Komisarz Mortka nie daje za wygraną

Dziennikarz, pisarz kryminałów młodszego pokolenia, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru. Do księgarń trafiła właśnie nowa powieść Wojciecha Chmielarza. To kolejna część cyklu o komisarzu Mortce, który tym razem będzie musiał zmierzyć się z mafijnymi porachunkami, podwójnym morderstwem i poważnymi oskarżeniami pod adresem jego kolegi po fachu.

Ebook Cienie to piąta i – jak wyznaje autor – ostatnia część cyklu o Jakubie Mortce. Uwielbiany przez czytelników policjant w przyszłości ma pojawić się jedynie jako postać epizodyczna. W Cieniach Wojciech Chmielarz rozsupłuje wątki i stawia swojego bohatera przed wyzwaniami, które na zawsze go odmienią. Cały cykl o Mortce to także wizerunek polskiej policji nakreślony bez lukru. Chmielarz wskazuje na problem niedofinansowania, nadmiernej biurokracji, tłamszącej hierarchii i nierówności. Nie inaczej jest w Cieniach.

Milanówek pod Warszawą. Znaleziono ciała dwóch kobiet. Zmarłe to żona i córka znanego gangstera, Wilka, który zniknął przed laty w tajemniczych okolicznościach. Na jego zwłoki z przestrzeloną czaszką natrafił komisarz Kochan. Teraz okazuje się, że to z jego broni zabito obie kobiety.

Jakub Mortka, główny bohater ebooka Cienie Wojciecha Chmielarza, zostaje wezwany na miejsce zbrodni. Przełożeni wymagają od niego, by potwierdził winę kolegi i nie zagłębiał się zbytnio w sprawę. Choć wszystkie dowody zdają się potwierdzać winę Kochana, Mortka temu nie dowierza. Jego przeczucia się potwierdzają, gdy dostaje telefon od ukrywającego się Kochana. Ktoś, kto próbuje go wrobić, musi mieć związek ze śmiercią Wilka.

Tymczasem aspirantka Sucha prowadzi śledztwo w sprawie gwałtu. Na nagraniu z ukrytej kamery widać, jak grupa mężczyzn wykorzystuje seksualnie młodego chłopaka. Policjantka rozpoznaje twarze kilku z nich – to znani politycy. Jest przekonana, że bez silnych dowodów nie doprowadzi do wymierzenia im kary, dlatego nie ujawnia póki co swoich przypuszczeń. Chcąc dotrzeć do ofiary, dowiaduje się, że chłopak popełnił samobójstwo.

Kochan i Sucha idą na układ: chcą pomóc sobie nawzajem w rozwikłaniu swoich spraw. Jeszcze nie wiedzą, że gwałt i podwójne morderstwo są ze sobą powiązane…

 

Źródła: materiały wydawcy (Marginesy), Instytut Książki