Kobiety z sąsiedztwa - ebook

Oceń:
Format ebooka:
MOBI
Format MOBI
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najczęściej wybieranych formatów wśród czytelników e-booków. Możesz go odczytać na czytniku Kindle oraz na smartfonach i tabletach po zainstalowaniu specjalnej aplikacji. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Wydawnictwo:
ISBN:
978-83-7839-857-8
Język:
Polski
Data wydania:
20 lipca 2013
Rozmiar pliku:
477 KB
Zabezpieczenie:
Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
Produkt niedostępny

Pełny opis

Siedem kobiet, siedem historii, jeden wspólny adres.

Sabina wraca do rodzinnego miasteczka. To ma być krótka wizyta – chce tylko sprzedać mieszkanie po rodzicach. Ostatnie zerknięcie, czy wszystko jest w porządku, podpisanie umowy i powrót. Ale od wspomnień nie da się uciec…

Przeszłość wciąż jest żywa, snują się historie, przeplatają kobiece losy. Każda z bohaterek jest inna, ma inne problemy, inaczej potoczyło się jej życie. Czy ich czas przeminął, czy odnajdą szczęście? Czy łączy je tylko wspólny adres?

Świat kobiecych spraw, gdzie radość miesza się ze smutkiem, a miłość z niespełnieniem. Gdzie nigdy nie zabraknie miejsca na nowe grzechy i cierpienie.

Może to także Twoja historia?

To, co uwodzi w tej książce, to czułość, z jaką autorka opisuje swoje bohaterki. Losy sąsiadek z Barlinka i z wielu innych polskich prowincjonalnych miast, niby zwyczajne, bywają wyboiste, naznaczone bólem, niespełnieniem, niezdarnym poszukiwaniem bliskości. Bohaterki, aby uchronić swoją wrażliwość, maskują ją chłodem i chropowatością. My jednak z klatki schodowej pozorów wchodzimy od ich mieszkań, do ich wnętrz zaskakująco umeblowanych, gdzie swoje silne piętno w ich urządzeniu odciskają inne kobiety. Czy uda się bohaterkom wykreować swój własny świat? Przezwyciężyć fatum, które po kobiecemu z pokolenia na pokolenie dziedziczą? „Kobiety z sąsiedztwa” to galeria postaci, o których czytelnik łatwo nie zapomina – sprawiają, że jesteśmy gotowi spojrzeć na nasze Barlinki nieco głębiej.

Katarzyna Montgomery, redaktor naczelna „Zwierciadła”, prowadząca program „Mała Czarna”

Zatrzymać się w biegu. Choćby przypadkiem. Spojrzeć na życie z perspektywy lat – jak Sabina, bohaterka Kobiet z sąsiedztwa.

Nie zamierzała wspominać. Zaabsorbowana dniem codziennym, miała tylko rzucić okiem na gotowe do sprzedania mieszkanie w starym bloku w Barlinku. Jej dom rodzinny na Koziej, nieopodal poniemieckich kamienic.

To tu jak zawsze nawrzeszczy na nią Adela – ta sama, co w ’63 wprowadzała się do świeżo oddanego bloku, zaczynając nowe, miejskie życie. To tu jako młodziutkie dziewczyny opalały się bez biustonoszy na balkonie z Mirką, córką oficera. To tu trochę zazdrościła zawsze idealnej Teresce i obserwowała kolejnych kawalerów Celi.

Dziewczynki, dziewczyny, młode, z czasem dojrzałe kobiety. Za drzwiami mieszkań skryte lęki, żale i tajemnice rodzinne; dobre i głupie decyzje.

Historia każdego człowieka może stać się materiałem na dobrą powieść, jeśli umie się wnikliwie patrzeć i dobrze pisać. Iwona Żytkowiak w opowieść o Kobietach z sąsiedztwa wplata dzieje cudem ocalonego nieśmiałego chłopaka z kaszubskiej wsi, którego po latach trudno rozpoznać w bezdusznym zawodowym żołnierzu LWP, czy dramatyczne losy wołyńskich repatriantów oddane w monologach szalonej Wiery, lecz przede wszystkim ujmuje przenikliwością zapisywania codzienności. Dostajemy lekcję historii współczesnej (świetnie oddane lata sześćdziesiąte) i socjologii (ech, ta wisząca na balkonach wykrochmalona biała pościel), opis szybko zmieniających się obyczajów i świetną lekcję języka. I wiele, wiele wzruszeń.

Czy to nie współczesne Dziewczęta z Nowolipek? Kobiety z sąsiedztwa – z malowniczego Barlinka, Gorzowa, Szczecina czy Warszawy – i ich losy – z każdą stroną powieści bardziej zajmujące i przejmujące.

Dorota Koman

Małe miasteczko, senna ulica, blok, jakich wiele. I pełnia życia. Zwykli bohaterowie o niezwykłych historiach, mozaika charakterów, żywy, stylizowany język, który przywodzi na myśl postacie z krwi i kości. Bogactwo szczegółów wywołuje falę skojarzeń – i nie można się oprzeć wrażeniu: „Ja to gdzieś widziałam…”. Jeśli fascynują Cię kobiece emocje i doceniasz siłę wspomnień, spakuj tę książkę do wakacyjnej walizki.

Aleksandra Adamiak, „Świat Kobiety”

Mirka, Sabina, Teresa, Baśka vel Cela i jeszcze Justyna. Pięć różnych kobiet, pięć różnych życiorysów. Dzieli je wszystko: pochodzenie, zawód, sytuacja rodzinna. A łączy tylko (a może aż) adres: Barlinek, kamienica przy ulicy Koziej. To miejsce, gdzie wszystko się zaczęło 30 lat temu. Tutaj minęło ich dzieciństwo. Nie zawsze naznaczone sielską szczęśliwością. Z Koziej dziewczęta biegały do szkoły, na podwórku skakały w gumę, powierzały sobie pierwsze sekrety. Stąd wyruszyły w wielką podróż zwaną życiem. Po latach wracają do źródeł – do miejsca, które kiedyś było ich całym światem, a nawet wszechświatem. Iwona Żytkowiak, autorka Kobiet z sąsiedztwa, zaprasza nas na wyprawę w lata 60. i 70. Dla jednych to podróż sentymentalna, dla innych odwiedziny świata, którego już nie ma. Świata, gdzie relacje były proste, a związki jasne. I choć ludzie żyli biednie, ale blisko siebie. A słowo sąsiad oznaczało osobę znajomą, zaufaną i pomocną. Czy dzisiejsi mieszkańcy wielkomiejskich osiedli-sypialni mogą tak powiedzieć o swoich sąsiadach? Czy w ogóle coś o swoich sąsiadach mogą powiedzieć? Gorąco polecam.

Anna Dmowska, „Claudia”

Iwona Żytkowiak (ur. 1963) – absolwentka polonistyki i studiów filozoficzno-etycznych na Uniwersytecie Szczecińskim. Członek Związku Literatów Polskich. Od urodzenia mieszka i pracuje w Barlinku. Czas dzieli w miarę na równe części – rodzinę, pracę i pasję (kolejność nie jest przypadkowa). Matka czterech synów. W wolnych chwilach uwielbia długie spacery po Bieszczadach i grę na pianinie z najmłodszym synem. Autorka powieści „Tonia” ( 2011) i „Spotkania przy lustrze” (2012).

BESTSELLERY