Facebook - konwersja

Który czytnik wybrać?

Blog - baner - Kindle, PocketBook, inkBOOK - który czytnik wybrać?

To pytanie stawia sobie zapewne każdy, kto chciałby rozpocząć swoją przygodę z ebookami. Na naszym rynku dostępny jest szeroki wachlarz możliwości, przez co wybór odpowiedniego modelu może początkującym eczytelnikom sprawić nieco problemów. Przed decyzją o zakupie czytnika oraz wyborze konkretnego modelu powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, takich jak: budżet, marka, funkcjonalności czytnika i – przede wszystkim – nasze oczekiwania co do takiego urządzenia. Przeczytaj poniższy poradnik, by dowiedzieć się więcej.

Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem czytnika?

Kiedy wiesz już z poprzedniego artykułu, który format ebooka wybrać, pora zastanowić się nad kupnem czytnika ebooków. Wybór czytnika jest dość obszernym procesem, w którym – aby być z wyboru jak najbardziej zadowolonym – powinniśmy pamiętać o kilku ważnych aspektach.

  1. Budżet

Na początku powinniśmy ustalić budżet, który chcemy przeznaczyć na zakup czytnika. Można wyróżnić kilka podstawowych progów cenowych, w obrębie których możemy się poruszać.

- Pierwszy próg to kwota do 350 zł. W tej cenie będziemy w stanie kupić najbardziej podstawowe modele, bezdodatkowych gadżetów, które pozwolą nam na przyjemne i wygodne czytanie.

- Drugi próg to kwota do 550 zł, gdzie znajdziemy już całkiem przyzwoite czytniki, które są ubogie we wszelkie gadżety, ale w stosunku do progu pierwszego zawierają dodatkowe udogodnienia, które przydadzą się każdemu, nawet początkującemu eczytelnikowi.

- Trzeci próg – uwaga – do 1000 złotych, w którym znajdziemy już całkiem sporo zaawansowanych czytników, posiadających funkcjonalności dla najbardziej wybrednych eczytelników. Znajdziemy tutaj modele o większych rozmiarach niż klasyczne sześć cali.

- Ostatnim progiem są czytniki powyżej 1000 zł, gdzie znajdziemy już nawet trzynastocalowe modele, które, poza funkcjonalnościami zwyczajnego czytnika, oferują również funkcję notatnika.

  1. Rozmiar ekranu

Najbardziej klasycznym rozmiarem są czytniki sześciocalowe. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z elektronicznym czytelnictwem, to właśnie taki rozmiar zalecamy kupić – do codziennego czytania ebooków jest on w zupełności wystarczający.

Czytniki ośmiocalowe i większe przydadzą się osobom czytającym dużo prasy, komiksów czy operującym na zaawansowanych PDF-ach, jak na przykład dokumentacje wypełnione obfitymi grafikami i wykresami.

  1. Funkcjonalności

Z funkcjonalności samego czytnika, które przydają się w codziennym czytaniu, to oświetlenie i dotykowy ekran są parametrami, które w znaczącym stopniu ułatwiają obsługę urządzenia. I to właśnie czytniki, których cena sięga drugiego progu, czyli 550 złotych, zapewniają nam ich obecność.

  1. Marka

Kiedy mamy już ustalone poprzednie kwestie, powinniśmy przemyśleć wybór marki czytnika. Najpopularniejszymi markami na polskim rynku są: Kindle, PocketBook i inkBOOK. Pamiętajmy, że nie warto porównywać dwóch modeli różnych producentów, dlatego, że każda marka cechuje się indywidualnymi aspektami, które powinniśmy rozpatrzyć podczas wyboru czytnika.

Czytnik Kindle

To najpopularniejsza marka z racji tego, że jej twórca – Amazon –  jest prekursorem czytników. Kindle jest dla wielu synonimem czytnika ebooków.

Jego największą zaletą jest wysoka jakość wykonania, jak i operowanie na autorskim oprogramowaniu. Dzięki temu te urządzenia są bardzo wydajne, a ich awaryjność jest wręcz znikoma.

Zaletą Kindle jest również ekosystem utworzony przez Amazon. Urządzenie podpięte jest do konta Amazonu, z którego możemy korzystać również w aplikacji mobilnej i na innych czytnikach, dzięki czemu możemy synchronizować swoją bibliotekę i postępy w czytaniu pomiędzy różnymi urządzeniami.

Decydując się na czytnik Kindle, warto sięgnąć po ich flagowy model – Kindle Paperwhite 4. Charakteryzuje się prostym i minimalistycznym designem, ale brak mu fizycznych klawiszy. Nadrabia za to czułym, dotykowym i podświetlanym ekranem.

Czwarta odsłona serii Paperwhite dodatkowo oferuje jeszcze wodoodporność, dzięki czemu bez problemu poczytamy również w wannie. Mowa tutaj o klasie IPX8, która oznacza, że możemy zanurzyć urządzenie na godzinę, do dwóch metrów głębokości. Zachęcamy jednak ostrożność i nienadużywanie tej funkcjonalności.

Podświetlany ekran osiąga rozdzielczość 1448x1072 (300ppi). To, co wyróżnia czytnik Kindle Paperwhite 4, to ułożenie ekranu na równi z obudową. Zminimalizowano w ten sposób miejsca, w których może zgromadzić się brud – w przeciwieństwie do urządzeń, których ekrany znajdują się w głębi ramki obudowy.

W stosunku do Paperwhite 3, czwarta odsłona oferuje dwukrotnie więcej, bo aż 8GB pamięci wewnętrznej. Oznacza to, że możemy pomieścić 2x więcej ebooków! Czytnik waży zaledwie 180 g, co jest porównywalne do średniej wielkości książki papierowej.

Cena tego modelu sięga w przeliczeniu na polskie złotówki około 600 złotych, jednak możemy liczyć na okresowe promocje, nawet do 100 złotych taniej.

Czytnik PocketBook – czy warto?

PocketBook jest kolejną popularną marką na naszym rynku. Oferuje szeroką gamę modeli w różnych kolorach, dzięki czemu, poza samymi funkcjonalnościami, możemy wybrać urządzenie w innym kolorze niż tradycyjny czarny.

W przeciwieństwie do czytników Kindle, PocketBooki oferują polską wersję oprogramowania i klawisze fizyczne, co wbrew pozorom – w dobie dotykowych urządzeń – jest całkiem wygodnym sposobem nawigacji na czytnikach.

Należy wspomnieć, że PocketBooki szczycą się najbardziej zaawansowanym sposobem obsługi pliku w formie PDF – zarówno w trybie kolumnowym (na przykład do czytania prasy), jak i w trybie rozpływu (gdzie zastosowana czcionka jest zbyt mała, umożliwiając nam dostosowanie wyświetlanego tekstu do własnych potrzeb).

Myśląc nad zakupem czytnika marki PocketBook, warto zwrócić uwagę na model PocketBook Touch Lux 4, który jest flagowym produktem tej marki. Można go zakupić nie tylko w czarnym, lecz także w  szmaragdowym kolorze, który jest doskonałym pomysłem na prezent dla płci pięknej.

W stosunku do Touch Lux 3, zastosowano tu nowe wzornictwo, znacznie zmniejszając gabaryty czytnika, jak i jego wagę. Urządzenie waży 155 g, czyli o 25 g mniej od wcześniej prezentowanego Paperwhite 4. W porównaniu ze swoim poprzednikiem, Touch Lux 4 zawiera znacznie mniejsze klawisze fizyczne, które ułatwiają nawigację czytnika. Poprawie uległa również jakość wykonania, która pozostawiała trochę do życzenia w poprzednich odsłonach.

Czytnik PocketBook Touch Lux 4 jest wyposażony w pooświetlany ekran, osiągający rozdzielczość 1024×758 (212 dpi). Pamięć wewnętrzna, podobnie jak w przypadku flagowca Kindle, wynosi 8 GB i może zostać rozszerzona do 32 GB przy użyciu karty microSD. Czytnik ten obsługuje aż 17 formatów tekstowych oraz 4 graficzne.

Cena Touch Lux 4 utrzymuje się w okolicach 500 zł, jednak tutaj również możemy liczyć na przeceny sięgające parudziesięciu złotych.

Polskie czytniki inkBOOK

Czytniki inkBOOK to polska marka, która wyszła spod ramienia wrocławskiej firmy ArtaTech. Wyróżniają się tym, że bazują na systemie operacyjnym Android, co w porównaniu z poprzednimi markami, umożliwia instalację dodatkowych aplikacji za pośrednictwem zintegrowanego katalogu. Przede wszystkim na inkBOOKU zainstalujemy programy, które ułatwiają czytanie.

Tutaj też możemy się spodziewać polskiej wersji językowej oraz – czym inkBOOK się wyróżnia – bardzo wygodnych klawiszy fizycznych umieszczonych po obu stronach ekranu, dostosowanych zarówno do osób prawo-, jak i leworęcznych.

Z czytników tej marki warto zwrócić uwagę na model inkBOOK Prime HD, który również jest flagowym produktem tej firmy.

Zapewnia jakość wyświetlanego tekstu w rozdzielczości HD (1448 x 1072, czyli300 dpi) i jest jednym z niewielu czytników oferowanych w tej cenie, która posiada regulowaną barwę oświetlenia. Z tą różnicą, że nie zauważymy tutaj pomarańczowej barwy. Zostały tu również zastosowane białe diody, które niwelują efekt niebieskiego światła.

Jest następcą poprzedniego modelu inkBOOK Prime i w kwestii samego działania widać, że ArtaTech wyciągnęło lekcję, przez co poprawie uległa szybkość i wydajność oprogramowania.

Prime HD bazuje na systemie operacyjnym Android w wersji 4.2.2. Podobnie, jak poprzednicy, oferuje 8 GB pamięci wewnętrznej. Jego waga sięga 168 g, zatem nieco więcej od flagowca PocketBooka, ale mniej od popularnego modelu marki Kindle.

Cena czytnika oscyluje w granicach 550 zł.

Jaki czytnik ebooków jest najlepszy?

To kwestia indywidualna i zależy od tego, czego oczekujemy od czytnika. Jeśli jednak:

- zależy nam na jakości i wydajności urządzenia i nie przeszkadza nam anglojęzyczny interfejs, sugerujemy zakup czytnika marki Kindle.

- jeśli język angielski jest przeszkodą i ważna jest dla nas łatwość obsługi, a do tego czytamy dużo skomplikowanych PDF-ów, wówczas polecamy zakup czytnika marki PocketBook.

- jeśli chcemy urozmaicić funkcje naszego czytnika i zależy nam na dodatkowych aplikacjach, sugerujemy zakup czytnika marki inkBOOK.

 

Tekst: Krzysztof Zemczak i Katarzyna Urbaniak-Bil

Kategorie: