Literacka prognoza pogody: nadchodzi Mróz!

Najbardziej poczytny polski pisarz ostatnich lat, wielbiciel gór i biegania, młody prawnik. Najlepiej czuje się w stylistyce kryminalnej, ale nie stroni od innych gatunków. Jego książki pokochała Tess Gerritsen. On sam czyta zaś bez opamiętania, co przekłada się na jego pisarskie wybory. Remigiusz Mróz powraca z nową powieścią!

Dzień jak co dzień. Z filiżanką yerba mate w dłoni i ze świeżym spojrzeniem zczytuje wszystko, co zostało napisane wczoraj. O 9:00 zasiada do pisania kolejnych stron. O 14:00 wstaje od biurka i wychodzi na zewnątrz. Przebiega kilkanaście kilometrów, by oczyścić umysł i się zrelaksować. Wraca do domu, zjada obiad, po czym ponownie zasiada do pisania. Kończy o 23:30, by przed snem oddać się jeszcze błogiej lekturze.

Wytrwałość i konsekwentne realizowanie założonego planu dnia sprawiają, że ten zaledwie trzydziestoletni mężczyzna ma na swoim koncie doktorat z prawa i 30 powieści. Przyznaje, że pomysłów na kolejne mu nie brakuje. Jak sam twierdzi, na napisanie nowej książki potrzebuje miesiąca. Współpracuje równocześnie z trzema wydawnictwami: z Czwartą Stroną, Filią i Wydawnictwem Dolnośląskim. Oprócz powieści firmowanych własnym nazwiskiem, ma na swoim koncie także serię wydaną pod pseudonimem Ove Logmansbo.

Synoptycy, zapowiadając zimę stulecia, mieli rację. Styczeń upłynie nam bowiem pod znakiem premiery nowej powieści Remigiusza Mroza. Nieodnaleziona to thriller poruszający problem przemocy domowej. Główny bohater ebooka to Damian Werner. Jego narzeczona zaginęła 10 lat temu, dlatego gdy widzi jej zdjęcie na jednym z profili spotted, nie dowierza. Gdy spotter wrzuca kolejne zdjęcie dziewczyny, w dodatku zrobione przez Damiana tuż przed jej zaginięciem, nie ma już wątpliwości – ktoś rzeczywiście jej poszukuje. Czy dziewczyna żyje? Komu zależy na jej odnalezieniu? Jakim cudem tajemnicza osoba jest w posiadaniu zdjęcia, którego Werner nigdy nikomu nie pokazał?

Wydarzenia z przeszłości wracają do Damiana jak bumerang. Mężczyzna zaczyna wyrzucać sobie, że gdyby tylko oświadczył się jej wcześniej, ciąg tragicznych w skutkach zdarzeń nie miałby miejsca. Nie napadnięto by ich, Damian nie trafiłby do szpitala, a jego ukochana – nie zaginęłaby. Werner znał swoją dziewczynę od dzieciństwa i był przekonany, że wie o niej wszystko. Gdy krok po kroku znajduje odpowiedzi na dręczące go pytania, zaczyna się orientować, jak wiele tajemnic skrywała dziewczyna…

Mróz perfekcyjnie buduje napięcie i konstruuje świat przedstawiony. W fabułę wplata charakterystyczne dla swojej prozy encyklopedyczne wtręty. Autor wiernie odwzorowuje sytuację dręczonej przez lata i zalęknionej kobiety, nie popadając jednak w sentymentalne tony. Akcja z każdą stroną nabiera tempa, a finał powieści jest zaskakujący – jak w światowej klasy thrillerach.

 

 

Źródła: materiały wydawcy, oficjalna strona autora