Trzy seriale na podstawie książek, które musisz obejrzeć tej jesieni

Fani książkowych ekranizacji będą zachwyceni. Serialowi giganci zapowiedzieli na jesień premierę trzech produkcji na podstawie polskich powieści. Emocji na pewno nam nie zabraknie, obejrzymy bowiem kryminał, sensację i thriller. W obsadach plejada polskich aktorów, m.in. Magdalena Cielecka, Robert Więckiewicz, Jan Frycz, Grzegorz Damięcki, Agnieszka Grochowska i inni. Jesteście ciekawi, które powieści doczekały się serialowej adaptacji? Zobaczcie sami!

Ślepnąc od świateł Jakub Żulczyk

Serial produkcji HBO na podstawie powieści autora Wzgórza psów. Reżyserii podjął się Krzysztof Skonieczny, a w rolach głównych wystąpią: Kamil Nożyński, Janusz Chabior, Jan Frycz, Cezary Pazura czy Eryk Lubos. Scenariusz do serialu napisał sam Jakub Żulczyk. Produkcja ma się składać z ośmiu odcinków, a premiera planowana jest na 27 października. Krzysztof Skonieczny tak opisał serial:

Ślepnąc od świateł to thriller neo-noir podzielony na rozdziały stanowiące integralną całość. To próba pokazania świata, w którym wszelkie zasady zostały odrzucone, wartości przepadły i wszystko dryfuje w pustkę̨. 

Ebook Ślepnąc od świateł opowiada historię mieszkającego w Warszawie Kuby, który jest dilerem kokainy. By nie podzielić marnego losu swoich rówieśników, postanawia robić to, co potrafi najlepiej: ważyć i liczyć. Każdego nocy rusza w rajd po mieście, rozwożąc kokainę i bezwzględnie ściągając długi. Ma pieniądze, drogi samochód, markowe ubrania i… wszystko pod kontrolą. Nocne życie stolicy nie ma przed nim tajemnic. Zaopatrują się u niego gwiazdy, politycy i bogacze. Czy naprawdę tego Kuba chciał od życia?

Nielegalni Vincent V. Severski

Canal+ przygotował z kolei coś dla fanów sensacji i… ebooków Vincenta V. Severskiego! Już 21 października startuje serial na podstawie jego powieści szpiegowskich. Konsultantem scenariusza był oczywiście sam Severski – były agent polskiego wywiadu. Zaplanowano 10 odcinków, a reżyserii podjęli się Leszek Dębski i Jan P. Matuszyński. Na ekranie zobaczymy: Grzegorza Damięckiego, Sylwię Juszczyk, Agnieszkę Grochowską, Adama Woronowicza i Filipa Pławiaka.

Konrad Wolski szefuje wydziałowi Q – elitarnej jednostce polskiego wywiadu. Udaje im się przejąć w Stambule białoruskiego handlarza bronią. Agentom udaje się dowiedzieć, że w Szwecji ma dojść do zamachu terrorystycznego. Ponoć w głębi Białorusi znajduje się arsenał sowieckiej broni – to ona ma zostać użyta w zamachu. Konrad postanawia skontaktować się z zakonspirowanym w mińskim KGB polskim szpiegiem, Trevisem. Niestety okazuje się, że białoruscy agenci odkryli jego prawdziwą tożsamość i go szantażują. Z odsieczą rusza Trevisowi polska agentka Sara. Tymczasem w Warszawie emerytowany białoruski agent dopuszcza się szantażu polskiego premiera. Wywiad musi jak najszybciej przechwycić materiały obciążające polityka.

Zaginięcie Remigiusz Mróz

Piszący z prędkością światła autor tym razem planuje podbić również srebrny ekran. Tej jesieni na player.pl ma zadebiutować serial z najpopularniejszą z bohaterek powieści Remigiusza Mroza. Póki co nie ma wielu szczegółów dotyczących produkcji. Wiadomo, że za reżyserię odpowiada Łukasz Palkowski (Bogowie, Najlepszy), a w rolę Joanny Chyłki wcieli się Magdalena Cielecka.

Joanna Chyłka to bezkompromisowa prawniczka. Opryskliwa, zdecydowana, zawsze stawia na swoim. Towarzyszy jej aplikant, Konrad Oryński. Przejmują sprawę zaginięcia trzyletniej Nikoli Szlezyngier. Policja nie znajduje żadnych dowodów, świadczących o to, że dziewczynka mogła zostać porwana. Głównymi podejrzanymi stają się w tej sytuacji rodzice Nikoli. Chyłka i Oryński bronią małżeństwa. To niełatwe zadanie, ponieważ wszystkie dowody świadczą na niekorzyść Szlezygnierów. Czy prawnikom uda się dotrzeć do prawdy? 

Tej jesieni emocji na pewno nam nie braknie. Szczególnie cieszy fakt, że producenci zdecydowali się zrealizować ekranizacje polskich pisarzy współczesnych. Bo czyż nie jest tak, że najlepsze filmy i seriale to te, które powstały na podstawie książek?

 

Źródła: Canal+, Filmweb, Spider’s Web