Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Urlop uzupełniający i ekwiwalent za urlop nauczyciela - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
Maj 2014
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Urlop uzupełniający i ekwiwalent za urlop nauczyciela - ebook

Nieprawidłowe udzielanie urlopów w szkole i niewypłacenie ekwiwalentu za urlop we właściwej wysokości może kosztować dyrektora szkoły nawet 30.000 zł. Dzięki publikacji czytelnik pozna obowiązujące w 2014 roku zasady rozliczania urlopów wypoczynkowych nauczycieli. Książka w jasny i przejrzysty sposób przedstawia reguły rozliczania urlopu wypoczynkowego nauczycieli. Pozwala zyskać pewność, że kontrola Państwowej Inspekcji Pracy nie wykaże błędów w rozliczaniu urlopów nauczycieli w tym roku.

Kategoria: Pracy
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-269-3029-4
Rozmiar pliku: 2,5 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

III. 30 Najczęściej popełnianych błędów dotyczących urlopu uzupełniającego i ekwiwalentu za urlop nauczyciela

W praktyce rozliczanie urlopów wypoczynkowych nauczycieli sprawia wiele trudności, przez co dochodzi do zawyżenia lub zaniżenia wymiaru urlopu i wysokości ekwiwalentu. Zachęcam do zapoznania się z 30 najciekawszymi i najczęściej popełnianymi błędami, które pozwolą Państwu sprawdzić, czy zasady udzielania i rozliczania urlopów wypoczynkowych nauczycielom są już dla Państwa jasne. Jeśli nie – można wrócić do danego rozdziału i jeszcze raz przeanalizować zaproponowane rozwiązanie. Jeśli tak – serdecznie gratuluję i cieszę się, że mogłam Państwu pomóc.

Tabela 3. 30 błędów z praktyki szkolnej

Lp.

Opis sytuacji

Na czym polegał błąd dyrektora

Podstawa prawna

URLOP UZUPEŁNIAJĄCY

1.

Dyrektor bez wiedzy i zgody organu prowadzącego postanowił część wakacji przeznaczyć na nadzorowanie remontu. W nowym roku szkolnym oczekiwał, że otrzyma za ten okres urlop uzupełniający.

Dyrektor szkoły ma prawo do urlopu uzupełniającego w związku z niewykorzystaniem co najmniej 8 tygodni urlopu m.in. w związku z prowadzeniem w szkole inwestycji i kapitalnych remontów, jednakże wyłącznie na polecenie lub za zgodą organu prowadzącego szkołę.

 Więcej na str. 10

art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela

2.

Nauczyciel nie wykorzystał urlopu w trakcie ferii zimowych z powodu choroby. Dyrektor szkoły udzielił mu urlopu uzupełniającego za ten czas w wymiarze 2 tygodni w okresie między zakończeniem ferii zimowych a rozpoczęciem ferii letnich tego samego roku.

Prawo do urlopu uzupełniającego można ustalić najwcześniej 31 sierpnia.

 Więcej na str. 11

art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela

3.

Dyrektor szkoły udzielił nauczycielowi szkoły feryjnej urlopu uzupełniającego w wymiarze 42 dni, jednakże czas trwania urlopu przedłużył o występujące w tym okresie dni wolne od pracy i od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

W szkole feryjnej urlopu, w tym także urlopu uzupełniającego, udziela się w tygodniach. Bez znaczenia dla wykorzystywania urlopu uzupełniającego są występujące w tym okresie dni wolne.

 Więcej na str. 11

art. 64 ust. 1 i art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela

4.

Nauczyciel miał prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 10 dni. Dyrek- tor udzielił urlopu uzupeł-niającego od 3 do 16 kwiet- nia 2014 r., tj. w wymiarze 10 dni roboczych.

Urlop uzupełniający powinien trwać od 3 do 12 kwietnia 2013 r., udziela się go bowiem w tygodniach, a nie w dniach roboczych.

 Więcej na str. 11

art. 64 ust. 1 i art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela

5.

Dyrektor szkoły udzielił urlopu uzupełniającego w takim okresie, że częściowo pokrywał się on z feriami zimowymi.

Nie można udzielać urlopu uzupełniającego w czasie trwania ferii letnich lub zimowych, gdyż w tym okresie nauczyciel ma prawo korzystać z urlopu bieżącego.

 Więcej na str. 12 i 23

art. 64 ust. 1 i art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela

6.

Nauczyciel wnioskował o udzielenie urlopu uzupełniającego w dwóch częściach z przerwą na okres ferii letnich. Dyrektor odmówił udzielenia urlopu w ten sposób, uznając, że urlopu uzupełniającego należy udzielić jednorazowo.

Urlop uzupełniający może być udzielony w częściach.

 Więcej na str. 12

art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela

7.

Nauczyciel złożył wniosek o udzielenie urlopu uzupełniającego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Dyrektor szkoły przesunął termin tego urlopu, ponieważ drugi nauczyciel przedmiotu w tym czasie korzystał z urlopu bezpłatnego. Dyrektor

W przypadku chęci wykorzystania urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dyrektor szkoły jest zobowiązany uwzględnić wniosek nauczyciela co do terminu wykorzystywania urlopu.

 Więcej na str. 13

art. 163 § 3 Kodeksu pracy w zw. z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela

zaskoczony wnioskiem, nie miałby jak zorganizować zastępstwa.

8.

Nauczycielowi zależało na dokończeniu stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego i nie wykorzystał urlopu uzupełniającego za 2013 rok w roku szkolnym 2013 /2014. Złożył wniosek o udzielenie urlopu od 1 września do 26 października 2014 r. (8 tygodni). Dyrektor udzielił urlopu uzupełniającego tylko do 30 września, tłumacząc, że po tej dacie przedawnia się prawo nauczyciela do urlopu uzupełniającego.

Prawo do urlopu uzupełniającego przedawnia się z upływem 3 lat. Urlopu należy udzielić do 30 września następnego roku kalendarzowego, jednakże nie oznacza to, że po 30 września nauczy- ciel nie może wykorzystać urlopu za poprzedni rok.

 Więcej na str. 14

art. 168 i art. 291 § 1 Kodeksu pracy w zw. z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela

9.

Nauczyciel wykorzystał urlop wyłącznie w czasie ferii zimowych. Przez część wakacji był chory, w sierpniu zaś rozpoczął korzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia. Dyrektor nie udzielił nauczycielowi urlopu uzupełniającego.

Ustalając prawo do urlopu uzupełniającego, należy ustalić, czy nauczyciel wykorzystał urlop wypoczynkowy w czasie ferii letnich i zimowych, a jeśli nie, to dlaczego. Jeżeli przyczyną choćby częściowego niespożytkowa-nia urlopu w wakacje była niezdolność do pracy z powodu choroby – za ten czas należy przyznać urlop uzupełniający.

 Więcej na str. 20

art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela

10.

W związku z rozpoczęciem korzystania z urlopu wychowawczego nauczycielka nie wykorzystała 6 tygodni urlopu w czasie ferii letnich w 2013 roku. Urlop wychowawczy zakończył się 27 czerwca 2014 r. Dyrektor szkoły udzielił nauczycielce urlopu bieżącego od 28 czerwca do 31 sierpnia, a następnie od 1 września do 12 października urlopu uzupełniającego za 2013 rok.

Darmowy fragment
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: