Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Technologia i wojna przyszłości. Wokół nuklearnej i informacyjnej rewolucji w sprawach wojskowych - ebook

Data wydania:
20 listopada 2009
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
39,27

Technologia i wojna przyszłości. Wokół nuklearnej i informacyjnej rewolucji w sprawach wojskowych - ebook

Przedmiotem książki jest, najogólniej rzecz biorąc, wpływ rozwoju nowych technologii na sposób prowadzenia wojny. Ponieważ w literaturze przedmiotu brakuje teoretycznego podejścia, które całościowo ujmowałoby analizowane kwestie, wykorzystuję teoretyczny model rewolucji w sprawach wojskowych. (...)
Fundamentalne zmiany technologiczne mają wpływ nie tylko na sposób prowadzenia wojny, ale także na stosunki międzynarodowe, ponieważ wojna stanowi jedno z centralnych zjawisk międzynarodowych oraz jedno z najpoważniejszych źródeł zmiany w systemie światowym. (...)
Mam nadzieję, że książka ta może służyć jako przewodnik po wybranych strategicznych aspektach stosunków międzynarodowych. (...) Postęp naukowo-techniczny dokonuje się współcześnie w perwersyjnie błyskawicznym tempie. Równie dynamiczne są stosunki międzynarodowe, zmieniające się z dnia na dzień. Wiele z kwestii poruszonych w tej książce będzie naturalnie już nieaktualnych w chwili, gdy dotrze ona do rąk Czytelnika. Taki jest zglobalizowany świat wieku informacji, w którym żyjemy. (…) Mimo to ufam, że czytelnik będzie mógł prześledzić charakter zmian w sztuce wojennej. Celem książki jest bowiem zilustrowanie procesu transformacji sposobu prowadzenia wojny pod wpływem rozwoju technologicznego nowych broni. Jest to książka nie tyle o wojnie, co o jej transformacji.

Ze Wstępu



Wiedzy i umiejętności poruszania się w trudnej wieloaspektowej problematyce nie można Autorowi odmówić. Reprezentuje on nieczęstą niestety u młodej generacji badaczy tendencję do jasnego stawiania tez, ich wyjaśniania, a także prezentowania własnych wątpliwości. (...) Autor siłą rzeczy koncentruje się na opisie i analizie rewolucji nuklearnej i informacyjnej w sprawach wojskowych w Stanach Zjednoczonych jako najpotężniejszym supermocarstwie i kreatorze nowoczesnej na wskroś machiny wojskowej. Ważne i cenne jest w wywodach Autora to, że nie ulega on fascynacji potęgą i możliwościami USA. Analizuje zalety i wady tworzącego się wciąż na naszych oczach systemu w sposób rzeczowy i wolny od częstej niestety tu i ówdzie przesady i ekscytacji.

Z recenzji prof. nadzw. UJ, dra hab. Michała Chorośnickiego



Łukasz Kamieński – doktor nauk politycznych, absolwent politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz stosunków międzynarodowych w London School of Economics and Political Science (LSE), adiunkt w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Specjalizuje się w strategicznych aspektach stosunków międzynarodowych oraz teoriach stosunków międzynarodowych. Autor 8 artykułów naukowych, współautor haseł w: Encyclopedia of Military Communications History (Santa Barbara, CA, 2008) oraz Encyclopedia of World War I, 1914-1918: A Political, Social, and Military History (Denver, 2005).

Spis treści

Spis tabel, rysunków i wykresów
Wykaz skrótów

WSTĘP

I. KONCEPCJA REWOLUCJI W SPRAWACH WOJSKOWYCH

  1. Wojna w Zatoce Perskiej
  2. Radziecka teoria militarna i „rewolucja wojskowo-techniczna”
  3. Rewolucja w sprawach wojskowych a rewolucja wojskowo-techniczna
  4. Historyczne przykłady RMA
  5. Cechy charakterystyczne RMA
  6. Rewolucja versus ewolucja

II. REWOLUCJA NUKLEARNA – PIERWSZY WIEK NUKLEARNY

  1. Broń jądrowa – „inny rodzaj odmienności”
  2. Rewolucja w strategii
  3. Rewolucja w polityce międzynarodowej
  4. Broń jądrowa – punkt przełomowy w myśleniu na temat etyki wojny
  5. Konwencjonalizacja myślenia na temat broni jądrowej

III. DRUGI WIEK NUKLEARNY

  1. Jedna era nuklearna i dwa wieki nuklearne
  2. Zmiany wywołujące drugi wiek nuklearny
  3. Azjatycki wiek nuklearny
  4. Terroryzm nuklearny
  5. Pierwszy i drugi wiek nuklearny – porównanie

IV. WSPÓŁCZESNA AMERYKAŃSKA REWOLUCJA INFORMACYJNA W SPRAWACH WOJSKOWYCH

  1. Trzy elementy składowe
  2. Porównanie nuklearnej i informacyjnej RMA
  3. Iluzje oraz paradoksy związane z informacyjną RMA
  4. Wojna asymetryczna

V. NAPIĘCIA POMIĘDZY DRUGIM WIEKIEM NUKLEARNYM A WIEKIEM INFORMACJI, CZYLI RELACJE MIĘDZY NUKLEARNĄ I INFORMACYJNĄ RMA

  1. Broń jądrowa jako instrument wojny asymetrycznej
  2. Amerykańskie próby adaptacji broni jądrowej do informacyjnej RMA
  3. Konwencjonalizacja myślenia na temat broni jądrowej w drugim wieku nuklearnym
  4. Podsumowanie – od bomby atomowej do bomby informacyjnej

ZAKOŃCZENIE

  1. Podsumowanie
  2. Ciąg dalszy nastąpi: biotechnologiczna RMA

BIBLIOGRAFIA
Indeks

Kategoria: Polityka
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-233-8274-4
Rozmiar pliku: 2,6 MB

BESTSELLERY

Kategorie: