Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Tradycje oporu w Andach. Mobilizacje indiańskochłopskie w Peru od XVI do XX wieku - ebook

Rok wydania:
2016
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Tradycje oporu w Andach. Mobilizacje indiańskochłopskie w Peru od XVI do XX wieku - ebook

Monografia, w której uwzględniony został niemal pięćsetletni kontekst historyczny, jest efektem studiów nad złożonymi mechanizmami oporu ludności pochodzenia tubylczego wobec przemocy w Peru. Autorka poszukuje wzorów postaw obronnych mieszkańców sierry na przykładzie wybranych mobilizacji andyjskich – począwszy od pierwszych, zmityzowanych dziś indiańskich rebelii antykolonialnych, przez zrywy rojalistyczne i kreolsko-metyskie bunty z udziałem Indian w XIX wieku, aż po walki agrarne w poprzednim stuleciu oraz współczesne nam straże chłopskie (rondas campesinas) z północy kraju. Odnajdywanie podobieństw w działaniach obronnych ludności andyjskiej służy wskazaniu źródeł mobilizacji społecznych na terenie peruwiańskiej sierry, omówieniu charakteru ich przywództwa oraz ustaleniu przebiegu interakcji wiosek andyjskich ze światem zewnętrznym.

 

Analiza i synteza bogatej literatury przedmiotu została przeprowadzona z perspektywy antropologicznej. Ważnym elementem podjętej refleksji jest omówienie „ewolucji” paradygmatów w historiografii Andów, w której przedstawiono kierunki przemian w sposobie myślenia o źródłach i wpływie ruchów indiańskochłopskich z różnych epok i regionów na historię Peru.

Spis treści

Wykaz skrótów 9

Wprowadzenie 11

Zmiany nurtów w badaniach nad peruwiańskimi ruchami indiańskochłopskimi. Słowo wstępne 29

Rozdział 1. Szesnastowieczny millenaryzm andyjski 41

1.1.Opór ostatnich Inków wobec hiszpańskiego najeźdźcy   41

1.2. Protest antyhiszpański na przykładzie ruchów czcicieli huacas 44

1.3. Rozwój gospodarczy kolonii a postęp procesów akulturacyjnych   53

Rozdział 2. Indiańskie odrodzenie wieku XVIII 57

2.1. Źródła i typologia osiemnastowiecznych rebelii indiańskich   57

2.2. Centrum prowincji jako ośrodek oporu   64

2.3. Wielka Rebelia   77

Rozdział 3. Rola Indian w dziewiętnastowiecznych procesach narodo- i państwowotwórczych 97

3.1. Indianie a emancypacja kolonii   97

3.2. Spór o postawę Indian w okresie wojny o Pacyfik   122

Rozdział 4. Od walki z obciążeniami do dwudziestowiecznego agraryzmu rewolucyjnego 129

4.1. Dziewiętnastowieczny protest agrarny   129

4.2. Indygenizm początku XX wieku oraz fala ruchów chłopskich w latach 1915–1925   136

4.3. Syndykalizm i mobilizacje indiańskochłopskie do okresu rządów wojskowych   154

Rozdział 5. Działalność rondas campesinas z północy kraju 167

5.1. Okoliczności narodzin rondas campesinas norteñas 167

5.2. Władza państwowa i partie polityczne a autonomia rondas campesinas 172

5.3. Formy działań ronderos 181

5.4. Rondas campesinas na wojnie – zamiast zakończenia   189

Podsumowanie 197

Bibliografia 205


Mapa Peru 219

Kategoria: Politologia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-7969-684-0
Rozmiar pliku: 2,6 MB

BESTSELLERY

Kategorie: