Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Sandomierska Brygada Straży Granicznej 1889-1914 - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
28 października 2013
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
10,50

Sandomierska Brygada Straży Granicznej 1889-1914 - ebook

Dzieje 16. Sandomierskiej Brygady Straży Granicznej. Jej koszary to jedyny w Polsce zachowany przykład architektury o charakterze militarnym rosyjskiej formacji granicznej stacjonującej w Królestwie Polskim w XIX-XX w. Każdy, kto wjeżdża do Sandomierza ulicą Zawichojską w kierunku Bramy Opatowskiej, mija po prawej stronie stary zaniedbany budynek przy ulicy Zacisze (przez miejscowych z uporem wciąż nazywanej dawną, tradycyjną, z rosyjska brzmiącą nazwą Komanda). Widzi wtedy ściśle związany z historią Sandomierza jeden z zapomnianych zabytków. Dzieje miasta zapisane są bowiem nie tylko w starych kościołach, ratuszu czy kamienicach. Historia Sandomierza to także budynki powstałe w okresie niewoli narodowej. Podobnie jak w innych ośrodkach miejskich takich jak Łódź czy Żyrardów stanowią one bezcenną spuściznę po minionych czasach.Wspomniany budynek do 1914 r. był miejscem stacjonowania oddziałów 16. Sandomierskiej Brygady Straży Granicznej. To jedyny w Polsce zachowany w takim stanie przykład architektury o charakterze militarnym związany z rosyjską formacją graniczną stacjonującą w Królestwie Polskim w XIX i XX w. Budynek ten może, niestety, podzielić los innych XIX-wiecznych budowli, które w ostatnich dekadach zniknęły z pejzażu Sandomierza, gdyż decyzją władz miejskich stare rosyjskie koszary są przewidziane do wyburzenia...

Spis treści

Wprowadzenie
Wstęp
Rozdział I. Polskie formacje graniczne w Sandomierzu i okolicy przed 1851 r
Rozdział II. Rosyjska straż graniczna w okolicach Sandomierza w latach 1851-1889
Rozdział III. Powstanie, organizacja i zadania Sandomierskiej Brygady Straży Granicznej
Rozdział IV. Funkcjonariusze Sandomierskiej Brygady Straży Granicznej
Rozdział V. Infrastruktura Sandomierskiej Brygady Straży Granicznej
Posterunek „Sandomierz”
Koszary i lazaret Sandomierskiej Brygady Straży Granicznej
Koszary oddziału szkolnego Sandomierskiej Brygady Straży Granicznej
Sztab brygady i lazaret weterynaryjny
Sztab II batalionu Sandomierskiej Brygady Straży Granicznej
Klub oficerski
Poligon
Rozdział VI. Cerkwie celne w Zawichoście i Sandomierzu
Zakończenie
Aneksy
ANEKS I. Sylwetki oficerów i lekarzy Sandomierskiej Brygady Straży Granicznej w latach 1889-1914 94
Oficerowie Sandomierskiej Brygady Straży Granicznej
Lekarze medycyny Sandomierskiej Brygady Straży Granicznej
Lekarze weterynarii Sandomierskiej Brygady Straży Granicznej
Aneks II. Sylwetki proboszczów, diakonów i psalmistów cerkwi prawosławnej w Zawichoście i Sandomierzu w latach 1851-1914
Sylwetki proboszczów cerkwi prawosławnej w Zawichoście i Sandomierzu
Sylwetki diakonów i psalmistów cerkwi prawosławnej w Zawichoście i Sandomierzu
Bibliografia

Kategoria: Historia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-7950-086-4
Rozmiar pliku: 28 MB

BESTSELLERY

Kategorie: