Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Zawód psycholog. Rozdział 4 - ebook

Data wydania:
1 stycznia 2016
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt chwilowo niedostępny

Zawód psycholog. Rozdział 4 - ebook

ROZDZIAŁ 4 Z PUBLIKACJI PT. "ZAWÓD PSYCHOLOG" AUTOR DOROTA BEDNAREK. Niezależnie od charakteru i obszaru działalności wspólna dla psychologów jest szczególna natura więzi z podmiotem oddziaływań i wynikające z niej zobowiązania etyczne. Książka porządkuje wiedzę dotyczącą: - kontekstu prawnego wykonywania zawodu psychologa - obowiązujących zasad i standardów etycznych oraz sposobów ich realizacji. Psychologowie praktycy oraz studenci psychologii zyskają dzięki tej książce możliwość pogłębionego zrozumienia etycznego wymiaru pracy psychologa, a także odnajdą w niej wyczerpujący zbiór zasad do zastosowania w codziennej pracy.

Kategoria: Psychologia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-01-18992-1
Rozmiar pliku: 624 KB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Podziękowania

Książka ta jest wynikiem dwóch bardzo rozwijających doświadczeń zawodowych. Pierwsze wynikało z tego, że w roku 2005 prof. Elżbieta Szeląg, przewodnicząca nowo powstałej Komisji ds. Etyki Badań Empirycznych z Udziałem Ludzi jako Osób Badanych w Uniwersytetecie Humanistycznospołecznym SWPS, zaprosiła mnie do udziału w pracach Komisji. W ciągu kolejnych lat, pracując w gronie wybitnych psychologów, uczyłam się głębokiego rozumienia wartości etycznych zawodu psychologa w dziedzinie badań psychologicznych. Drugie polegało na tym, że – do pewnego stopnia dzięki kompetencjom zdobytym w Komisji ds. Etyki Badań – powierzono mi wykłady z zakresu etyki zawodowej dla studentów V roku psychologii Uniwersytetu SWPS. Było to doświadczenie niezwykle stymulujące, dzięki gorącym dyskusjom prowadzonym zarówno na, jak i po wykładach oraz na specjalnie w tym celu stworzonym, zamkniętym forum wymiany opinii w internecie.

Dziękuję prof. Elżbiecie Szeląg i prof. Ewie Trzebińskiej oraz pozostałym członkom Senackiej Komisji ds. Etyki Badań Uniwersytetu SWPS, za unikatową możliwość rozwoju pod ich inspirującym wpływem. Dziękuję twórczym i wymagającym studentom psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie roczników 2009–2015, studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, za życzliwe motywowanie do porządkowania i precyzowania z natury zagmatwanych kwestii prawnych i etycznych w zawodzie psychologa.

Książka ta nie powstałaby, gdyby nie bezinteresowna pomoc wybitnego prawnika – prof. Teresy Gardockiej, do której kieruję wyrazy wdzięczności za podjęcie się żmudnego nadzoru merytorycznego nad aspektami prawnymi publikacji oraz za wszystkie jej szczegółowe i wnikliwe wskazówki.

Mam nadzieję, że Czytelnicy uznają tę książkę za użyteczną kontynuację dotychczas dostępnych opracowań z zakresu deontologii zawodu psychologa.

Dorota BednarekWstęp

Książka ta napisana jest z myślą o psychologach praktykach oraz młodych adeptach psychologii niezależnie od specjalizacji i obszaru pracy zawodowej. Psychologia jest dziedziną niezwykle szeroką, łączącą w sobie tradycje wielu innych, czasem bardzo odległych nauk (takich jak nauki społeczne, humanistyczne czy przyrodnicze) oraz praktycznych metod oddziaływania (np. diagnoza, psychoterapia, trening umiejętności czy terapia przez sztukę). Piękno zawodu psychologa polega m.in. na tym, że mimo tej różnorodności wspólny dla psychologów jest szczególny charakter więzi z podmiotem oddziaływań oraz jej wymiar etyczny. Przyjmuje się, że naukowa psychologia zaistniała w drugiej połowie XIX w. (Strelau, 2007). Refleksja etyczna w psychologii z pewnością jest równie długa, jednak współczesną formę przyjęła dopiero w połowie XX w., wraz z opracowaniem w 1952 r. pierwszego kodeksu etyki zawodowej przez największą na świecie organizację zawodową psychologów – Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (American Psychological Association, APA; zob. Fisher, 2013). Od tego czasu mamy do czynienia z systematycznymi rozważaniami nad etycznymi aspektami pracy psychologa, początkowo głównie w badaniach naukowych, a stopniowo w kolejnych obszarach praktycznych i teoretycznych zastosowań psychologii. Rozważania te przybierają zróżnicowaną formę w poszczególnych krajach oraz w odrębnych kontekstach kulturowych i językowych.

Polscy psychologowie w związku ze specyficznymi procesami historycznymi i politycznymi włączyli się aktywnie do prac nad standardami etycznymi w psychologii z pewnym opóźnieniem. Należy jednak podkreślić, że pierwsze polskie opracowanie zasad etycznych: Kodeks Etyczno-Zawodowy Psychologa Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (PTP, 1991) jest dokumentem całkowicie autorskim, inspirowanym przez opracowania amerykańskich i europejskich kolegów, ale od nich niezależnym i jednocześnie dojrzałym. Niewątpliwie wiele innych organizacji narodowych psychologów znajduje się pod wielkim wpływem Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego. Natomiast kodeks Polskiego Towarzystwa Psychologicznego powstał całkowicie na bazie refleksji polskich psychologów i z uwzględnieniem lokalnych realiów kulturowych.

Od czasu opracowania tego pierwszego dokumentu polscy psychologowie wydali wiele ważnych prac zbiorowych, w których omówiono i dogłębnie przedyskutowano najważniejsze kwestie etyki ich zawodu. Nie zmienia to jednak faktu, że od około 25 lat nie sformułowano uaktualnionego i wyczerpującego zbioru zasad etycznych. W związku z tym podstawowym celem tej publikacji jest udostępnienie studentom psychologii oraz psychologom praktykom zbiorczego kompendium współcześnie obowiązujących zasad etycznych w zawodzie psychologa, wraz z niezbędnym kontekstem formalnoprawnym. Przede wszystkim omówione są wyczerpująco zagadnienia podstawowe obowiązujące we wszystkich obszarach zastosowań psychologii, czyli: 1) kontekst prawny wykonywania zawodu psychologa, wraz z rodzajami odpowiedzialności w Polsce (na podstawie źródeł prawnych i opracowań PTP); 2) źródła zasad i moralne aspiracje w zawodzie psychologa (głównie na bazie standardów wypracowanych przez APA, takich jak działanie dla dobra, uczciwość, sprawiedliwość, szacunek) oraz 3) sposoby ich realizacji (tajemnica zawodowa, świadoma zgoda i in.). W dalszej części poruszono zagadnienia etyczne specyficznie związane z najważniejszymi obszarami zastosowań psychologii: w diagnozie i interwencji psychologicznej. W kolejnych rozdziałach szczegółowo omówiono etyczne kwestie i zasady dotyczące takich specyficznych sytuacji, jak świadczenie usług na zlecenie strony trzeciej, ryzyko dyskryminacji czy usługi psychologiczne na odległość i wobec osób nieletnich. Na koniec bardzo wnikliwie przedstawiono zasady etyki zawodowej ważne dla wąskiej grupy psychologów zajmujących się badaniami naukowymi oraz studentów prowadzących badania i publikujących ich wyniki.

Jak korzystać z publikacji

Książka ta została napisana tak, aby zawierała wyczerpującą listę zagadnień etycznych, opracowanych w sposób dogłębny i zarazem uzupełniający względem dostępnej na rynku literatury polskojęzycznej, oraz by w szczegółowych analizach nie zagubił się cel użytkowy, czyli możliwość łatwego dostępu do wybranych treści wtedy, gdy sytuacje życiowe wymagają analizy konkretnego dylematu etycznego i jego twórczego rozwiązania. W związku z tym czytelnicy czy użytkownicy mogą przystępować do lektury na dwa sposoby: albo zapoznając się sukcesywnie z opracowaniami kolejnych rozdziałów (np. studenci lub praktycy pragnący przypomnienia podstawowych zasad w nowym ujęciu), albo akcydentalnie, studiując wybrany rozdział, a nawet paragraf, np. gdy rozpoczynają terapię psychologiczną przez internet lub zastanawiają się nad możliwością pracy z nastolatkiem poszukującym pomocy psychologicznej bez zgody rodziców. Z myślą o tym drugim podejściu zastosowano przejrzystą edycję tekstu z wizualnym wyodrębnieniem pryncypiów oraz zadbano o wyposażenie książki w liczne odniesienia do innych rozdziałów, tak aby czytelnik danego fragmentu miał świadomość szerszego kontekstu etycznego poruszanego w nim zagadnienia. Każdy rozdział został również wzbogacony o kilka pozycji zalecanej literatury polskojęzycznej, umożliwiającej spojrzenie na dane zagadnienie z nieco innej perspektywy teoretycznej.

Podsumowując, psychologowie praktycy oraz studenci psychologii, a także być może profesjonaliści pokrewnych dziedzin i klienci psychologów powinni znaleźć tu zarówno interesującą lekturę pogłębiającą rozumienie etycznego wymiaru pracy psychologa, jak i wyczerpujący zbiór zasad do zastosowania na co dzień w pracy.

Bibliografia

Fisher, C.B. (2013). Decoding the Ethics Code. A Practical Guide for Psychologists (wyd. 3). Bronx, NY: Center for Ethics Education, Fordham University.

PTP (1991). Kodeks Etyczno-Zawodowy Psychologa, http://ptp.org.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=29.

Strelau, J. (2007). Psychologia. Podręcznik akademicki, t. 1. Gdańsk: GWP.
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: