Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Słowianie Zachodni: dzieje, obyczaje, wierzenia, tom trzeci, część druga: Słowiańszczyzna północno-zachodnia od VI do połowy XIII wieku. Dzieje polityczne i stosunki zewnętrzne w X w. - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
2 listopada 2014
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
14,51

Słowianie Zachodni: dzieje, obyczaje, wierzenia, tom trzeci, część druga: Słowiańszczyzna północno-zachodnia od VI do połowy XIII wieku. Dzieje polityczne i stosunki zewnętrzne w X w. - ebook

Tom trzeci, część druga dzieła „Słowianie Zachodni” omawia następujące tematy:

Dzieje polityczne i stosunki zewnętrzne w X w. Zmiany polityczne i etnograficzne w początku X w.:

1. Osiedlenie się Madziarów nad Dunajem. 2. Usposobienie Słowian naddunajskich w początku X w. 3. Zgoda ze Słowianami ułatwia Madziarom najazdy na Niemce. 4. Wpływ Madziarów na przyszłość Słowiańszczyzny.

Państwo Czeskie: 1. Stan Czech po upadku Wielkiej Morawii. Polityka książąt. Zaburzenia. 2. Podwyższenie władzy książęcej. 3. Stosunki kościelne.

Upadek Serbów i Hobolanów 928-936:

1. Stan Słowian nadłabskich w początku X w. 2. Przygotowania Henryka Ptasznika do walki ze Słowianami. 3. Napady Henryka Ptasznika. Zdobycie Branibora r. 928. Ujarzmienie Serbów r. 928. Bitwa pod Łączynem r. 929. Walka z Madziarami r. 933. 4. Utwierdzenie się Niemców w Serbii między Soławą a Łabą.

Ujarzmienie Wieletów i Obodrytów przez króla Ottona I (936 -951):

1. Założenie w Magdeburgu rezydencji królewskiej. 2. Pograniczne legacje Hermana Billinga i Gerona. 3. Wojna Ottona I z Czechami. Najazdy Madziarów na Saksonię (r. 937-938). Powstanie Słowian r. 939.

Zaburzenia w krajach Obodrytów i Lutyków (r. 954 – 960):

1. Powstanie Wkranów r. 954. Najazd Billinga na Obodrytów r. 954, w odwet za najazd na Saksonii. Powstanie Słowian r. 955, klęska ich. 2. Powstanie Ratarów (957-960).

Początek monarchii polskiej:

1. Czasy przedhistoryczne: 2. Dynastia Piastów. 3 Rządy Mieszka I (960-962). Starcie się z Wichmanem. Gero ujarzmia Łużyczan (963). Mieszko wasalem cesarstwa. 4. Usunięcie się od rządów Gerona (r. 963). Podział wielkorządztwa jego na marki. Żelibor wagrski kłóci się z Mściwojem obodryckim. Wichman powiększa zaburzenie, ucieka, podburza Wolinianin przeciw Mieszkowi, ginie r. 967.

Wprowadzenie chrześcijaństwa obrzędu rzymskiego:

1. Ustanowienie biskupstw: Hawelbergskiego (r. 946) i Brandenburskiego. 2. Ustanowienie metropolii Magdeburskiej. Biskupstwa: Merseburskie, Życzańkie i Miśnieńskie (r. 968). 3. Biskupstwo Aldenburskie. Zadanie urządzonego dla Słowian kościoła. Marne skutki usiłowań jego. 4. Organizacja kościoła w Czechach. Biskupstwo Praskie (r. 973). Granice jego. Stosunek kościelny Morawii do Czech. Pierwsi biskupi. 5. Wprowadza chrześcijaństwa w Polsce.

Początek organizacji kościelnej. Stosunek Mieszka I do cesarstwa i sąsiadów:

1. Przezorność w polityce Mieszka I. 2. Bitwa Mieszka I przy Cedzynie (r. 972). Zjazd w Quedlinburgu (r. 973). 3. Zachowanie się Mieszka za panowania Ottona II (973-983). Powstanie Słowian zaodrzańskich w r. 983.

Niepodległość:

1. Wielkorządcy Słowian nadłabskich (980-982). Sprawa biskupa Wagona z księciem Mściwojem obodryckim. 2. Powstanie Słowian w r. 983. 3. Bitwa nad r. Tongerą (983) i skutki jej.

Obodryci Lutycy bronią niepodległości swej do końca w. X. Niemcy trzymają się w Misznie:

1. Usiłowania Niemców do odzyskania straconej Słowiańszczyzny. Zdobycie przez Czechów Miszna (r. 985) i ustąpienie go Niemcom. 2. Zwada pomiędzy książętami Bolesławem II a Mieszkiem I r. 990. Tymczasem Niemcy ujarzmiają Milczanów. 3. Walka o Branibor (991-993). Wyprawy Ottona III (995-997). Słowianie w odwet do Saksonii wpadają (998-1000).

Ostatnie wysiłki Serbów w obronie niepodległości swej:

1 Odzyskanie swobody (r. 983). Strata jej (985). 2. Legendy o bojach Milczanów z Niemcami. Zwierzchnik Krescencjusz. Ostatnia stolica zwierzchników milczaińskich. Ostatni przytułek ich w błotach dolnej Sprewy.

Kategoria: Wiara i religia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-7950-425-1
Rozmiar pliku: 8,4 MB

BESTSELLERY

Kategorie: