Arabskie oblężenia Konstantynopola w VII–VIII wieku. Rzeczywistość i mit - Ebook (Książka PDF) do pobrania w formacie PDF
Fragment:

Arabskie oblężenia Konstantynopola w VII–VIII wieku. Rzeczywistość i mit - ebook

Oceń:
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
ISBN:
978-83-7969-905-6
Język:
Polski
Rok wydania:
2016
Rozmiar pliku:
1,6 MB
Zabezpieczenie:
Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
Cena Virtualo
19,95
Cena w punktach Virtualo:
1995 pkt.

Pełny opis

Wiek siódmy dla Cesarstwa Bizantyńskiego był czasem wieloaspektowego przełomu dziejowego. Doszło wówczas do  poważnego ograniczenia terytorium państwa. Kolejni cesarze dynastii, założonej przez Herakliusza, stanęli przed głębokimi problemami związanymi z konfliktem religijnym, gospodarczym regresem i załamaniem niektórych instytucji państwowych. Po śmierci Herakliusza władze konstantynopolitańskie przedefiniowały na nowo funkcje państwa, ograniczając jego obowiązki, przy jednoczesnym zapewnieniu realizacji jego podstawowych zadań. Kwestią, która musiała zostać rozwiązana przez ówczesnych cesarzy bizantyńskich, była obrona państwa przed wyniszczającymi je najazdami arabskimi, które w pewnych momentach wręcz zagrażały istnieniu cesarstwa.

Arabskie oblężenia Konstantynopola, oprócz zwycięskich wojen Herakliusza z Persją, późniejszej utraty, do niedawna najważniejszych, bizantyńskich prowincji – Syrii i Egiptu oraz reform wojskowych i gospodarczych następców wielkiego cesarza, można zaliczyć do najistotniejszych wydarzeń w VII i początkach VIII w.

Doczekało się wreszcie kompletnego, odrębnego studium w postaci niniejszej monografii.

 

Autor nie tylko dogłębnie je analizuje na szerokim tle historycznym, ale również zastanawia się nad procesem ich mitologizacji. Czytelnik znajdzie w książce wiele istotnych i interesujących spostrzeżeń dotyczących historii cesarstwa bizantyńskiego w okresie narodzin islamu i pierwszego wieku ekspansji muzułmańskiego kalifatu na Bliskim Wschodzie.

Spis treści

Wstęp 1

Rozdział I. Cesarstwo bizantyńskie w VII i w początkach VIII w.  13

1. Straty terytorialne cesarstwa  14

2. Gospodarczo-społeczny regres cesarstwa  32

3. Próby reformy cesarstwa  39

Rozdział II. Kalifat Umajjadów w epoce ekspansji  45

1. Administracja państwa Umajjadów  46

2. Armia Umajjadów  55

3. Arabskie ekspedycje na Azję Mniejszą  63

Rozdział III. Pierwsze oblężenie Konstantynopola przez Arabów  77

1. Mury Konstantynopola, flota, grecki ogień – kwestie militarne  78

1.1. Mury Konstantynopola  78

1.2. Ogień grecki – ogień arabski?  83

2. Sytuacja geostrategiczna przed pierwszą wyprawą na Konstantynopol  86

2.1. Flota bizantyńska – flota arabska  86

2.2. Działania floty arabskiej na Morzu Śródziemnym przed pierwszym oblężeniem Konstantynopola  92

3. Oblężenie Konstantynopola w latach 674–678  96

Rozdział IV. Oblężenie Konstantynopola w latach 717–718  105

1. Arabskie i bizantyńskie przygotowania wojenne  106

2. Kampania azjatycka Maslamy  109

3. Przebieg wydarzeń pod Konstantynopolem  117

4. Bułgarzy wobec arabskiego oblężenia Konstantynopola w latach 717–718  121

5. Stosunki kalifatu umajjadzkiego z Chazarami oraz dynastią Tang a oblężenie Kon- stantynopola w latach 717–718  129

Rozdział V. Echa oblężeń Konstantynopola w źródłach proweniencji zachodniej i wschodniej. Kształtowanie mitu  137

1. Wizerunek cesarzy jako obrońców chrześcijańskiego świata. „Interwencje Boga” w chrześcijańskich relacjach dotyczących oblężeń Miasta  138

1.1. Źródła bizantyńskie  138

1.2. Źródła armeńskie  142

1.3. Źródła zachodnie  146

1.4. Źródła syryjskie  147

1.5. Podsumowanie  147

2. Nieosiągnięty cel arabskiej ekspansji. Konstantynopol w hadisach  148

3. Niepotwierdzone oblężenia Konstantynopola  158

3.1. Oblężenie roku 654/655  159

3.2. Oblężenie 663 / 666/667 (668) r.  161

Zakończenie 165

Wykaz skrótów 171

Bibliografia 173
Summary 193
Indeks osób 197


Indeks nazw geograficznych i etnicznych 203

BESTSELLERY