie Was do świata fantasy. Schwytana w Amazonii humanoidalna istota zostaje przekazana do analizy w tajnym Ośrodku Badań Kosmicznych Occam w Baltimore. Naukowcy i rządzący są podzieleni: część z nich chce uśmiercić istotę i dokładnie zbadać jej ciało, inni zaś postulują utrzymać ją przy życiu i wykorzystać do rozwoju nauki. Tymczasem pracująca w ośrodku woźna nawiązuje nić porozumienia ze stworzeniem. Film wyróżniono czterema Oscarami, Złotym Lwem i dwoma Złotymi Globami.

Ebook Tamte dni, tamte noce André Aciman

Film na podstawie ebooka Tamte dni, tamte noce zdobył Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany. Powieść André Acimana opowiada o wakacyjnym romansie, jaki wywiązuje się między młodym chłopakiem a gościem jego rodziców. Gwałtowne uczucie zaskakuje obu mężczyzn. Z każdym z sześciu tygodni znajomości namiętność narasta, na wierzch wychodzą głęboko skrywane emocje i strach. Wakacyjne doświadczenie odbije się echem w życiu obu mężczyzn. Bohaterowie boją się, że już nigdy nie poczują takiej bliskości.

Ebook Czas mroku Anthony McCarten

Wnikliwy portret jednej z największych postaci XX wieku. Ebook Czas mroku przybliża krótki okres z dwudziestowiecznej historii – u progu II wojny światowej Winston Churchill zostaje premierem Wielkiej Brytanii. Naziści przejmują kontrolę nad kolejnymi europejskimi państwami i niebezpiecznie zbliżają się do brytyjskich granic. Churchill musi zdecydować, czy pertraktować z Hitlerem, czy stawić mu zbrojny opór. Wybiera walkę, zawracając tym samym świat znad krawędzi. Anthony McCarten, autor ebooka Czas mroku pokazuje Churchilla jako postać targaną wątpliwościami, skłonną do wzruszeń i po prostu – ludzką. Na uwagę zasługuje również wspaniała, nagrodzona Oscarem rola Gary’ego Oldmana, który wcielił się w legendarnego polityka.

Ebook Cudowny chłopak R.J. Palacio

Wśród nominacji do tegorocznych Oscarów znalazła się także ekranizacja ebooka Cudowny chłopak R.J. Palacia. To wzruszająca i pouczająca historia o chorobie dziecka i uprzedzeniach otoczenia. Dziesięcioletni August ma zdeformowaną twarz i przeszedł już szereg operacji. Wspierany przez kochających rodziców, dopiero teraz rozpoczyna naukę w szkole. August zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, jak okrutni i powierzchowni potrafią być ludzie. Dla tego pogodnego i dowcipnego chłopca pierwsze dni w szkole to bolesne zderzenie z rzeczywistością. Na szczęście August doświadcza również ciepła, przyjaźni i wsparcia. Pierwsze kontakty z rówieśnikami będą lekcją nie tylko dla niego, lecz także dla jego otoczenia. Ebook Cudowny chłopak to bestseller "New York Timesa", który wzruszy małych I dużych. W ekranizacji powieści główne role zagrali Julia Roberts i Owen Wilson.

Ebook Dunkierka Joshua Levine

Historyczny temat podejmuje również ebook Dunkierka Joshui Levine’a. Ekranizacja powieści zdobyła 3 Oscary w kategoriach technicznych: najlepszy dźwięk, najlepszy montaż i najlepszy montaż dźwięku. Ebook i film opowiadają o najsłynniejszej w historii ewakuacji, która miała miejsce w 1940 roku, podczas II wojny światowej. Alianci, osaczeni przez nazistów, wydostali wówczas ponad 300 000 francuskich i angielskich żołnierzy. Tę wyjątkowo skomplikowaną akcję militarną Churchill nazwał cudem. W ebooku Dunkierka Levine przytacza szczegóły operacji i podaje konkretne dane, składając jednocześnie hołd żołnierzom oraz wszystkim tym, którzy z lądu, morza i powietrza wspierali militarne przedsięwzięcie.

 

Wśród oscarowych ebooków znalazły się także Wszystkie pieniądze świata, Gra o wszystko czy Van Gogh. Życie.

 

Źródła: materiały wydawców, Filmweb