Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Prawo handlowe i gospodarcze w pytaniach i odpowiedziach. Wydanie 3 - ebook

Wydawnictwo:
Rok wydania:
2017
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Prawo handlowe i gospodarcze w pytaniach i odpowiedziach. Wydanie 3 - ebook

Celem niniejszej publikacji jest przedstawienie zagadnień prawa handlowego i prawa gospodarczego, które najczęściej pojawiają się na egzaminach oraz kolokwiach w trakcie studiów, czy odbywania aplikacji prawniczych.

Zgromadzony materiał zawiera kluczowe zagadnienia dotyczące między innymi prawa autorskiego, zamówień publicznych, spółek handlowych, czy prawa gospodarczego publicznego. Prawo gospodarcze jest oczywiście dziedziną o wiele szerszą, dlatego podkreślenia wymaga, że publikacja jest zbiorem odpowiedzi na te pytania, z którymi studenci i aplikanci muszą mierzyć się najczęściej. Ponadto książka ta może okazać się przydatna również dla profesjonalnych pełnomocników procesowych, tj. adwokatów i radców prawnych, którzy potrzebują uzyskać szybką i precyzyjną odpowiedź w sprawach dotyczących bieżącej obsługi prawnej. Przygotowana publikacja nie jest bowiem wyłącznie dopasowaniem fragmentów ustaw do postawionych pytań, ale została wzbogacona o istotne uwagi doktryny, a co najważniejsze, aktualne orzeczenia sądów. Cytowanie licznych sentencji Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych, czy Krajowej Izby Odwoławczej, pochodzących dominująco z roku poprzedzającego wydanie publikacji, ma na celu uczynienie jej zawartości przydatną nie tylko na egzaminie, ale także w codziennej pracy prawnika-praktyka.

Pomimo dołożenia wszelkich starań, aby odpowiedź na każde z zadanych pytań stanowiła samodzielne wyjaśnienie danego zagadnienia, a także stroniła od przytaczania poglądów bądź orzeczeń sądów, które utrudniałyby zaznajomienie się z danym zagadnieniem, należy mieć na uwadze, że przedmiotowa gałąź prawa jest niezwykle rozwinięta, dlatego też warto w toku nauki łączyć wiedzę z poszczególnych części książki oraz posiłkować się pełnym tekstem ustawy. Dla zapewnienia przejrzystości tekstu, a także wychodząc naprzeciw realnym możliwościom zapamiętania ograniczonych partii materiału, wielokrotnie koniecznym było poprzestać na wymienieniu najbardziej istotnych przykładów bądź rozwiązań, które w treści danego aktu normatywnego zostały szczegółowo rozbudowane. Dlatego też, z ostrożności warto zwrócić uwagę, że w sygnalizowanych przypadkach, wskazanym jest zapoznać się także z najważniejszym źródłem prawa, jakim jest ustawa.

Biorąc pod uwagę obszerną ilość treści, jaką nieuchronnie przynoszą kolejne strony, pozostaje mi jedynie życzyć przyjemnej nauki, najwyższych ocen na egzaminach oraz spektakularnych sukcesów na salach rozpraw sądów gospodarczych, gdzie nabytą wiedzę będzie można sprawdzić w praktyce.

Kategoria: Literatura aplikacyjna
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-812-8526-1
Rozmiar pliku: 1,6 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Przedmowa

Szanowni Czytelnicy,

Celem niniejszej publikacji jest przedstawienie tych zagadnień prawa handlowego i gospodarczego, które najczęściej pojawiają się na egzaminach w trakcie studiów oraz w toku odbywania aplikacji prawniczych.

Zgromadzony materiał zawiera kluczowe zagadnienia dotyczące m.in. prawa własności przemysłowej, zamówień publicznych czy spółek handlowych. Prawo gospodarcze jest oczywiście dziedziną o wiele szerszą, dlatego podkreślenia wymaga, że publikacja jest opracowaniem najbardziej popularnych wśród egzaminatorów zagadnień. Ponadto, książka ta może okazać się przydatna również dla profesjonalnych pełnomocników procesowych, tj. adwokatów i radców prawnych, którzy potrzebują uzyskać szybką i precyzyjną odpowiedź w sprawach dotyczących bieżącej obsługi prawnej. Przygotowana publikacja nie jest bowiem wyłącznie dopasowaniem fragmentów ustaw do postawionych pytań, ale została wzbogacona o istotne uwagi doktryny, a co najważniejsze, aktualne orzeczenia sądów. Cytowanie licznych sentencji Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych czy Krajowej Izby Odwoławczej, pochodzących dominująco z roku poprzedzającego wydanie publikacji, ma na celu uczynienie jej zawartości przydatną nie tylko na egzaminie, ale także w codziennej pracy prawnika-praktyka.

Pomimo dołożenia wszelkich starań, aby odpowiedź na każde z zadanych pytań stanowiła samodzielne wyjaśnienie danego zagadnienia, należy mieć na uwadze, że przedmiotowa gałąź prawa jest niezwykle rozwinięta, dlatego też w toku nauki wskazane jest łączyć wiedzę z poszczególnych części książki oraz posiłkować się pełnym tekstem ustawy. Dla zapewnienia przejrzystości tekstu i prostoty odpowiedzi (czemu nie sprzyja budowa niektórych ustaw gospodarczych), a także wychodząc naprzeciw ograniczonym możliwościom zapamiętania obszernych partii materiału, wielokrotnie konieczne było poprzestanie na wymienieniu najbardziej istotnych przykładów bądź rozwiązań, które w treści danego aktu normatywnego zostały szczegółowo rozbudowane. Dlatego też każdorazowo należy zapoznać się z najważniejszym źródłem prawa, jakim jest ustawa, niniejszą publikację zaś traktować zgodnie z jej przeznaczaniem, tj. jako pomoc dydaktyczną.

Biorąc pod uwagę obszerną ilość treści, jaką nieuchronnie przynoszą kolejne strony, pozostaje mi jedynie życzyć przyjemnej nauki, najwyższych ocen na egzaminach oraz spektakularnych sukcesów na salach rozpraw sądów gospodarczych, gdzie nabytą wiedzę będzie można sprawdzić i zastosować w praktyce.

Jakub PikałaWykaz skrótów

1. Źródła prawa

----------------- -- ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
DziałUbezpReasU ustawa z 11.9.2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1170)
FundU ustawa z 6.4.1984 r. o fundacjach (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 40 ze zm.)
KC ustawa z 23.4.1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 459)
KH rozporządzenie Prezydenta RP z 27.6.1934 r. – Kodeks handlowy (t.j. Dz.U. z 1934 r. Nr 57, poz. 502 ze zm.)
KK ustawa z 6.6.1997 r. – Kodeks karny (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1137)
KM ustawa z 18.9.2001 r. – Kodeks morski (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 66)
Konstytucja RP Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z 2.4.1997 r. (t.j. Dz.U. Nr 78, poz. 483 ze zm. i ze sprost.)
KP ustawa z 26.6.1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666)
KPA ustawa 14.6.1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1257)
KPC ustawa z 17.11.1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1822)
KPK ustawa z 6.6.1997 r. – Kodeks postępowania karnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1749)
KPW ustawa z 24.8.2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1713)
KSH ustawa z 15.9.2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1578)
KW ustawa z 20.5.1971 r. – Kodeks wykroczeń (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1094 ze zm.)
OchrDanOsU ustawa z 29.8.1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 922)
OchrLokU ustawa z 21.6.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1610)
OKiKU ustawa z 16.2.2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 229)
PostAdmU ustawa z 30.8.2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1369)
PośrUbezpU ustawa z 22.5.2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2077)
PrAut ustawa z 4.2.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 880)
PrBank ustawa z 29.8.1997 r. – Prawo bankowe (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1988)
PrBud ustawa z 7.7.1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1332)
PrPrzew ustawa z 15.11.1984 r. – Prawo przewozowe (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 915 ze zm.)
PrSpółdz ustawa z 16.9.1982 r. – Prawo spółdzielcze (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 21 ze zm.)
PrStow ustawa z 7.4.1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 210)
PrUpad ustawa z 28.2.2003 r. – Prawo upadłościowe (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2171)
PrWłPrzem ustawa z 30.6.2000 r. – Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 776)
PrZamPubl ustawa z 29.1.2004 r. – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164)
SpółdzMieszkU ustawa z 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1222)
SwobDziałGospU ustawa z 2.7.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1829)
UbezpObowU ustawa z 22.5.2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2060)
WłLokU ustawa z 24.6.1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1892)
ZastRejU ustawa z 6.12.1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1278)
ZNKU ustawa z 16.4.1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz.U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1503 ze zm.)
----------------- -- ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. Organy orzekające

-------- -- ------------------------------------------
ETS Europejski Trybunał Sprawiedliwości
KIO Krajowa Izba Odwoławcza
NSA Naczelny Sąd Administracyjny
SA Sąd Apelacyjny
SN Sąd Najwyższy
SN (7) Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów
SO Sąd Okręgowy
SOKiK Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
SR Sąd Rejonowy
TK Trybunał Konstytucyjny
WSA wojewódzki sąd administracyjny
-------- -- ------------------------------------------

3. Czasopisma i publikatory

---------- -- ----------------------------------------------
Biul. SN Biuletyn Sądu Najwyższego
Dz.U. Dziennik Ustaw
Dz.Urz. Dziennik Urzędowy
MoP Monitor Prawniczy
MSiG Monitor Sądowy i Gospodarczy
OSNC Orzecznictwo Sądu Najwyższego Izba Cywilna
Pal. Palestra
PPH Przegląd Prawa Handlowego
Pr. Sp. Prawo Spółek
PS Przegląd Sądowy
PUG Przegląd Ustawodawstwa Gospodarczego
R. Pr. Radca Prawny
SPP Studia Prawa Prywatnego
TPP Transformacje Prawa Prywatnego
WUP Wiadomości Urzędu Patentowego
ZNUJ Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego
---------- -- ----------------------------------------------

4. Inne skróty

------------ -- --------------------------------------------------------------
art. artykuł
CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
cyt. cytowany(-e)
EFTA Europejskie Porozumienie o Wolnym Handlu
ew. ewentualnie
GIODO Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych
im. imienia
in. inny (-a, -e, -i)
itp. i tym podobne
jedn. jednolity
km kilometr
KNF Komisja Nadzoru Finansowego
KRS Krajowy Rejestr Sądowy
lit. litera
m metr
m.in. między innymi
MS Minister Sprawiedliwości
MSWiA Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
n./nast. następny (-a, -e)
NBP Narodowy Bank Polski
niepubl. niepublikowany
NIP numer identyfikacji podatkowej
np. na przykład
Nr numer
OC ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
orz. orzeczenie
PBUK Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
PE Parlament Europejski
PKD Polska Klasyfikacja Działalności
pkt punkt
por. porównaj
post. postanowienie
poz. pozycja
przyp. przypis
r. rok
RM Rada Ministrów
RP Rzeczpospolita Polska
s sekunda
s. strona
S.A. spółka akcyjna
S.K.A. spółka komandytowo-akcyjna
SIWZ specyfikacja istotnych warunków zamówienia
sp. j. spółka jawna
sp. z o.o. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
sp.k. spółka komandytowa
sp.p. spółka partnerska
sprost. sprostowanie
szt. sztuka
t. tom
t.j. tekst jednolity
tj. to jest
UFG Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
UP Urząd Patentowy
UP RP Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej
UZP Urząd Zamówień Publicznych
TUW towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych
tzn. to znaczy
tzw. tak zwany (-a, -e)
uchw. uchwała
UE Unia Europejska
UOKiK Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
ust. ustęp
w zw. w związku
WPiA UW Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
ww. wyżej wymieniony (-a, -e)
wyr. wyrok
ZAiKS Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych
zd. zdanie
ze zm. ze zmianami
zł złoty
zob. zobacz
§ paragraf
------------ -- --------------------------------------------------------------
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: