Lista czytelnicza na majówkę

Ten rok przygotował dla nas prawdziwą niespodziankę. Zamiast weekendu majowego mamy majówkowy tydzień! Bez względu na to, czy wyjeżdżacie w tropiki, spędzacie czas nad jeziorem, zwiedzacie zamki, czy odpoczywacie w domu – potrzebujecie zapewne lektur, które umilą wam ten wolny czas. Wychodzimy naprzeciw waszym potrzebom i podpowiadamy, po które książki warto sięgnąć w trakcie majówki 😊

Homo deus Yuval Noah Harari

Jeden z największych myślicieli XXI wieku wyjawia, jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Yuval Noah Harari w swoim poprzednim bestsellerowym ebooku Homo sapiens opowiadał o ewolucji i historii ludzkości. W ebooku Homo deus autor idzie krok naprzód – odpowiada czytelnikowi na pytania dotyczące jutra. Główna teza, jaką Harari stawia w swojej książce, to stwierdzenie, że wkrótce człowiek stanie się równy bogom.

Autor podszedł do problemu interdyscyplinarnie. Łącząc informacje z zakresu biotechnologii, socjologii, historii, filozofii i innych dziedzin, udowadnia, że XXI wiek będzie najbardziej przełomowym w dziejach ludzkości. Harari pisze m.in. o tym, że wkrótce nieśmiertelność będzie na wyciągnięcie ręki, poczucie szczęścia będziemy mogli włączyć na zawołanie, a wojny staną się przeżytkiem. Autor roztacza przed czytelnikiem wizję nowych religii, nowego porządku społecznego, nowej ekonomii, rozwoju bioinżynierii i cyborgizacji ludzkości. Wszystko podaje w lekkiej i wciągającej formie.

 

Podpalacz Wojciech Chmielarz

Jest tu ktoś, kto nie zna jeszcze komisarza Mortki? Jeśli tak, to koniecznie musi sięgnąć po pierwszy tom kryminalnego cyklu ebooków Wojciecha Chmielarza. Wasze pierwsze spotkanie ze śledczym Jakubem Mortką zacznie się w pewną zimową noc, kiedy to wybucha pożar w jednej z ursynowskich willi. Tragicznie ginie biznesmen, właściciel domu, a jego żona celebrytka zostaje poważnie poparzona. Choć wygląda to jak nieszczęśliwy wypadek, straż pożarna jest przekonana, że to działanie osób trzecich. Tym bardziej, że to nie pierwsze tego typu podpalenie.

Sprawą ma zająć się komisarz Jakub Mortka, przenikliwy i skrupulatny śledczy, którego życie prywatne niedawno legło w gruzach. Początkowo Mortka jest przekonany, że to gangsterskie porachunki. Wkrótce okazuje się jednak, że po stolicy krąży seryjny podpalacz z koktajlami mołotowa. Pozornie prosta sprawa zaczyna się coraz bardziej komplikować, wpływając jednocześnie na życie osobiste komisarza. Czy Mortce uda się znaleźć podpalacza zanim dojdzie do kolejnej tragedii?

 

Z nienawiści do kobiet Justyna Kopińska

Ebook nagradzanej dziennikarki, która porusza w swoich reportażach trudne społeczne tematy. Tym razem Justyna Kopińska rozmawia z synem Violetty Villas. Opisuje historię piosenkarki, która wspięła się na szczyt popularności, a zmarła w osamotnieniu.

Kopińska w ebooku Z nienawiści do kobiet przytacza także sprawę księdza pedofila, który podstępem wywiózł od rodziców trzynastolatkę i ją zgwałcił. Autorka opisuje także zamiatany pod dywan problem molestowania kobiet w wojsku.

Jej reportaże obnażają przykrą prawdę o wymiarze sprawiedliwości i uwypuklają ludzką krzywdę. Fakty ujawniane przez Kopińską sprawiły, że wielu przestępców trafiło do więzień, a w prawie wprowadzono zmiany.

 

Opowiadania bizarne Olga Tokarczuk

To najnowszy ebook nominowanej do Bookera polskiej pisarki, który sprawi, że spojrzymy na świat inaczej. Tytuł ebooka Opowiadania bizarne został zaczerpnięty z francuskiego: bizarre to dziwny, niezwykły, śmieszny. I taki jest właśnie najnowszy ebook Olgi Tokarczuk – to zbiór opowiadań, który wymyka się wszelkim schematom i zaskakuje swoją dziwnością. Akcja każdego z 10 opowiadań toczy się w innym miejscu: Wołyń, Azja, Szwajcaria, a także miejsca wyimaginowane.

Autorka z każdą kolejną stroną udowadnia, że nasz świat staje się coraz bardziej niepojęty. Zadaje pytania o to, czym właściwie jest poczucie dziwności i skąd się ono bierze? Tokarczuk wytrąca czytelnika ze strefy komfortu, sprawiając, że nie jest on w stanie przewidzieć, co może się wydarzyć na kolejnej stronie. Jako narzędzi używa groteski, czarnego humoru, fantastyki, czy grozy. Udowadnia, że nasz świat nie do końca jest taki, jakim się wydaje.

 

Nielegalny. Moje dzieciństwo w RPA Trevor Noah

Bestseller „New York Timesa”, równie popularny w Polsce. Ebook Nielegalny. Moje dzieciństwo w RPA to pełna humoru opowieść amerykańskiego satyryka, którego dorastanie przypadło na trudne czasy apartheidu w RPA.

W swojej książce Trevor Noah pisze o swojej więzi z matką, która była na tyle odważna, by sprzeciwić się krzywdzącemu reżimowi, spychającemu afrykańskie kobiety na sam dół drabiny społecznej. Ebook ma pozytywną i mądrą wymowę, nie brak tu trafnego dowcipu i trafnych obserwacji.

 

Tym razem zdecydowanie nie możecie powiedzieć: tak mało czasu, tak dużo książek 😊 Majówkowych dni z powodzeniem wystarczy Wam, byście mogli nadrobić czytelnicze zaległości i sięgnąć po książki, które po prostu warto przeczytać. Waszej uwadze polecamy także Emigrantki Janice Y.K. Lee, Krótką wymianę ognia Zyty Rudzkiej (także jako audiobook) czy Prymityw Marcina Kołodziejczyka. Do wyboru macie ponad 500 tytułów w majówkowej promocji 😊 Listę wszystkich znajdziecie poniżej.

 

 

Źródła: materiały wydawców