Nominacje do Paszportów Polityki 2017

Tegoroczna gala Paszportów Polityki 2017 odbędzie się 9 stycznia. Po raz 25. artystom zostaną przyznane nagrody w kategoriach: film, teatr, literatura, muzyka popularna, muzyka poważna, sztuki wizualne oraz – od 2016 roku – kultura cyfrowa.

Przyznawana od 1993 roku przez tygodnik „Polityka” nagroda to ukłon w stronę twórców, którzy wspierają kulturę i przyczyniają się do jej rozwoju. W kategorii „Literatura” za 2017 jury wytypowało trzy głośne w czytelniczych kręgach nazwiska.

Anna Cieplak, urodzona w Dąbrowie Górniczej, rocznik 1988. Z wykształcenia pedagog, pracuje jako animatorka kultury. Jej powieść Ma być czysto została wyróżniona Nagrodą Conrada i Literacką Nagrodą im. Witolda Gombrowicza. Książka wyrosła na gruncie pracy autorki z młodzieżą. W Ma być czysto Cieplak pisze o młodych ludziach, o relacjach rodzinnych i nierównościach społecznych. Nominację do Paszportów Polityki zdobyła jej druga powieść – Lata powyżej zera. To książka o dorastaniu na jednym ze śląskich osiedli na początku lat dwutysięcznych.

Jego Jak przestałem kochać design, wydane przez Karakter, odbiło się szerokim echem. Warszawiak Marcin Wicha na co dzień jest grafikiem projektującym okładki czasopism i książek. Pisze artykuły do gazet i książki dla dzieci, a od niedawna również eseistyczne opowieści z wątkami autobiograficznymi. W Jak przestałem kochać design Wicha mówi o zmianach estetycznych, jakie nastąpiły w Polsce na przestrzeni ostatnich 40 lat, wplatając pomiędzy wzmianki o dorastaniu pod okiem ojca architekta. Nominację Wicha otrzymał za swoją najnowszą książkę Rzeczy, których nie wyrzuciłem. Porusza w niej problem wspomnień, śmierci bliskich, porządkowania po nich rzeczy.

Paweł Sołtys, znany jako Pablopavo, zdobył nominację za zbiór opowiadań Mikrotyki (wyd. Czarne). Teksty powstawały przez wiele lat. Sołtys dopiero teraz zdecydował się na ich publikację w formie jednej książki. To dojrzała proza, w której przewija się spojrzenie autora na Warszawę. Sołtys zdobył już w przeszłości Paszport Polityki w kategorii „Muzyka”. Jest autorem tekstów piosenek i śpiewa w zespole reagge Vavamuffin.

 

 

 

Źródło: Polityka.pl