Facebook - konwersja

Jak czytać ebooki?

Blog - baner - Dowiedz się, jak czytać ebooki i ustawić automatyczną wysyłkę a czytnik

Ebooki są książkami w formie cyfrowej, co oznacza, że występują w postaci plików. Możemy je bez najmniejszych problemów otworzyć na dosłownie każdym urządzeniu elektronicznym, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Mowa tutaj o komputerach, telefonach, tabletach, ale i – przede wszystkim – czytnikach książek elektronicznych. Każde z tych urządzeń umożliwia nam czytanie ebooków. Jednak które z nich jest najwygodniejsze do czytania?

Nie musisz mieć specjalnego czytnika, by móc odczytać plik z zakupionym ebookiem. Wystarczy komputer, tablet czy smartfon. Z artykułu „EPUB i MOBI. Jaki format ebooka wybrać?” dowiesz się, który format powinieneś pobrać, by czytać ebooka na wybranym urządzeniu. Prześledź nasz poniższy poradnik, by dowiedzieć się, jak czytać ebooki.

Jak odczytać ebook na komputerze?

W przypadku komputera, sposób czytania jest najprostszy. Wystarczy, że pobierzemy plik z książką i bez problemu możemy otworzyć ją w dowolnym edytorze tekstowym.

Istnieją też programy, które pozwalają nam na otwieranie standardowych formatów ebooków, takich jak EPUB, MOBI i PDF. Najpopularniejszym programem jest Calibre, który służy nie tylko do przechowywania swojej elektronicznej biblioteki, lecz także jest czytnikiem książek w formie ebooka.

Pliki z książką możemy otworzyć nawet w niektórych przeglądarkach internetowych, przy zastosowaniu coraz powszechniejszych wtyczek. Ich największy wybór znajdziemy przede wszystkim w przeglądarkach Chrome i Firefox.

Jak czytać ebooki na smartfonie i tablecie?

Mówiąc o telefonach i tabletach, tutaj sprawa jest równie prosta. Możemy pobrać dowolną aplikację odczytującą ebooki, których jest naprawdę sporo – zarówno wersji darmowych, jak i płatnych, które umożliwiają bardziej skomplikowane funkcje.

Wystarczy, że w Sklepie Google lub AppStore wpiszemy frazę „ebook reader”, wybierzemy jedną z aplikacji dostępnych w wynikach wyszukiwania i zainstalujemy ją na urządzeniu. Najpopularniejszymi mobilnymi aplikacjami są m.in.: Moon+ Reader, Prestigio, FBReader lub Aldiko.

Książki w aplikacjach możemy otworzyć pod warunkiem, że pliki z książkami będą znajdować się w pamięci naszego urządzenia. Wysłanie pliku z książką na telefony i tablety wygląda identycznie, jak przy wysyłce dowolnego pliku, który chcemy na swoje urządzenie wysłać.

- Możemy przesłać książkę, podpinając telefon kablem do komputera, i po prostu skopiować plik z książką z folderu do folderu – do pamięci urządzenia.

- Możemy też skorzystać z wysyłki emailem na swój własny adres, załączając plik z książką do treści wiadomości i pobierając ją bezpośrednio z wiadomości email na telefon.

- Istnieją również wszelkiego rodzaju usługi w chmurze, jak na przykład Dropbox. Na konto Dropbox z poziomu komputera możemy wysłać swoje pliki z książkami. Wówczas takie pliki dostępne są na naszych urządzeniach, gdy zalogujemy się na telefonie lub tablecie w aplikacji Dropbox i przekopiujemy książki do pamięci swojego urządzenia.

Czytnik książek elektronicznych

Tak naprawdę ebooki najwygodniej czyta się na urządzeniach, które – jak sama nazwa wskazuje – są do tego przeznaczone. Prawdziwym czytnikiem ebooków możemy nazwać urządzenie bazujące na ekranie w technologii e-papieru. Oznacza to, że ekran, zamiast pikseli, zaopatrzony jest w małe kapsułki z białym i czarnym pigmentem.

W zależności od tego, co chcemy wyświetlić na ekranie, kapsułki ustawiają się we właściwej pozycji, prezentując nam oczekiwany obraz. Urządzenie pobiera przede wszystkim energię w trakcie „układania się” tych kapsułek, dzięki czemu bateria w czytnikach jest wydajna. Na jednym ładowaniu jesteśmy w stanie czytać nawet do miesiąca.

Ekran w takiej technologii nie wpływa negatywnie na nasz wzrok i pozwalana bezproblemowe czytanie nawet w świetle słonecznym. Ekran ten nie emituje szkodliwego niebieskiego światła, jak ma to miejsce w przypadku smartfonów czy tabletów. Celem ekranów e-papierowych jest jak najdokładniejsze odwzorowanie uczucia czytania na papierowej kartce.

Oczywiście są na rynku czytniki z oświetleniem ekranu. Niemniej jednak, w ich przypadku oświetlenie różni się od stosowanego w innych urządzeniach tym, że światło pada na ekran z góry i dopiero odbija się od jego powierzchni. Jest to zatem znacznie zdrowsze dla oczu rozwiązanie, w przeciwieństwie do ekranów LCD, które świecą od spodu ekranu, uderzając światłem bezpośrednio w oczy użytkownika.

Efekt niebieskiego światła na innych urządzeniach możemy zniwelować, zarówno zmniejszając natężenie oświetlenia ekranu, jak i korzystając z różnego rodzaju aplikacji i programów (na przykład wykorzystywany przeze mnie na co dzień f.lux, który naprawdę polecam, nawet do codziennego korzystania z komputera). Takie programy zastępują światło niebieskie ciepłą, pomarańczową barwą.

Jak wgrać ebooki na czytnik?

Ebooki na czytnik wgrywamy na dwa najpopularniejsze sposoby.

Pierwszym z nich jest wysyłka za pomocą kabla. Tak, jak w przypadku telefonu, podpinamy czytnik kabelkiem do komputera i kopiujemy książkę z folderu do folderu – do pamięci czytnika.

  1. W przypadku czytników Kindle – plik z książką kopiujemy do katalogu „documents”.
  2. W przypadku czytników PocketBook – plik z książką wystarczy skopiować do głównego katalogu czytnika.
  3. W przypadku czytników inkBOOK – plik z książką kopiujemy do katalogu „books”.

Drugim sposobem jest możliwość, którą oferują trzy wyżej wspomniane marki czytników. Łączy je możliwość skonfigurowania specjalnego adresu email. Możemy wysłać na niego mailem plik z książką. Wówczas znajdzie się ona od razu w pamięci naszego czytnika.

  1. W czytnikach Kindle taka usługa nazywa się „Send To Kindle”.
  2. W czytnikach PocketBook taka usługa nazywa się „Send-to-PocketBook”.
  3. W czytnikach inkBOOK taka usługa nazywa się „Wyślij na inkBOOK”.

W przypadku problemów z konfiguracją powyższych usług, można skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta księgarni Virtualo pod numerem +48 22 460 04 66 lub adresem mailowym [email protected].

Gdy posiadamy taki adres email, możemy wówczas skonfigurować nasze konto w księgarni Virtualo w taki sposób, by plik z książką, zaraz po zakupie, został automatycznie wysłany na nasz czytnik. Jak to zrobić? Oto instrukcja:

1. Zaloguj się na swoje konto Virtualo. 

2. Kliknij na nazwę swojego konta, znajdującą się w prawym górnym roku strony. Rozwinie się wówczas lista możliwych opcji.

3. Z listy wybierz pozycję „Moje wysyłki”.

4. W zaprezentowanych polach uzupełnij informację o adresach poniższych usług:

W polach:

  1. [adres do wysyłki] – wpisujemy adres skonfigurowany w usłudze Send-to-PocketBook, Send-to-Kindle lub Wyślij na inkBOOK.
  2. [adres wysyłającego] – dowolny księgarni, z którego urządzenie zobaczy, że została wysłana książka.

Adres ten musi należeć do białej listy adresów w usługach Send-to-Kindle lub Send-to-PocketBook, co możemy potwierdzić w ustawieniach tych usług:

  • W przypadku usługi Send-to-PocketBook, gdy książka będzie wysyłana na nasz czytnik, otrzymamy maila z prośbą o potwierdzenie, że ten adres jest zaufany. Gdy skorzystamy z odnośnika potwierdzającego w otrzymanej wiadomości, wówczas książki będą wysyłane na nasze urządzenie bez konieczności ponownego potwierdzania.
  • W przypadku usługi Send-to-Kindle, na swoim koncie Amazon, musimy przejść do ustawień Preferences, wybrać opcję Personal Document Settings i na stronie Approved Personal Document Email List dodać wyżej skonfigurowany adres za pomocą akcji Add a new approved e-mail address.

5. Voila! Konfiguracja zakończona!

Od teraz, po zakupie każdej książki, w bibliotece konta Virtualo możesz wysłać książkę bezpośrednio na swój czytnik!

 

Tekst: Krzysztof Zemczak i Katarzyna Urbaniak-Bil

Kategorie: