Afryka i (post)kolonializm - Ebook (Książka PDF) do pobrania w formacie PDF
Fragment:

Afryka i (post)kolonializm - ebook

Oceń:
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
ISBN:
978-83-8088-261-4
Język:
Polski
Rok wydania:
2016
Rozmiar pliku:
6,2 MB
Zabezpieczenie:
Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
Cena Virtualo
19,95
Cena w punktach Virtualo:
1995 pkt.

Pełny opis

Publikacja dotyczy historii sztuki Afryki prezentowanej z perspektywy badań (post)kolonialnych. Stanowi ona efekt dyskusji środowiska afrykanistycznego z udziałem gości zagranicznych, którzy wskazują na wciąż żywe postrzeganie kultury i sztuki europejskiej jako dominującej i metropolitalnej. Autorzy podejmują problematykę doświadczeń i pozostałości epoki kolonialnej oraz niewolnictwa – nadal obecnych w sposobie współczesnego zachodniego patrzenia na historię i kulturę Afryki. Zwracają przy tym uwagę na potrzebę nowego spojrzenia na kontynent afrykański, uwolnionego od uprzedzeń i lęków, na konieczność ponownego odczytania wątków historycznych i politycznych kontynentu oraz podejmowania działań w zakresie poszanowania i ochrony dziedzictwa kulturowego Afryki.

Spis treści

AFRYKA I (POST)KOLONIALIZM. WPROWADZENIE (Aneta Pawłowska, Julia Sowińska-Heim) 7

HISTORIA I KULTURA AFRYKI W ZWIERCIADLE KOLONIALIZMU       25

Abedalrazak Al-Nasir Modernizacja kulturowa na Zanzibarze w latach 18901939 27

Piotr Robak Rola i miejsce Afryki w brytyjskim handlu zewnętrznym (i kolonialnym) w XVIII wieku 43

KOLONIALNA I NEOKOLONIALNA INTERPRETACJA SZTUKI AFRYKI              73

Ewa Kubiak Afrobrazylijczycy a sztuka Brazylii okresu kolonialnego      75

Agnieszka Kuczyńska Afryka surrealistów. Problem (nie)obecności afrykańskich obiektów w kolekcji André Bretona 95

Justyna Tomczak Sztuka afrykańska jako składnik przestrzeni publicznej a twórczość awangardowa dadaizm       111

Grażyna Bobilewicz Obraz Afryki w malarstwie rosyjskim XX i początku XXI wieku 129

Agnieszka Kluczewska-Wójcik „Wiem skąd pochod”. Współczesna sztuka afrykańska tradycja i tożsamość 153

NOWOCZESNA ARCHITEKTURA AFRYK173

Błażej Ciarkowski Siła budująca i niszcząca zarazem nowoczesna architektura w postkolonialnej Afryce 175

Julia Sowińska-Heim Współczesna architektura kontynentu afrykańskiego w kontekście budowania kulturowej tożsamości 191

Anna Rynkowska-Sachse Współczesne centra turystyczne (visitors’ centre) w krajobrazie naturalnym Namibii na przykładzie realizacji Nina Maritz Architects 211

 

WYKAZ ILUSTRACJI 227

BESTSELLERY