Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Płeć, ciało, seksualność. Od feminizmu do teorii queer - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
1 marca 2007
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
10,00

Płeć, ciało, seksualność. Od feminizmu do teorii queer - ebook

Myśl feministyczna w Polsce jest nadal niedoceniana, a znajomość teorii queer niewielka – taką tezę formułuje we wstępie autorka. Jej monografia stawia sobie za cel choćby częściowe uzupełnienie tej luki. Mizielińska zaczyna swe rozważania od wskazania na fakt, że centralna kategoria dotychczasowej myśli feministycznej, kategoria kobiety, stała się dzisiaj bardzo problematyczna w ramach tego nurtu. Tym samym stało się problematyczne rozróżnienie na płeć biologiczną i kulturową. Proces ten autorka śledzi omawiając współczesny dyskurs feministyczny. Następnie ukazuje sposób, w jaki feminizm oraz teorie queer są odbierane i przyswajane na polskim gruncie. Omawia także sytuację środowisk gejów i lesbijek w świetle prawa konstytucyjnego w Polsce oraz opresyjny stosunek do nich władz państwowych i dużej części społeczeństwa. Wreszcie monografia Mizielińskiej próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy możliwy jest nowy rodzaj etyki uwzględniającej wszelkie formy doświadczenia seksualnej inności spod znaku queer.

Spis treści

Wstęp

Sen, co kusi… O kategorii kobiet w myśli feministycznej

Płeć jako kategoria filozoficzna

Znaczenie prac Judith Butler dla feministycznej refleksji o „kobietach”

Czy istnieje seks politycznie poprawny?

Uwagi na temat związku pomiędzy ruchem antypornograficznym a wykluczeniem w feminizmie

Melancholia małej dziewczynki

Rozważania o melancholii w kontekście prac

Zygmunta Freuda i Judith Butler

Pomiędzy podmiotem a przedmiotem

O mistyfikacjach i nieobecności miłości między kobietami w kulturze

Poza kategoriami

Kilka uwag na temat teorii queer

Polskie spotkanie z teorią queer

Kilka uwag o recepcji teorii queer na gruncie polskim

Przed prawem/poza prawem

Heteronormatywny wzór obywatelstwa a problem mniejszości seksualnych w Polsce

Homofonia po polsku, czyli jak walczyć z moralną paniką w ponowoczesnych czasach?

Kim jest Antygona? Rozważania o pokrewieństwie

Bezdomne ciała w bezdusznym świecie

„Całkiem nowa etyka ma tutaj swój początek…”

Rozważania na temat etyki queer

Płeć to rodzaj przechodzenia bez końca. Wywiad z Judith Butler

Bibliografia

Indeks nazwisk

 

Kategoria: Słowniki
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 97883-242-1861-5
Rozmiar pliku: 1,9 MB

BESTSELLERY

Kategorie: