Geopoetyka. Związki literatury i środowiska. Wydanie drugie uzupełnione - Ebook (Książka PDF) do pobrania w formacie PDF
Fragment:

Geopoetyka. Związki literatury i środowiska. Wydanie drugie uzupełnione - ebook

Oceń:
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
ISBN:
978-83-7969-898-1
Język:
Polski
Rok wydania:
2015
Rozmiar pliku:
11 MB
Zabezpieczenie:
Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
Cena Virtualo
19,95
Cena w punktach Virtualo:
1995 pkt.

Pełny opis

Książka jest drugim uzupełnionym wydaniem publikacji z 2014 r., która ukazała się pod tym samym tytułem. Zawarto w niej pytania, które stawiają sobie od lat 70. XX w. prekursorzy i prekursorki humanistyki ekologicznej, m.in: ekofilozofowie i ekofilozofki, ekokrytyczki i ekokrytycy, ekofeministki oraz twórca geopoetyki, Kenneth White.

Badania dotyczące tego tematu od lat 90. XX w. zdobywają coraz większą popularność (zwłaszcza na uczelniach amerykańskich, australijskich i angielskich).

Geopoetyka jest tu opisana nie tylko jako kierunek badań nad literaturą (zielone czytanie), ale także jako strategia twórczego pisania (zielone pisanie). W książce zawarto również opis warsztatów geopoetyckich. Geopoetyka w zamierzeniu Kennetha White’a jest także praktyką egzystencjalną – edukacyjną oraz aktywizmem na rzecz środowiska przyrodniczego (zielone działanie). Najważniejszym celem geopoetyki jest kształtowanie przyjaznego i odpowiedzialnego stosunku człowieka do środowiska przyrodniczego. Cel ten może być realizowany poprzez krytykę literacką, badania literaturoznawcze, warsztaty geopoetyki i geosztuki, uprawianie twórczości geopoetyckiej oraz geopoetyckie wędrówki, podczas których następuje otwieranie świata/zakorzenianie się w świecie/ugruntowywanie. Włączenie tych zagadnień do krajowej refleksji literaturoznawczej poświęconej geopoetyce pozwoli rozszerzyć ją na nowe obszary badań (literatura i środowisko) będzie zgodne z zamierzeniem twórcy tej koncepcji.

Spis treści

Spis treści 9

Słowo od Autorki 11

Rozmowa Autorki z Kennethem White’em o geopoetyce 19

Wstęp. Zielone czytanie i pisanie 25

Rozdział I. Geopoetyka - dopływ w rzece zmian 33

1. Zwrot ekologiczny 33

2. Geopoetyka - filozofia kontaktu i oddechu 46

3. Podróżopisanie i twórczość poetycka Kennetha White’a 57

4. Geopoetyckie czytanie i pisanie 80

Rozdział II. Podmiot nomadyczny w twórczości geopoetyckiej 87

1. Podmiot nomadyczny w koncepcjach Kennetha White’a i Rosi Braidotti 87

2. Tekst literacki/tekst egzystencji 99

3. Natura, środowisko i miejsce w geopoetyce 111

4. Geopoetyka a ekokrytyka i ekofeminizm 120

Rozdział III. Dzienniki Mariusza Wilka a geopoetyka 125

1. Kreacja literacka miejsca 125

2. Poemat Otwartej Drogi 135

3. Droga jako dom 145

4. Podmiot nomadyczny a kreacja literacka intelektualnego nomady 149

5. Etyka reprezentacji (i jej brak) w dziennikach Mariusza Wilka 159

6. Geopoetyka w interpretacji Mariusza Wilka 173

Rozdział IV. Światologia Kazimierza Brakonieckiego a geopoetyka 177

1. Światologia jako program literacki, kulturowy i społeczny 177

2. Borussia: miejsce mityczne i rzeczywiste 182

3. Obcy kosmos Natury 190

4. Monada nie nomada - kreacja podmiotu mówiącego 195

Rozdział V. Geopoetyka i podmioty nomadyczne w twórczości Teresy Podemskiej-Abt, Anny Frajlich i Janiny Katz 207

1. Miejsce w dolinie legendy - twórczość Teresy Podemskiej-Abt 211

2. Tylko Ziemia - twórczość Anny Frajlich 228

3. Jestem moją własną ścieżką - twórczość Janiny Katz 240

4. Między wykorzenieniem a nomadyzmem 250

Zakończenie. W stronę delikatniejszego zamieszkiwania Ziemi 253

Bibliografia 259

Aneks 1. Scottish Centre for Geopoetics - stadium przypadku 273

2. Warsztaty geopoetyckie - jak uczyć „zielonego pisania” 278

 

Indeks nazwisk 289

BESTSELLERY