Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Pokrzywdzony jako uczestnik postępowań represyjnych. Czwarty wierzchołek trójkąta? - ebook

Wydawnictwo:
Rok wydania:
2021
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
229,00

Pokrzywdzony jako uczestnik postępowań represyjnych. Czwarty wierzchołek trójkąta? - ebook

Monografia jest zwieńczeniem trzyletnich prac w ramach projektu naukowego uzyskanego z Narodowego Centrum Nauki w programie Opus 12 (HS-5) realizowanego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W ostatnich kilkunastu latach obserwuje się znaczne zainteresowanie naukowe problematyką pokrzywdzonego - osoby, która poniosła uszczerbek w związku z popełnionym przestępstwem. Zjawisko to stanowi między innymi efekt działań unifikacyjnych w przestrzeni prawnej Unii Europejskiej, wzrostu znaczenia ruchu obrony praw i wolności obywatelskich, a także wzrostu świadomości prawnej uczestników postępowania.

W ostatnich latach ustawodawca rozszerzył zakres uprawnień pokrzywdzonego w procesie karnym - zmiany zostały wprowadzone m.in. przez:

  • ustawę z 10.1.2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy - Przepisy wprowadzające Kodeks postępowania karnego, ustawy o świadku koronnym oraz ustawy o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. Nr 17, poz. 155 ze zm.), w której to sąd lub odpowiednio prokurator za zgodą pokrzywdzonego lub z jego inicjatywy, może skierować sprawę do instytucji lub osoby godnej zaufania w celu przeprowadzenia postępowania mediacyjnego między pokrzywdzonym i oskarżonym czy też w imieniu pokrzywdzonego jako osoby nieporadnej może wystąpić osoba, pod której piecza pokrzywdzony pozostaje;
  • ustawę z 27.9.2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1282), dotyczącą m.in. dobrowolności udziału oskarżonego i pokrzywdzonego w postępowaniu mediacyjnym, a także możliwości złożenia przez pokrzywdzonego oświadczenia, że przystępuje do postępowania jako oskarżyciel posiłkowy w terminie 14 dni od powiadomienia go o cofnięciu przez oskarżyciela publicznego aktu oskarżenia;
  • ustawę z 19.7.2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1694), dotyczącą m.in. aktu oskarżenia wniesionego przez pokrzywdzonego czy odstąpienia od przesłuchania pokrzywdzonego w charakterze świadka.

Autorzy nie skupiają się tylko na roli pokrzywdzonego w postępowaniu przygotowawczym i sądowym w KPK, ale też badają jego uprawnienia w przepisach regulujących postępowanie w stosunku do nieletnich, postępowanie przeciwko podmiotom zbiorowym, w sprawach dyscyplinarnych czy wobec sprawców wykroczeń. Dzięki temu Czytelnik będzie mógł znaleźć kompleksową odpowiedzi na nurtujące go pytania.

Prezentowana pozycja swoją materią obejmuje wiele artykułów, których autorzy rozważają i wyjaśniają problematykę m.in.:

  • koncepcji i pozycji pokrzywdzonego w procesie karnym z różnych perspektyw – między innymi wiktymologii oraz osób wykonujących zawody prawnicze,
  • praw pokrzywdzonego do sądu,
  • wzoru pouczeń pokrzywdzonego,
  • obowiązku denuncjacji,
  • konsekwencji procesowych śmierci pokrzywdzonego,
  • pozornie pokrzywdzonego w niektórych sprawach,
  • przesłuchania w charakterze świadka,
  • specyfiki pokrzywdzonego małoletniego.

Publikację przygotowano z myślą o sędziach, prokuratorach a także osobach zajmujących się profesjonalnie świadczeniem pomocy prawnej, jak: adwokatach i radcach prawych, jak również aplikantach. Ponadto, będzie ona przydatna dla wszystkich osób zainteresowanych omawianą tematyką.

Monografia stanowi zbiór opracowań ponad 40 autorów, na różnym etapie drogi naukowej oraz o zróżnicowanym doświadczeniu badawczym. To zestawienie stanowi o wartości monografii, spotykają się bowiem w niej stanowiska ugruntowane, wyrażane w sposób pewny, a mające poparcie w osobistych przemyśleniach i ocenie badań prowadzonych przez autorów. (...) należy podkreślić wagę naukową recenzowanego opracowania, wynikającą nie tylko z podjętego tematu badań, ale również przyjętych perspektyw i metod badawczych. Monografia jest ciekawa, ma duże walory poznawcze (zwłaszcza teksty stanowiące prezentację wyników badań empirycznych albo komentowane w aparaturze naukowej opisy przypadków).

fragment recenzji prof. dr hab. Hanny Paluszkiewicz

 

Książka dotyczy ważnego zagadnienia zarówno z perspektywy teoretycznej, jak i praktycznej. Udział pokrzywdzonego w procesie karnym (a także innych postępowaniach o charakterze represyjnym) ma bowiem wielowymiarowe implikacje. Przede wszystkim jest to zagadnienie bardzo istotne z punktu widzenia sprawiedliwościowej funkcji prawa represyjnego. (...) Choć kwestie dotyczące pokrzywdzonych były już wielokrotnie poruszane w polskiej doktrynie karnoprocesowej to jednak recenzowana publikacja wyróżnia się na tym tle nie tylko aktualnością, ale także silnym naciskiem na praktyczny aspekt funkcjonowania pokrzywdzonego w sprawach o charakterze represyjnym.

fragment recenzji prof. UWr dr hab. Wojciecha Jasińskiego

Kategoria: Prawo
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-8235-193-4
Rozmiar pliku: 21 MB

BESTSELLERY

Kategorie: