Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Niepamięć i niedziałanie. Wojna i pojednanie w Sri Lance - ebook

Rok wydania:
2021
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
19,95

Niepamięć i niedziałanie. Wojna i pojednanie w Sri Lance - ebook

Autorka zarysowuje szereg kontekstów związanych z separatystyczną walką partyzantów z organizacji Tamilskie Tygrysy Wyzwolenia Eelamu, która doprowadziła do wojny domowej w Sri Lance trwającej od 1983 do 2009 roku. Wpisuje ją w zjawiska polityczno-społeczne związane z kolonializmem i globalizacją, poruszając problematykę kategoryzacji i ram, w jakich widziana jest historia Sri Lanki oraz jej, innych niż etniczne, konfliktów społecznych i politycznych. Historię walki Tamilskich Tygrysów prezentuje w kontekście równoległych walk toczonych w innych częściach kraju, ukazując kaskadowy charakter wojen i przemocy.

Książka zawiera chronologiczny opis rozwoju konfliktu – ostatecznie zamkniętego w ramach pojęciowych konfliktu etnicznego pomiędzy Tamilami i Syngalezami – oraz krytycznych punktów wcielanego po wojnie projektu pojednania. Autorka przygląda się, jak postrzegana jest w tym kontekście tamilska diaspora oraz jaki jest stosunek wobec wysuwanych przez nią wobec rządu oskarżeń o dokonanie ludobójstwa na tamilskiej mniejszości. Poruszane zagadnienia odnoszą się do kwestii wyłonionych z wywiadów przeprowadzonych przez autorkę w czasie jej badań w Holandii wśród osób z doświadczeniem uchodźczym oraz w Sri Lance, gdzie rozmawiała z pracownikami pozarządowych organizacji pomocowych i rozwojowych. Autorka wskazuje na nich jako na ważnych aktorów powojennego pejzażu. Prezentuje również szczególnie ważne uczestniczki procesu pojednania, jakimi są lankijskie kobiety. Oddaje także głos fizycznej przestrzeni, będącej świadkiem śmierci nie tylko żołnierzy obu walczących stron, ale też tysięcy cywilów, którzy znaleźli się pod koniec wojny w tzw. strefach bez ognia.

Spis treści

Wprowadzenie 11

Część I. U źródeł 21

Rozdział I. Twórcy różnicy 23

1.1. Etniczność i inne kategorie 23

1.2. Kolonialne i postkolonialne podziały 29

1.3. Od niepodległości do rewolucji 1956 roku 42

1.4. Buddyjska wizja przeszłości 49

Rozdział II. Kaskada wojen 53

2.1. Wojna na południu 55

2.2. Wojna na północy 57

2.3. Wojny o Eelam i urok Tygrysów 65

2.4. Doświadczenie uchodźstwa 69

Rozdział III. „Diaspora Tamilów” 83

3.1. Diaspora jako kategoria analityczna i praktyczna 85

3.2. Ramowanie: diaspora dla wojny i diaspora dla pokoju 86

3.3. Wojna i Internet 89

Część II. Ramy wojny i pamięci 93

Rozdział IV. Lankijskie pola śmierci 95

4.1. Ludobójstwo? 95

4.2. Lokalne rozstrzygnięcia kontra Ban Ki-Moon i Navi Pillay 101

Rozdział V. Różne drogi pojednania i lankijska ścieżka 107

5.1. Teorie pojednania 108

5.2. (Nie)pamięć po doświadczeniu przemocy zbiorowej 112

Rozdział VI. Przestrzeń po wojnie – przegrani, zwycięzcy i nieobecni 115

6.1. Bariery pojednania 117

6.2. Przestrzenna propaganda 119

Rozdział VII. Pozarządowi aktorzy i aktorki w procesie pojednania 135

7.1. Uwikłanie w niedecyzje w obronie pokoju, kobiet i rozwoju 135

7.2. Ramowanie dyskursu o pokoju – rozwój 139

7.3. Przeciwnicy pokoju – dyskredytowanie, zastraszanie i sankcje 144

7.4. Kobiety w procesie pojednania 147

Rozdział VIII. Powojenne dylematy 153

8.1. Sprawiedliwość albo pokój – jedyna alternatywa? 153

8.2. Osie wykluczenia 155

Zakończenie 159

Posłowie 161

Aneks 165

Bibliografia 169

Kategoria: Socjologia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-8220-419-3
Rozmiar pliku: 3,2 MB

BESTSELLERY

Kategorie: