Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Motywy fauny i flory w literaturze i kulturze - ebook

Rok wydania:
2018
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Motywy fauny i flory w literaturze i kulturze - ebook

 

Z naukowego punktu widzenia publikację należy oceniać jako udany i wartościowy cykl literaturoznawczych i kulturoznawczych refleksji nad zjawiskiem najszerzej rozumianego mimetyzmu w literaturze i innych obszarach sztuki (z licznymi odwołaniami do zoologii, botaniki, geografii, etnologii, antropologii).

Fauna i flora potraktowane tu zostały z jednej strony jako zjawiska naturalne, a z drugiej jako punkt odniesienia do określenia kondycji człowieczej poprzez wykorzystanie sprawdzonego instrumentarium (exempla, heraldyka, bestiariusze, wirydarze etc.). Prace dowodzą, że wnikliwa obserwacja świata zwierząt i świata roślin może z powodzeniem mieć charakter kulturotwórczy. W takim ujęciu materiał literacki staje się wykładnikiem niekonwencjonalnego oglądu przyrody (zarówno rodzimej, jak i egzotycznej), interesującą próbą wyjścia poza stereotypowe postrzeganie zwierząt i roślin w różnych kręgach kulturowych.

Metodologiczne założenia określiłbym jako hermeneutyczne dociekania w obrębie humanistyki ekologicznej. Sprowadzają się one do poszukiwania różnorodnych znaczeń nadawanych faunie i florze w utworach literackich (czy szerzej: w odniesieniach kulturowych). […] Królestwo zwierząt i roślin w większości ujęć uznane zostało za kategorię fenomenologiczną, co pozwoliło badaczom skoncentrować uwagę nie tylko na oglądzie i opisie, lecz także na dociekaniu znaczeń ukrytych.

W czasie coraz większego przywiązywania znaczenia do roli ekologii w życiu społeczeństw, naglącej konieczności respektowania jej zasad, wzrasta również potrzeba uprawiania humanistyki ekologicznej. Tom wychodzi więc naprzeciw społecznemu zapotrzebowaniu.

Z recenzji prof. dr hab. Tadeusza Błażejewskiego

Spis treści

 

Michał Kuran, Motywy fauny i flory w literaturze i kulturze — wprowadzenie do monografii 7

W kręgu mitologii 39

Adam Jegorow, Lupus in fabula. Owidiańska metamorfoza w średniowieczu na przykładzie pseudoowidianum De lupo 41

Magdalena Garnczarska, „Ty potworze dzikszy niż Cerber w Hadesie... Psie wstrętnie cuchnący, żmijowa naturo...”, czyli o odniesieniach do zwierząt w inwektywie Michała Psellosa na mnicha Sabbaitę 55

Monika Sagało, Świat słowiańskich bóstw i ich wpływ na dziecięcego czytelnika (na przykładzie wybranych utworów ze zbioru Priče iz davnine Ivany Brlić Mažuranić) 73

Dawid Wesołowski, Geneza i rola drzew w mitologii japońskiej w świetle Kojiki i Nihongi 83

Symbolika 99

Kamila Korabik, Motywy zwierzęce w Apokalipsie św. Jana 101

Paulina Anna Mielnik, Symbolika laski marszałkowskiej w świetle zachowanej ikonografii i literatury 111

Estera Głuszko-Boczoń, Symbolika „zwierzęca” w twórczości Güntera Grassa 125

Kurioza i fantasy 135

Aleksandra Goszczyńska, Zwierzęta — niezwierzęta. Ludzie — nieludzie. Komiczni herosi w Spitamegeranomachii Jana Achacego Kmity 137

Aleksandra Deskur, Fauna, flora i cudowność – zagadki Wojciecha Tylkowskiego 153

Patrycja Katarzyna Głuszak, Fauna w Tygodniu stworzenia świata Wacława Potockiego 159

Beata Zielonka, Fauna i flora w Igrzyskach śmierci Suzanne Collins 169

Perspektywa filozoficzna 177

Patrycja Pietrasik, Wobec tajemnicy istnienia: o sposobach doświadczania świata w utworze Józefa Weyssenhoffa Soból i panna 179

Bartłomiej Borek, Kanibalistyczna uczta. O wszechcierpieniu fauny i flory w Niedokonanym Tadeusza Micińskiego 187

Dariusz Piechota, Ukryte życie roślin w literaturze fantastycznej przełomu XIX i XX wieku 197

Anna Fiedeń-Kułak, „przyjęliśmy się na gałęzi” – motyw(y) flory(styczne) w twórczości poetyckiej Anny Frajlich 207

Eryk Weber, Świat ożywiony w filmie Avatar Jamesa Camerona – podmiotowy charakter fauny i flory 225

Moralistyka i wartościowanie 233

Małgorzata Penińska, „Konie też leciały jak ptaki [...]”. Analogie animalistyczne w twórczości literackiej J.I. Kraszewskiego 235

Monika Wdowińska, Postaci zwierzęce w artystycznej kreacji świata powiastek Beatrix Potter 245

Barbara Szymczak-Maciejczyk, Ludzie w otoczeniu przyrody. O Dwóch księżycach Marii Kuncewiczowej 253

Michał Głuszak, Czesława Miłosza zmagania z naturą 267

Deskrypcje 283

Katarzyna Ossowska, Opisy fauny i flory Ziemi Świętej pochodzące z XVI-wiecznych relacji polskich pielgrzymów 285

Michał Kuran, Fauna i flora w staropolskich opisach Orientu (wybrane przykłady) 303

Ewelina Lechocka, Znaczenie i funkcja motywu ruty w warmińsko-mazurskich pieśniach ludowych 347

Jolanta Machowska-Goc, Rośliny mówią — rozmowy kulturowe w literaturze i tekstach uczniów klas III w edukacji wczesnoszkolnej 359

Indeks osób 371

Indeks postaci 385

Kategoria: Polonistyka
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-8142-193-5
Rozmiar pliku: 2,6 MB

BESTSELLERY

Kategorie: