Michael Fassbender jako komisarz Harry Hole

“Pierwszy śnieg” Jo Nesbo został sfilmowany. W rolę uwielbianego przez czytelników komisarza Harry’ego Hole’a wcielił się Michael Fassbender. Film można już oglądać w polskich kinach.

W listopadowym Oslo spada pierwszy śnieg. Gdy Birte Becker wraca z pracy do domu, jest zachwycona bałwanem ulepionym przez jej męża i syna. Okazuje się jednak, że nie mają nic wspólnego ze stojącą w ich ogrodzie śniegową postacią. Ulepiony przez tajemniczego autora bałwan jest zwrócony w kierunku ich domu, patrząc dokładnie na nich…

Tymczasem błyskotliwy komisarz Harry Hole, główny bohater ebooka Pierwszy śnieg, dostaje list z tajemniczym podpisem Bałwan. Zaczyna łączyć dawne zbrodnie. Wraz z pierwszym śniegiem w prasie pojawia się informacja o kolejnym morderstwie. Ofiarą po raz kolejny jest zamężna kobieta. Pod domem ofiary sprawca zostawia zawsze ulepionego bałwana… Harry Hole jest przekonany, że mieszkankom Oslo i okolicy zagraża seryjny morderca. Komisarz musi schwytać sprawcę, nim ponownie spadnie pierwszy śnieg.

Adaptacja filmowa, która miała polską premierę 13 października, zbiera różne recenzje. Wśród fanów Jo Nesbo pojawiają się głosy krytyki na temat filmu Tomasa Alfredsona. W postać komisarza Harry’ego Hole’a wcielił się Michael Fassbender, znany z filmów Makbet, Adwokat, Zniewolony. 12 Years a Slave czy Steve Jobs. Partnerują mu J.K. Simons znany z filmu Whiplash, Charlotte Gainsbourg, Val Kilmer czy Chloe Sevigny.  

Michael Fassbender stwierdził, że do udziału w projekcie skłonił go scenariusz, gatunek filmu i możliwość współpracy z Tomasem Alfredsonem. Stwierdził również, że wczytując się w powieści Jo Nesbo, pokochał postać Harry’ego Hole’a. Bohater, którego zagrał, jest dla Fassbendera inteligentym i wrażliwym człowiekiem, który jest naprawdę dobry w tym, co robi.

Harry jest znany z tego, że jest w stanie rozwiązać sprawy, które wszystkim wydają się niemożliwe do rozwikłania. Nie zależy mu na tym, by ludzie go lubili – po prostu chce być skuteczny. W sprawę morderstw kobiet wciąga go jego pomocnica, Kartine, grana przez Rebeccę Fergusson.

Jo Nesbo, na wieść o tym, że jego ebook Pierwszy śnieg ma zostać zekranizowany, ucieszył się. Stwierdził jednak, że nieco się stresuje. Dodał również, że poczuł ulgę, gdy dowiedział się, że Hole’a ma zagrać Michael Fassbender. Autor zapowiedział również, że seria o słynnym komisarzu powoli będzie dobiegać końca.

 

Żródła: materiały wydawcy (Wydawnictwo Dolnośląskie), Filmweb, Youtube (Tylko hity, Dead Good)