Kurs spadochronowy AFF, czyli zacznij dobrze wypadać! - ebook

Oceń:
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Wydawnictwo:
ISBN:
978-83-63524-09-8
Język:
Polski
Data wydania:
Czerwiec 2017
Rozmiar pliku:
3,6 MB
Zabezpieczenie:
Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
Produkt niedostępny

Pełny opis

Seria SKYDIVING to kompletny zestaw nowoczesnych poradników spadochronowych. Od skoku w tandemie, kurs AFF, poprzez szkolenie do licencji, naukę układania i obsługi spadochronu, kontrowersyjne sytuacje awaryjne i przydatne sugestie dla instruktorów spadochronowych. Przystępny język i poczucie humoru. Solidna porcja wiedzy, oparta na ciągle zdoebywanej wiedzy i wieloletnim doświadczeniu ponad 10 000 skoków autora.

W tej części serii zapoznasz się z kompletnym przebiegiem Kursu Spadochronowego AFF (Accelerated Free Fall).  Autor przeprowadzi się przez wszystkie etapy kursu, od szkolenia teoretycznego, ćwiczeń naziemnych, zapoznania z Twoim sprzętem, po dokładny opis poszczególnych poziomów Kursu AFF.  Podpowiedzi, sugestie, informacje dotyczące Twojego bezpieczeństwa, testowane na tysiącach wyszkolonych skoczków. Wreszcie  poradnik, dzięki któremu będziesz mógł lepiej przygotować się do kursu, będziesz wiedział, czego się spodziewać, ba! czego wymagać od Twojego instruktora spadochronowego!  Kurs AFF bez tajemnic! 

282 strony intensywnej i emocjonującej lektury.  

Poczujesz się tak, jakbyś już latał! Od Autora:

Przez ponad dwa lata czytelnicy zainteresowani szkoleniem spadochronowym mogli korzystać z mojej publikacji „Zanim zaczniesz kurs spadochronowy", która miała przybliżać niektóre zagadnienia związane z polskim rynkiem szkoleń spadochroniarzy. W moim zamyśle e-book ten miał być krótkim informatorem, swego rodzaju zarysem, czy też wprowadzeniem w tematykę spadochronową dla osób planujących lub choćby rozważających możliwość wykonania swojego pierwszego skoku. Teraz jednak, na bazie tegoż niewielkiego poradnika, postanowiłem zbudować dużo bardziej użyteczne narzędzie przeznaczone również do szkolenia spadochronowego. Co mnie do tego skłoniło?

Brak oficjalnego podręcznika do szkolenia spadochronowego

Oto jest jeden z najważniejszych powodów. Wynikiem różnych perturbacji, także o charakterze politycznym (sic!), Aeroklub Polski niemal całkowicie utracił znaczenie organizacji nadzorującej aktywność spadochronową. Amatorskie spadochroniarstwo trafiło więc pod nadzór Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który raczej winien zajmować się uprawnieniami zawodowymi, czyli kadrą instruktorską. W pierwszych latach tej dziwnej przemiany doszło do znacznego zdecentralizowania nadzoru szkoleń. Każdy ośrodek funkcjonował w oparciu o program szkolenia spadochronowego napisany na własny użytek. Programy różniły się między sobą niekiedy znacznie, nie zostały bowiem przygotowane żadne ramy ani wytyczne dotyczące tworzenia tej, jakże istotnej dla szkolenia, dokumentacji.

W takiej sytuacji stworzenie jednego podręcznika dla wielu różnych programów szkolenia wydawało się trudne, co gorsza żadna organizacja nie miała obowiązku i chęci zlecenia przygotowania takiego opracowania.

Obecnie Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) standaryzuje szkolenie w certyfikowanych ośrodkach szkolenia i powstanie podręcznika byłoby już możliwe i sensowne, nadal jednak nie da się zauważyć takiej inicjatywy.

Kandydaci i uczniowie pozostają więc pozbawieni spójnego i wyczerpującego istotne zagadnienia podręcznika, co w przypadku aktywności podwyższonego ryzyka - jaką jest spadochroniarstwo - może stanowić dodatkową okoliczność dla niektórych zdarzeń i wypadków lotniczych.

• To nie jest podręcznik!

Nie mam zamiaru wypisywać formuł mających zdejmować odpowiedzialności za każde słowo zawarte w tym opracowaniu. Chciałbym jednak sprawę postawić jasno: to nie jest podręcznik do szkolenia spadochronowego. Nie ukrywam, że mógłbym takowy również przygotować, ale tylko w oparciu o oficjalne wytyczne organizacji odpowiedzialnej za nadzór szkolenia. Bez tego, w mojej opinii, nie da się opracować oficjalnego podręcznika. To, co macie, szanowni czytelnicy przed sobą, to jest poradnik. I choć nie jest i prawdopodobnie w tej postaci nie będzie to oficjalny podręcznik do szkolenia spadochronowego, to nic nie stoi na przeszkodzie, abym nie mógł zawrzeć w nim większości materiałów potrzebnych do prawidłowo realizowanego kursu spadochronowego.

Poniższe opracowanie wkomponowuje się w dotychczas przygotowane przeze mnie poradniki, stanowiąc pierwszy element procesu szkolenia. Przeznaczony jest dla tych, którzy planują rozpoczęcie skoków spadochronowych. Po zakończeniu szkolenia podstawowego czeka już na szanownych czytelników „Co dalej po AFF", czyli szkolenie zaawansowane, „Sytuacje awaryjne" oraz „Poznaj SIM". W niedługim czasie uzupełnię tą serię o ostatnią pozycję: „Obsługa spadochronu" opisującą szczegółowo układanie czaszy głównej oraz zasady konserwacji i eksploatacji zestawów spadochronowych. W ten sposób, na każdym etapie kariery spadochroniarz będzie miał możliwość sięgnięcia do uporządkowanej i zaprezentowanej w jasny sposób wiedzy. W moim przekonaniu jest to niezwykle istotne dla zachowania bezpieczeństwa i profesjonalnego podejścia do uprawiania skoków spadochronowych.

Poradnik szkolenia spadochronowego, m.in metodą AFF

Drogi czytelniku, opierając się na własnych doświadczeniach zgromadzonych podczas szkoleń spadochronowych, organizowanych przez wiele lat w Polsce, oraz czerpiąc z wzorców największych federacji spadochronowych na świecie, przedstawiam ten poradnik spadochronowy.

Piszę go z myślą o wszystkich osobach rozważających możliwość przystąpienia do kursu spadochronowego oraz z myślą o studentach, którzy są w trakcie takiegoż szkolenia. Dla tych pierwszych będzie to nieocenione źródło wiedzy dotyczącej nowoczesnego spadochroniarstwa. Dla tych drugich, już uczestniczących w szkoleniu, nawet pomimo możliwych, niewielkich rozbieżności będzie to wspaniałe narzędzie do utrwalania wiedzy zdobywanej bezpośrednio od instruktorów.

Nie mogę też wykluczyć, że sami instruktorzy, szczególnie ci młodzi, dopiero wkraczający na polski rynek szkoleń spadochronowych, nie zaczną używać poniższego poradnika do prowadzenia swoich szkoleń. Wydaje się być to dość prawdopodobne biorąc pod uwagę, jak bardzo mają utrudnioną pracę bez oficjalnego podręcznika.

Zapraszam więc do lektury życząc jednocześnie wielu przemyślanych i bezpiecznych skoków.

Spis treści

Wstęp ....................................................................................................6
Co warto wiedzieć przed pierwszym skokiem?
Kto odpowiada za bezpieczeństwo w skokach?.............................11
Obowiązki instruktora w skoku tandemowym................................19
System uprząż - pokrowiec.............................................................21
Sylwetka podczas swobodnego spadania - szkolenie ....................23
Przygotowanie do lądowania tandemu ..........................................26
Stan zdrowia pasażera tandemu.....................................................28
„Sprytne tricki" tandemowe .............................................................31
Skok tandemowy vs szkolenie spadochronowe .............................34
Krótka specyfika polskiego rynku spadochronowego...................40
Weekendowy charakter działalności spadochronowej....................41
Etyka zawodowa .............................................................................42
Panie na kursach spadochronowych ..............................................44
Ubezpieczenie skoczka .....................................................................46
Rodzaje szkolenia spadochronowego .............................................52
Podstawowe szkolenie metodą AFF ...............................................52
Podstawowe szkolenie na linę SL ...................................................55
Kurs spadochronowy - szkolenie teoretyczne
Zapoznanie ze sprzętem spadochronowym....................................62
Zestaw spadochronowy ..................................................................62
Wysokościomierz ............................................................................74
Kask, kombinezon, gogle i inne ......................................................75
Pogoda do skoków ............................................................................79
Wiatr ................................................................................................79
Zachmurzenie .................................................................................81
Teoria i technika skoku .....................................................................85
Wiatr relatywny................................................................................85
Exit weight oraz Wing Load.............................................................91
Siła nośna i przeciągnięcie..............................................................94
Szybowanie spadochronu i jego stożek zasięgu.............................97
Lotnisko i samolot .............................................................................99
Podchodzenie do samolotu.............................................................99
Zajmowanie miejsc w samolocie...................................................102
Bezpieczeństwo na pokładzie samolotu .......................................104
Sprawdzenie zestawu spadochronowego przed skokiem...........109
strona 3 z 282
kurs spadochronowy - szkolenie podstawowe
Na początku dnia skoków .............................................................109
Przed każdym skokiem!.................................................................112
Trening naziemny przed pierwszym skokiem ...............................115
Trening procedury awaryjnej .........................................................116
Trening sylwetki do swobodnego spadania...................................117
Trening wyrzucania pilocika ..........................................................119
Trening sterowania czaszą............................................................122
Trening bezpiecznej sylwetki do lądowania ..................................125
Trening oddzielania się od samolotu.............................................126
Trening przebiegu skoku...............................................................127
Plan szkolenia praktycznego ..........................................................129
Plan skoków w kursie AFF ............................................................131
Plan skoków konsolidujących........................................................157
Plan skoków treningowych do licencji A USPA..............................175
Otwarcie, napełnienie i kontrola spadochronu głównego ...........180
Otwarcie spadochronu głównego..................................................181
Kontrola spadochronu głównego...................................................185
Sterowanie i lądowanie spadochronem szybującym ...................190
Plan lotu i ścieżka podejścia do lądowania ...................................191
Zasady bezpiecznego szybowania ...............................................196
Hamowanie do lądowania .............................................................200
Zasady bezpiecznego lądowania..................................................204
Procedura awaryjna oraz sytuacje niebezpieczne........................208
Procedura awaryjna w kursie podstawowym................................208
Sytuacje awaryjne w szkoleniu podstawowym..............................211
Awarie spadochronu głównego, które mogą same ustąpić, lub można
je naprawić ....................................................................................222
Postępowanie z dwoma spadochronami.......................................229
Lądowanie na przeszkodach terenowych .....................................238
Zdrowie skoczka ..............................................................................247
Zdrowie kandydata na skoki ..........................................................247
Adrenalina .....................................................................................249
Alkohol i substancje psychoaktywne.............................................251
Wpływ zmian ciśnienia powietrza..................................................251
Kamera, wingsuit i BASE - dla skoczków 200+.............................253
Licencje spadochronowe ................................................................255
Tunele aerodynamiczne...................................................................262
Inne ważne informacje dla nowicjusza lub kandydata .................265
strona 4 z 282
kurs spadochronowy - szkolenie podstawowe
Kontynuowanie rozpoczętego szkolenia w innym ośrodku ...........265
Kiedy kupować swój własny sprzęt ...............................................266
Wykaz polskich ośrodków szkolenia spadochronowego
certyfikowanych w ULC do szkolenia PJ.......................................268
Jak przygotować się do szkolenia spadochronowego ..................274
Od autora ..........................................................................................278

BESTSELLERY

Serwis korzysta z plików cookies w celach określonych w Polityce Prywatności i Cookies (aktualizacja dn. 26.10.2016 r.). Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z Serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na używanie cookie.