Mistrz i uczeń, ojciec i syn. Wspólna powieść Stephena i Owena Kingów

Stephen King, mistrz prozy współczesnej, napisał książkę razem ze swoim synem, Owenem. Przedstawiają w niej przerażającą wizję świata, w którym kobiety zostały uśpione przez tajemniczą siłę. Osamotnieni mężczyźni kreują zaś rzeczywistość pełną konfliktów i przemocy.

Ebook Śpiące królewny powstał według pomysłu Owena Kinga. Stephen przyznał, że spodobała mu się koncepcja syna i zgodził się na stworzenie wspólnej powieści. Mówiąc o procesie pisarskim, autor Miasteczka Salem porównuje powstawanie książki do gry w tenisa. Stephen pisał fragment i przekazywał go do kontynuacji synowi. Owen stwierdził, że nie raz musiał rozwiązać niezwykle zawiłe momenty fabuły. Odbijali tak piłeczkę aż do skończenia książki. Trzeba przyznać, że Kingowie podjęli się nie lada wyzwania. Starali się pisać spójnie, by czytelnik nie odczuł podczas lektury, że książkę tworzyły dwie osoby.

Akcja ebooka Śpiące królewny rozgrywa się w Dooling w Appalachach. Stephen King celowo osadził ją w małym miasteczku. Jest bowiem zdania, że niewielkie miejscowości to zamknięte mikrokosmosy, w których można znaleźć różne typy ludzkie i przedstawić ogólne zamysły. Wszystkie kobiety w powieści zostały spowite tajemniczą siecią przypominającą kokon i zapadły w sen. Wybudzenie ich czy rozerwanie sieci powoduje, że stają się niesamowicie agresywne i niebezpieczne. Niezwykły sen przenosi je zaś do innej rzeczywistości, pełnej szczęścia i spokoju.  

Kontrolę nad światem przejmują mężczyźni, wypełniając go konfliktami i przemocą. W pełnym chaosu świecie pojawia się jedyna nieuśpiona kobieta, Evie. Dla mężczyzn jest ona zagadką: jedni chcieliby ją potraktować jak eksperyment medyczny i przebadać, w innych zaś wzbudza strach, skłaniający do jej unicestwienia.

Pełna grozy powieść Stephena i Owena Kingów, dostępna także jako audiobook, zbiera świetne recenzje i już stała się w Polsce bestsellerem. W świecie, w którym różnice w pozycji kobiet i mężczyzn wciąż są tematem debaty publicznej, pisarze przedstawili niepokojącą, aczkolwiek wciągającą czytelniczo wizję.

 

 

Źródła: materiały wydawcy (Prószyński), Newsweek