Facebook - konwersja

EPUB i MOBI. Który format ebooka wybrać?

Blog - baner - EPUB i MOBI. Który format ebooka wybrać?

Kiedy kupujemy ebooki, stajemy przed wyborem formatu pliku z książką, którą chcemy wgrać na nasze urządzenia, by rozpocząć lekturę. Książki elektroniczne w formie ebooka występują przede wszystkim w trzech podstawowych formatach – są to EPUB, MOBI i PDF. Czym tak naprawdę się różnią? I który format ebooka powinniśmy wybrać?

Co to jest EPUB i MOBI?

Ebooki, czyli książki w formie cyfrowej, występują najczęściej w trzech formatach: EPUB, MOBI i PDF. Każdy z nich charakteryzuje się różnymi możliwościami oraz ograniczeniami. Który format ebooka będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem? Poniżej krótki przewodnik. Jeśli dopiero chcesz rozpocząć swoją przygodę z eczytaniem, ale nie wiesz, od czego zacząć, przeczytaj nasz artykuł Co to jest ebook?

Ebooki w formacie EPUB

Format EPUB jest odczytywany praktycznie przez wszystkie urządzenia i większość znanych marek czytników – poza czytnikami Kindle.

Jest najpopularniejszym formatem, stanowiącym bazę książki w formie elektronicznej i jest docelowym formatem procesu konwersji książki do formy cyfrowej.

Jest to format multimedialny, pozwalający na stosowanie w tekście interaktywnych elementów, takich jak m.in.:

  1. odnośniki do stron internetowych,
  2. interaktywny spis treści,
  3. interaktywne przypisy.

MOBI i Kindle

To autorski format Amazonu, przeznaczony przede wszystkim na czytniki Kindle. Pamiętajmy jednak, że brak możliwości odczytania formatu EPUB na tak zwanym Kundelku nie jest wadą. Po prostu Amazon, uznawany za czytnikowego prekursora, stworzył format MOBI odczytywany tylko przez własne czytniki.

MOBI bardzo często tworzony jest również na bazie formatu EPUB danej książki. Jednakże MOBI, jako sam format, nie przechodzi tak regularnych i licznych zmian, jak EPUB. Tym samym, Amazon daje użytkownikom pewność, że na każdym modelu Kindle ten sam tekst będzie prezentował się w identyczny sposób.

Jeśli posiadasz czytnik tej marki, możesz bez większego problemu przekonwertować książki w formacie EPUB na format MOBI. Istnieje wiele stron i programów, które z pomocą kilku kliknięć pozwalają to zrobić.

Stary, dobry PDF

Format PDF jest przeznaczony przede wszystkim przeglądania i drukowania plików. Nie zawiera on tekstu samego w sobie – to obrazy ilustrujące ten tekst. W związku z tym korzystanie z PDF-a na czytniku uniemożliwia nam zarówno dopasowanie treści do rozmiarów ekranu, jak i przeszukiwanie tekstu. Nie możemy w związku z tym zmienić wielkości fontu i nie unikniemy sytuacji, w których tekst będzie wychodził poza ekran. Koniecznie jest wówczas uciążliwe przesuwanie, powiększanie i zmniejszanie.

Oczywiście istnieje również format PDF w tak zwanym trybie rozpływu. Wówczas odpowiednie oprogramowanie, stosowane w niektórych czytnikach, pozwala na przetworzenie PDF-a na tekst, który jest w pewnym stopniu możliwy do skonfigurowania. W takim trybie tekst PDF-a również możemy dostosować do własnych potrzeb – zmienimy krój, jak i wielkość tekstu. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, że jeśli taki PDF zawierał tabele i grafiki, mogą się one „rozjeżdżać” po wprowadzeniu naszych modyfikacji.

Który format ebooka będzie najlepszy?

Ten wybór wbrew wszystkiemu jest całkiem prosty. Jeśli po lekturze powyższych wskazówek nadal nie masz pewności, po który format ebooka sięgnąć, spójrz na to w ten sposób:

  1. EPUB – podstawowy format, z którego powinien korzystać każdy czytelnik, który nie posiada czytnika marki Kindle.
  2. MOBI – format dedykowany czytnikom marki Kindle. Posiadacze urządzeń tej marki powinni sięgnąć właśnie po niego.
  3. PDF – przyda się osobom pracującym na zaawansowanych dokumentacjach, zawierających skomplikowane grafiki i tabele, a także pasjonatom prasy i komiksów w formie elektronicznej.

Pamiętaj, że w księgarni Virtualo kupujesz tak zwany multiformat – oznacza to, że płacisz za konkretny tytuł książki, a nie za jej format. Wówczas na Twoją półkę trafia książka we wszystkich formatach, w których została wydana. W każdej chwili możesz pobrać i wysłać na urządzenie dowolny z nich. Przykładowo: zaczynasz daną powieść czytać na Kindle’u (w formacie MOBI) i kontynuujesz na smartfonie lub czytniku innej marki (w formacie EPUB). Prawda, że to proste i wygodne?

 

Tekst: Katarzyna Urbaniak-Bil i Krzysztof Zemczak

  • Ebooki, które Ci się spodobają

Kategorie: