Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Po zmianach. Z komentarzem - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
23 czerwca 2016
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Po zmianach. Z komentarzem - ebook

Ostatnia nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego wprowadziła istotne zmiany dla organizacji pozarządowych. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć nowe zasady dotyczące odpłatnej działalności pożytku publicznego, 1% PIT, promowania OPP czy regrantingu. Komentarz do znowelizowanych przepisów uwzględnia wszystkie zmiany wprowadzone do ustawy. Pod każdym z artykułów znajduje się wyjaśnienie ekspertów, które z pewnością ułatwi czytelnikom stosowanie zmienionych przepisów w praktyce.

Spis treści

Spis treści
DZIAŁ I. PRZEPISY OGÓLNE
Zakres przedmiotowy
Definicje
Działalność pożytku publicznego
Organizacje pozarządowe
Jednostki uznawane za organizacje pozarządowe
Jednostki nieuznawane za organizacje pozarządowe
Zadania pożytku publicznego
Informacja publiczna
Współpraca z organami administracji publicznej
Program współpracy
DZIAŁ II. DZIAŁALNOŚĆ POŻYTKU PUBLICZNEGO
Rozdział 1. Działalność odpłatna i nieodpłatna pożytku publicznego
Działalność odpłatna i nieodpłatna
Wyodrębnienie księgowe działalności
Księgowość uproszczona
Rozdział 2. Prowadzenie działalności pożytku publicznego na podstawie zlecenia realizacji zadań publicznych
Realizacja zadań publicznych
Specjalny tryb zlecania zadań publicznych
Inicjatywa własna
Otwarty konkurs ofert
Rozpatrywanie ofert
Umowa na realizację zadania publicznego
Regranting
Kontrola realizacji zadania publicznego
Sprawozdanie z realizacji zadania publicznego
Unieważnienie konkursu
Wzory
Tryb małych zleceń
Rozdział 2a. Inicjatywa lokalna
Rozdział 3. Organizacje pożytku publicznego
Kto może mieć status OPP
Uzyskanie statusu OPP
Utrata statusu OPP
4 Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
Sprawozdanie merytoryczne i finansowe
Przywileje OPP
1% PIT
Zakaz reklamy organizacji nieuwzględnionych w wykazie
Fundusz Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego
Odpowiedzialność
Promocja 1% PIT
Rozdział 4. Nadzór
Nadzór nad działalnością OPP
Rozdział 5. Rada Działalności Pożytku Publicznego
Zadania Rady
Skład Rady
Posiedzenia Rady
Uprawnienia
Rozporządzenie
Sprawozdanie
Rozdział 6. Wojewódzkie, Powiatowe i Gminne Rady Działalności Pożytku Publicznego
Rada wojewódzka
Rada powiatowa i gminna
Współpraca rad
Zadania rad
DZIAŁ III. WOLONTARIAT
Rozdział 1. Przepisy ogólne
Świadczenia wolontariuszy
Rozdział 2. Przepisy szczególne
Obowiązki organizacji wobec wolontariuszy
Sprawozdanie z wykonania ustawy
Kary
Kategoria: Inne
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-269-4822-0
Rozmiar pliku: 480 KB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Od redakcji

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie została uchwalona prawie 13 lat temu. Niewątpliwie jest to podstawowy akt prawny regulujący zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych, w tym prowadzenia działalności pożytku publicznego, uzyskiwania statusu i funkcjonowania organizacji pożytku publicznego, sprawowania nadzoru nad prowadzeniem działalności pożytku publicznego, a także tworzenia i funkcjonowania rad działalności pożytku publicznego.

Ustawa ta jako pierwsza wprowadziła definicję organizacji pozarządowej, działalności pożytku publicznego oraz organizacji pożytku publicznego. Definiuje również osobę wolontariusza jako osobę fizyczną, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie. Co więcej, reguluje również warunki wykonywania świadczeń przez wolontariuszy oraz korzystania z tych świadczeń.

Ostatnia nowelizacja ustawy wprowadziła istotne zmiany dla organizacji pozarządowych. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć nowe zasady dotyczące odpłatnej działalności pożytku publicznego, 1% PIT, promowania OPP czy regrantingu. Z radością oddajemy w Państwa ręce komentarz do znowelizowanych przepisów, uwzględniający wszystkie zmiany wprowadzone do ustawy. Pod każdym z artykułów znajduje się wyjaśnienie ekspertów, które z pewnością ułatwi Państwu stosowanie zmienionych przepisów w praktyce.

RedakcjaUstawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

KOMENTARZ

(tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 239)

stan na 1 stycznia 2016 r. po zmianach w 2015 roku

Ustawy nowelizujące:

- Ustawa z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o fundacjach (Dz. U. z 9 września 2015 r. poz. 1339),

- Ustawa z 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 8 września 2015 r. poz. 1333).

DZIAŁ I

PRZEPISY OGÓLNE

Art. 1

1. Ustawa reguluje zasady:

1. prowadzenia działalności pożytku publicznego przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych oraz współpracy organów administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi;
2. uzyskiwania przez organizacje pozarządowe statusu organizacji pożytku publicznego oraz funkcjonowania organizacji pożytku publicznego;
3. sprawowania nadzoru nad prowadzeniem działalności pożytku publicznego;
4. tworzenia i funkcjonowania rad działalności pożytku publicznego.

2. Ustawa reguluje również warunki wykonywania świadczeń przez wolontariuszy oraz korzystania z tych świadczeń.

Ustawa o działalności pożytku i o wolontariacie reguluje zasady prowadzenia działalności pożytku publicznego przez organizacje pozarządowe oraz określa zasady współpracy tych organizacji z organami administracji publicznej.

Określa również zasady uzyskiwania statusu i funkcjonowania OPP, sprawowania nadzoru nad działalnością pożytku publicznego, a także tworzenia i funkcjonowania rad działalności pożytku publicznego. Reguluje ponadto zasady i warunki wykonywania świadczeń przez wolontariuszy na rzecz organizacji pozarządowych oraz warunki korzystania z tych świadczeń przez organizacje pozarządowe.

Art. 2

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

1. dotacji – rozumie się przez to dotację w rozumieniu art. 127 ust. 1 pkt 1 lit. e oraz art. 221 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.);
2. „środkach publicznych” – rozumie się przez to środki publiczne, o których mowa w ustawie o finansach publicznych, przeznaczone na wydatki publiczne w rozumieniu tej ustawy;
3. wolontariuszu – rozumie się przez to osobę fizyczną, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie;
4. inicjatywie lokalnej – rozumie się przez to formę współpracy jednostek samorządu terytorialnego z ich mieszkańcami, w celu wspólnego realizowania zadania publicznego na rzecz społeczności lokalnej;
5. operatorze projektu – rozumie się przez to organizację pozarządową lub podmiot wymieniony w art. 3 ust. 3, którym organ administracji publicznej zleca realizację zadania publicznego w sferze, o której mowa w art. 4, w sposób, o którym mowa w art. 16a;
6. realizatorze projektu – rozumie się przez to organizację pozarządową lub podmiot wymieniony w art. 3 ust. 3, którym operator projektu zleca wykonanie projektu;
7. projekcie – rozumie się przez to zadanie publiczne w sferze, o której mowa w art. 4, realizowane przez realizatora projektu w sposób, o którym mowa w art. 16a.

(pkt 5–7 dodane ustawą z 5 sierpnia 2015 r.)

Artykuł 2 zawiera podstawowe definicje pojęć stosowanych w ustawie.

Art. 3

1. Działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie.

2. Organizacjami pozarządowymi są:

1. niebędące jednostkami sektora finansów publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych lub przedsiębiorstwami, instytutami badawczymi, bankami i spółkami prawa handlowego będącymi państwowymi lub samorządowymi osobami prawnymi;

(pkt 1 zmieniony ustawą z 5 sierpnia 2015 r.)

2. niedziałające w celu osiągnięcia zysku

– osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia, z zastrzeżeniem ust. 4.

3. Działalność pożytku publicznego może być prowadzona także przez:

1. osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
2. stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego;
3. spółdzielnie socjalne;
4. spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2014 r. poz. 715), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

3a. Przepisów art. 19b–41i nie stosuje się do spółdzielni socjalnych.

4. Przepisów działu II nie stosuje się do:

1. partii politycznych;
2. związków zawodowych i organizacji pracodawców;
3. samorządów zawodowych;
4. (uchylony);
5. fundacji utworzonych przez partie polityczne;
6. (uchylony).

5. Przepisów rozdziału 2 działu II nie stosuje się do zlecania realizacji zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą finansowanych ze środków budżetu państwa w części, której dysponentem jest Szef Kancelarii Senatu.

6. (uchylony).

Organizacjami pozarządowymi są nie tylko fundacje i stowarzyszenia, ale także inne osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną. Przepisów ustawy nie stosuje się natomiast w odniesieniu do partii politycznych, związków zawodowych i organizacji pracodawców, samorządów zawodowych oraz fundacji utworzonych przez partie polityczne. Organizacje pozarządowe nie mogą działać w celu osiągnięcia zysku. Nie mogą też być jednostkami sektora finansów publicznych w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych lub przedsiębiorstwami, instytutami badawczymi, bankami i spółkami prawa handlowego będącymi państwowymi lub samorządowymi osobami prawnymi. Ustawa nowelizująca z 5 sierpnia 2015 r. doprecyzowała, że przepisów ustawy nie stosuje się wobec podmiotów, które są rejestrowane wyłącznie w rejestrze przedsiębiorców (KRS).

Organizacje kościelne nie zostały uznane wprost za organizacje pozarządowe, ale mogą prowadzić działalność pożytku publicznego na podstawie przepisów ustawy. Podobnie jest w przypadku spółek akcyjnych i z ograniczoną odpowiedzialnością, a także klubów sportowych będących spółkami.

Jeśli chodzi o stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego i spółdzielnie socjalne, podlegają one również przepisom ustawy i mogą prowadzić działalność pożytku publicznego. Nie mogą one natomiast posiadać statusu organizacji pożytku publicznego.

Organizacje pozarządowe oraz podmioty działające na podstawie przepisów tej ustawy (zwane dalej w skrócie również organizacjami pozarządowymi) prowadzą działalność pożytku publicznego. W tym celu realizują zadania publiczne. Działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna w obszarach określonych w art. 4 ust. 1.

Art. 4

1. Sfera zadań publicznych, o której mowa w art. 3 ust. 1, obejmuje zadania w zakresie:

1. pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób;

1a) wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej;

1b) udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa;

2. działalności na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym;

3. działalności charytatywnej;

4. podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;

5. działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego;

5a) działalności na rzecz integracji cudzoziemców;

(pkt 5a dodany ustawą z 5 sierpnia 2015 r.)

6. ochrony i promocji zdrowia, w tym działalności leczniczej w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 618, 788 i 905);

(pkt 6 zmieniony ustawą z 5 sierpnia 2015 r.)

7. działalności na rzecz osób niepełnosprawnych;

8. promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy;

9. działalności na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn;

10. działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym;

11. działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości;

12. działalności wspomagającej rozwój techniki, wynalazczości i innowacyjności oraz rozpowszechnianie i wdrażanie nowych rozwiązań technicznych w praktyce gospodarczej;

13. działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych;

14. nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania;

15. działalności na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży;

(pkt 15 zmieniony ustawą z 5 sierpnia 2015 r.)

16. kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;

17. wspierania i upowszechniania kultury fizycznej;

18. ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego;

Darmowy fragment
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: