Facebook - konwersja

Naucz się słuchać audiobooków

Blog - baner - Naucz się słuchać audiobooków

Audiobooki to wspaniała rozrywka. Pozwalają zapoznać się z treścią powieści podczas spaceru, podróży do pracy czy domowych zajęć, dzięki czemu każdego dnia znajdziemy czas na książkę. Jednak mnóstwo czytelników rezygnuje z tej formy czytania, gdyż nie potrafi skupić się na słuchaniu. Czy słuchania audiobooków można się nauczyć, czy jest to tylko umiejętność dla wybranych? Sprawdźcie, jak nauczyć się słuchać książek audio.

Wybierz odpowiednią książkę na początek

Nic tak nie zraża do słuchania audiobooków jak źle dobrana książka na start. Jeśli nie słuchałeś jeszcze książek w wersji audio, nie porywaj się na monumentalną klasykę, książki popularnonaukowe czy literaturę faktu. Wymagają one dużego skupienia i nie jest to zbyt trafny wybór na początek przygody ze słuchaniem, kiedy każdy szelest i dźwięk z zewnątrz może czytelnika wybić z rytmu. Początkującym słuchaczom polecamy kryminały, których akcja i zagadka nie pozwoli odpłynąć myślom zbyt daleko podczas słuchania, a także słuchowiska. Oprawa muzyczna, kilku lektorów oraz efekty dźwiękowe na pewno ułatwią skupienie się na słuchanym tekście.

Idealne na początek:

Kwestia ceny Zygmunt Miłoszewski, Pastrami Malcolm XD, Ja cię kocham, a ty miau Katarzyna Berenika Miszczuk, Dywan z wkładką Marta Kisiel.

Zwróć uwagę na lektora

Kolejna bardzo ważna sprawa to lektor. Głos osoby, która czyta daną książkę, musi Ci się podobać lub być dla Ciebie neutralny. Irytujący lektor? Odpada! Pamiętaj też, że każdy ma swoje preferencje i sposób czytania czy głos, którym jednym się podoba, Tobie może całkowicie nie pasować. Jedni preferują głosy damskie, inni wyłącznie męskie, dla jednych monotonny, spokojny sposób czytania będzie idealny, inni wolą słyszeć przerysowane emocje. Posłuchaj fragmentów różnych audiobooków i znajdź osobę, której będziesz słuchać z przyjemnością.

Lektorzy, których warto posłuchać:

Janusz Zadura, Leszek Filipowicz, Filip Kosior, Monika Chrzanowska.

Dopasuj prędkość czytania

Odtwarzacze audiobooków pozwalają na zwiększenie lub zmniejszenie prędkości czytania. Dlatego jeśli uważasz, że książka jest czytana za wolno, za mało dynamicznie, podkręć tempo, np. na 1,25. Jeśli natomiast nie wszystko rozumiesz i lektor czyta zbyt szybko, zmniejsz prędkość, np. na 0,75.

Wydłużaj czas słuchania

Zacznij od słuchania krótkich fragmentów, np. 5 lub 10 minut. Jeśli czujesz, że Twoja uwaga gdzieś się rozmywa i uciekasz myślami, skończ słuchać, a za godzinę lub dwie posłuchaj kolejnego fragmentu. Dlatego też na początek przygody z audiobookami idealne będą krótkie opowiadania. Codziennie staraj się wydłużać czas słuchania o kolejne minuty. Gwarantujemy, że z czasem godzinami nie będziesz mógł się oderwać od słuchanej książki – jeszcze tylko jeden rozdział…

Zbiory opowiadań w sam raz na start:

Cyberpunk Girls Opracowanie zbiorowe, Antologia polskiego cyberpunka Paweł Majka, Łukasz Orbitowski, Tobiasz Piątkowski, Zabójczy Pocisk Opracowanie zbiorowe.

Kategorie: