Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Człowiek. Filozoficzne wyzwanie - ebook

Rok wydania:
2018
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
17,45

Człowiek. Filozoficzne wyzwanie - ebook

Celem publikacji jest zasygnalizowanie zasadności i wagi podjęcia filozoficznych badań, zmierzających do uchwycenia iunctim między dwiema nominalnie kontradykcyjnymi względem siebie eksplikacjami bytu ludzkiego. Jedno z nich eksponuje niejednoznaczność, niejednolitość i historyczny wariabilizm, nieodrodnie towarzyszące bytowi ludzkiemu. Drugie, przeciwnie, domaga się ujawnienia i opisania tego, co składa się na swoistość bytu ludzkiego i przesądza o jego tożsamości, niezależnie od historyczno-kulturowego kontekstu, który niewątpliwie stanowi trwały horyzont ludzkiego istnienia – wciąż poszerzający się, obejmujący dziedzinę zjawisk podlegających nieustannej fluktuacji.

Pytanie o człowieka – stawiane w obrębie dyskursu filozoficznego – należy do pytań równie kłopotliwych, co fundamentalnych. Jego wartość tkwi w nim samym, a jego potencjał jest zarazem potencjałem filozofii – skłania do podejmowania poszukiwań, uzasadnia ich aktualność, dowodzi tego, że filozofia nie jest intelektualną rozrywką, wyobcowaną z cywilizacyjnego kontekstu współczesności.

Prezentowana monografia – dotycząca węzłowych kwestii związanych ze specyfiką filozoficznego pytania o człowieka, jego dotychczasową drogą i perspektywami – jest pierwszym tomem planowanego cyklu: Filozofia na tropie człowieka; kolejne będą poświęcone dialogicznej recepcji problematyki antropologicznej (Człowiek dialogu) oraz antropologii fundamentalnej Michaela Landmanna (Przeszłość i przyszłość antropologii fundamentalnej).

Spis treści

 

Wstęp 9

Rozdział I. Człowiek – pytanie otwarte 15

1. Homo perennis 26

2. Historyczność i pozahistoryczność człowieka 28

3. Pytania filozofii i odpowiedzi udzielane przez naukę 34

4. Niedefiniowalność człowieka 43

5. Logos, ethos i thelos – komponenty pytania o człowieka 49

Rozdział II. Byt ludzki, czyli jaki? Wyznaczniki bytu ludzkiego 59

1. Cechy człowieka – akcydentalne czy fundamentalne? 61

2. Śmiech i płacz 62

3. Człowiek pracy 67

4. Bycie w świecie 71

5. Bytowanie ku śmierci 74

6. Kochany i kochający 77

7. Wolny i odpowiedzialny 89

8. Człowiek dialogu – człowiekiem dramatu 102

Rozdział III. Człowiek – z natury uwikłany w sprzeczności 115

1. Napięcia w strukturach ludzkiego istnienia 117

2. Dwie wizje świata 119

3. Osoba i jednostka – wobec wolności i konieczności 125

4. Duchowe versus cielesne – kultura i natura 129

5. Sfera społeczna i polityczna 132

Rozdział IV. Człowiek – osoba w horyzoncie moralności 137

1. Physis ludzkiej osoby 139

2. Substancjalizm i aktualizm – dwie wizje osoby 142

3. Osoba – autonomiczna czy autoteliczna? 149

4. Jedyny czy Pojedynczy? 151

5. Moralność – kulturowa zdobycz czy otwarcie na transcendencję? 154

6. Racjonalność podmiotu moralnego 162

7. Potrzeba sprawiedliwości i pragnienie miłosierdzia 170

8. Etyczne i estetyczne – jedna czy dwie narracje? 178

9. Nieskończoność jako horyzont i źródło moralności 180

10. „Bycie ludzkim” 185

11. Czas człowieka – czas moralności 186

Rozdział V. Ku antropologii filozoficznej – metamorfozy i perspektywy filozoficznego pytania o człowieka 189

Zamiast konkluzji 209

Indeks osobowy 211

Część ogólna 211

Część bibliograficzna 213

Bibliografia 221

Kategoria: Filozofia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-8142-065-5
Rozmiar pliku: 1,9 MB

BESTSELLERY

Kategorie: