Facebook - konwersja

Książka czy audiobook? A może nie warto wybierać?

Blog - baner - Książka czy audiobook? A może nie warto wybierać?

Rozwój technologii sprawił, że dziś mamy tak otwarty dostęp do książek, jak nigdy. W księgarni stacjonarnej możemy przebierać wśród setek pozycji, a w internetowych księgarniach jak Virtualo nawet wśród tysięcy. Co więcej, książki te dziś są dostępne nie tylko w tradycyjnej papierowej formie, ale przybrały bardziej poręczne i przystępne formy – e-booka czy audiobooka. Wśród czytelników i słuchaczy toczy się dyskusja – co lepsze: książka czy audiobook?

Co lepsze dla mózgu – audiobook czy książka?

Debata na temat tego, co lepsze: audiobook czy książka, trwa już od dłuższego czasu. Panuje przekonanie, że słuchanie audiobooków to swego rodzaju oszustwo. Zwolennikom książek w formie MP3 zarzuca się, że nie potrafią docenić zwykłej lektury i że słuchanie nie jest tak jakościowym odbiorem, bo nie podąża się za czytanym tekstem. Niemniej to naprawdę dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą obcować z literaturą, ale nie mają czasu na to, by usiąść, wziąć do ręki książkę i czytać. Puszczają więc audiobooka podczas jazdy samochodem do pracy, porannego spaceru z psem czy uprawiania aktywności fizycznej bądź sprzątania.

Jednak, by zakończyć spór o to, co jest lepsze, naukowcy przeprowadzili sporo eksperymentów, w celu sprawdzenia, jak reaguje mózg i jak działa pamięć. Jednymi z popularniejszych badań są analizy przeprowadzone przez Deniz Fatmę i Jacka Gallanta, którzy stworzyli mapę mózgu podczas czytania i podczas słuchania powieści. Okazało się, że przy obu tych czynnościach aktywowane są te same obszary mózgu. Z kolei inna badaczka, Beth Rogowsky, w 2016 roku wykazała, że ludzie zapamiętują tyle samo informacji, zarówno czytając, jak i słuchając książki. Audiobooka nie trzeba więc traktować jako oszustwa. Jedni są słuchowcami, a inni wzrokowcami i jako odbiorcy różnimy się, dlatego każdemu może pasować inny format lektury.

Audiobook kontra książka

Książki i e-booki wciąż są częściej wybieraną formą obcowania z literaturą niż audiobooki. Niemiej, odbiorców książek MP3 z roku na rok przybywa. Tym bardziej, że na rynku pojawiają się coraz ciekawsze pomysły na realizację słuchowisk i audio seriali (aby się o tym przekonać wystarczy odwiedzić kategorię Słuchowiska na Virtualo). Choć kwestia tego, co jest lepsze, wydaje się rozwiązana, to wciąż zarówno jeden, jak i drugi format ma swoje wady i zalety.

Wędrówka myśli i rozkojarzenie

Znasz to uczucie, gdy przeczytałeś 2 strony książki i nie masz zielonego pojęcia, o czym były? Na pewno. Po prostu podczas czytania, ale także słuchania czasami myśli zaczynają wędrować, rozkojarzamy się, myślimy o nadchodzących wakacjach, świętach czy pracy bądź problemach. Nagle wracamy na ziemię i okazuje się, że przecież czytamy książkę i znów się zgubiliśmy.

Wtedy zaczyna się skrupulatne szukanie ostatnio zapamiętanego wątku linijka po linijce. Wystarczy kilka sekund i już wracamy do właściwego miejsca. W audiobooku jest to nieco bardziej skomplikowane. Musimy przewinąć małym suwakiem po ekranie telefonu i trafić na odpowiedni fragment. Trzeba zaznaczyć, że jeżeli słuchamy książki MP3 podczas jazdy autem czy rowerem, przewinięcie często okazuje się niemożliwe.

Intonacja i wyrażanie emocji

Dużą zaletą audiobooków jest możliwość mocnego wczucia się w historię. Zakładając słuchawki, można wygłuszyć otoczenie i w pełni oddać się historii. Coraz więcej książek MP3 jest urozmaicanych efektami akustycznymi i dźwiękowymi, a czytający powieści aktorzy i lektorzy są dobierani z coraz większą dokładnością. Swoim głosem dobrze potrafią oddać emocje bohaterów, ale także ich charakter, stosując właściwą artykulację i intonację.

Brak rozpraszaczy

Niestety modulacja głosu oraz efekty dźwiękowe w audiobookach mają też drugą stronę medalu. Nie zawsze lektor bądź aktor pasuje do danej książki. Zdarza się, że mniej znane nazwiska czytają książkę nudno i powoli, a w głosie brakuje entuzjazmu. Choć lektura sama w sobie może być arcydziełem, nieodpowiednio dobrany głos może odbiorcę skutecznie do niej zniechęcić.

Podobnie jest z efektami dźwiękowymi i akustycznymi. Melodie na początku i końcu rozdziału potrafią rozpraszać tak samo, jak odgłosy skrzypiących drzwi czy tłumu ludzi w barze bądź na ulicy. Źle bądź przesadnie wyreżyserowane słuchowisko nie każdemu może przypaść do gustu.

Audiobooki, e-booki i książki – korzyści

Na co dzień warto próbować zarówno czytać książki, jak i ich słuchać. Wcale nie trzeba ograniczać się do jednego formatu. Przy obu sposobach obcowania z literaturą zyskujemy szereg korzyści. Poprawie ulega oczywiście nasza pamięć oraz skupienie i koncentracja. Poszerza się nasze słownictwo, a także rozwija wyobraźnia. Ważnym aspektem czytania i słuchania książek jest redukcja stresu – nawet o 60 procent.

Poza tym książki papierowe, PDF, MOBI, EPUB czy MP3 dostarczają nam wielu informacji o otaczającym nas świecie, poszerzają światopogląd, kształtują naszą osobowość, poprawiają zdolności analityczne, ale także są doskonałym źródłem inspiracji. Dlatego warto po nie sięgać jak najczęściej.

 

 

Grafika otwierająca: Music photo created by lookstudio - www.freepik.com

  • Bestsellery Virtualo.pl

Kategorie: