Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Prawo karne. Podręcznik dla aplikantów. Wydanie 2 - ebook

Wydawnictwo:
Rok wydania:
2020
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Prawo karne. Podręcznik dla aplikantów. Wydanie 2 - ebook

Opracowanie koncentruje się na zagadnieniach praktycznych z jakimi stykamy się na co dzień pracując w ramach procedury karnej. W treści podręcznika znajdują się zarówno omówienia dotyczące kwestii prawa materialnego, jak i procesowego. Publikacja przedstawia ponadto praktyczne uwagi związane z głównymi obszarami działań obrońcy oraz pełnomocnika w sprawach karnych. Poglądy, które są wyrażane w tekście naturalnie odzwierciedlają doświadczenia zawodowe oraz przemyślenia autora określonego fragmentu. Uzupełnieniem tekstu autorskiego są tabele, schematy i wykresy, które obrazowo przedstawiają proceduralny przebieg postępowań oraz zawierają porównanie różnych instytucji procesowych.

Opracowane w ramach podręczników zagadnienia są zgodne z regulaminem szkolenia aplikantów adwokackich uchwalonym przez Naczelną Radę Adwokacką, wychodzą poza teorię, którą aplikanci poznali na studiach prawniczych.

Dzięki publikacji aplikant zrozumie, jak często teoria różni się od praktyki oraz jak rozbieżne orzecznictwo Sądu Najwyższego można wykorzystać w celu i w interesie reprezentowanego klienta, zgodnie z § 6 Zbioru Zasad i Godności Zawodu Adwokata.

Autorami podręcznika są w większości osoby prowadzące zajęcia z aplikantami adwokackimi, którzy mają świadomość, będąc w bieżącym kontakcie z osobami szkolnymi, na co położyć nacisk, co w ramach podręcznika omówić szerzej bądź nieco inaczej aniżeli na zajęciach szkoleniowych.

Publikacja stanowić będzie uzupełniające źródło wiedzy wykorzystywane zarówno w trakcie trwania aplikacji, jak i w pracy zawodowej.

Stan prawny aktualny na dzień: 1 marca 2020 r.

Kategoria: Prawo
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-8198-720-2
Rozmiar pliku: 2,1 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Wykaz skrótów

1. Akty normatywne

---------------- -- ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
d.KPK ustawa z 19.4.1969 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz.U. Nr 13, poz. 96 ze zm.)
EKPC Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności sporządzona w Rzymie 4.11.1950 r. (Dz.U. z 1993 r. Nr 61, poz. 284 ze zm.)
EKPC-P7 Protokół Nr 7 sporządzony 22.11.1984 r. w Strassburgu do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (Dz.U. z 2003 r. Nr 42, poz. 364)
KEA Uchwała Naczelnej Rady Adwokackiej z 10.10.1998 r. – Zbiór Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu (Kodeks Etyki Adwokackiej)
KK ustawa z 6.6.1997 r. – Kodeks karny (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1950 ze zm.)
KKW ustawa z 6.6.1997 r. – Kodeks karny wykonawczy (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 676 ze zm.)
Konstytucja RP Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z 2.4.1997 r. (Dz.U. Nr 78, poz. 483)
KPC ustawa z 17.11.1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1460 ze zm.)
KPK ustawa z 6.6.1997 r. – Kodeks postępowania karnego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1987 ze zm.)
KPK z 1928 r. rozporządzenie Prezydenta RP z 19.3.1928 r. – Kodeks postępowania karnego (t.j. Dz.U. z 1950 r. Nr 40, poz. 364 ze zm.)
MPPOiP Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych z 19.12.1966 r. (Dz.U. z 1977 r. Nr 38, poz. 167)
NarkU ustawa z 29.7.2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 852 ze zm.)
OchrInfNiejU ustawa z 5.8.2010 r. o ochronie informacji niejawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 742 ze zm.)
PrAdw ustawa z 26.5.1982 r. – Prawo o adwokaturze (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1513 ze zm.)
PrPras ustawa z 26.1.1984 r. – Prawo prasowe (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1914 ze zm.)
PrUSP ustawa z 27.7.2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 52 ze zm.)
RegProk rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 7.4.2016 r. – Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1206 ze zm.)
RegUSP rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 18.6.2019 r. – Regulamin urzędowania sądów powszechnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1141 ze zm.)
ŚwKorU ustawa z 25.6.1997 r. o świadku koronnym (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1197 ze zm.)
---------------- -- ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. Periodyki

------------- -- --------------------------------------------------------------------------------------
BKKPK Biuletyn Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego
BPK Biuletyn Prawa Karnego
CPKiNP Czasopismo Prawa Karnego i Nauk Penalnych
GSP Gdańskie Studia Prawnicze
GSP-PO Gdańskie Studia Prawnicze – Przegląd Orzecznictwa
KZS Krakowskie Zeszyty Sądowe – Biuletyn Sądu Apelacyjnego w Krakowie w sprawach karnych
NP Nowe Prawo
OSNC Orzecznictwo Sądu Najwyższego, Izba Cywilna
OSNKW Orzecznictwo Sądu Najwyższego, Izba Karna i Izba Wojskowa
OSNPG Orzecznictwo Sądu Najwyższego, wyd. Prokuratury Generalnej
OSNwSK Orzecznictwo Sądu Najwyższego w Sprawach Karnych (Rocznik)
OSP Orzecznictwo Sądów Polskich
OSPiKA Orzecznictwo Sądów Polskich i Komisji Arbitrażowych
OTK-A Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego – Zbiór Urzędowy, Seria A
Pal. Palestra
PiP Państwo i Prawo
Prok. i Pr. Prokuratura i Prawo
PS Przegląd Sądowy
WPP Wojskowy Przegląd Prawniczy
ZNUJ Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego
------------- -- --------------------------------------------------------------------------------------

3. Inne

--------- -- ------------------------------------
EKPC Europejska Komisja Praw Człowieka
ETPC Europejski Trybunał Praw Człowieka
Legalis System Informacji Prawnej Legalis
NRA Naczelna Rada Adwokacka
SA Sąd Apelacyjny
SN Sąd Najwyższy
SO Sąd Okręgowy
TK Trybunał Konstytucyjny
WSG wojskowy sąd garnizonowy
WSO wojskowy sąd okręgowy
--------- -- ------------------------------------Słowo wstępne

Z nieskrywaną przyjemnością oddajemy do rąk Czytelników kolejną publikację z serii „Aplikacje prawnicze – podręczniki”. Od razu na wstępie musimy wytłumaczyć się z konstrukcji podręcznika, związanej ze specyficznymi celami, jakie towarzyszyły jego powstaniu. Po pierwsze, aplikacje: adwokacka i radcowska to przede wszystkim ciężka codzienna praca spędzana nad aktami spraw, poszukiwanie orzecznictwa, kontakt z patronem i występowanie przed sądem, prokuratorem oraz innymi organami ochrony prawnej. Żaden, najbardziej doskonały podręcznik nie jest w stanie zastąpić nabywanej przez aplikanta na co dzień praktyki i zdobywanego przez niego wówczas doświadczenia. Po drugie, istotnym założeniem towarzyszącym naszemu podręcznikowi jest selekcja wybranych przez nas zagadnień, stanowiących w pewnej mierze „odbicie” planu zajęć z aplikantami adwokackimi, które przeprowadzane są z zakresu prawa karnego materialnego oraz procesowego. Próżno więc szukać w podręczniku wielu zagadnień teoretycznych, które aplikant znać powinien, gdyż pobieżne przedstawienie rzeczy podstawowych, takich jak zasady odpowiedzialności karnej, czy przesłanki procesowe, pozostawałoby w opozycji do celów, które osiągnąć ma przedmiotowa publikacja. Przede wszystkim więc chodziło o zebranie i przedstawienie w syntetyczny sposób praktycznych uwag związanych z głównymi obszarami działań obrońcy oraz pełnomocnika w sprawach karnych. Dodajmy od razu, że tak jak różne są czasem w praktyce drogi do osiągnięcia określonego celu, tak i poglądy wyrażane w tekście będą naturalnie odzwierciedlać doświadczenie zawodowe oraz przemyślenia autora określonego fragmentu. W ostatecznym rozrachunku należy także wziąć pod uwagę tzw. regionalizmy, czyli zjawisko polegające na istnieniu różnic w podejściu do określonych zagadnień, które można niekiedy zaobserwować w obszarach niektórych sądów i prokuratur. Wreszcie – już pierwszy rzut oka na konstrukcję niniejszego opracowania wskazuje, że nie zastępuje ona podręczników oraz komentarzy, do których aplikant i tak powinien sięgać w codziennej pracy oraz przygotowując się do kolokwiów z prawa karnego. Liczymy jednak, że opracowanie przygotowane przez zespół autorów, którego skład stworzyli doświadczeni adwokaci Pomorskiej Izby Adwokackiej, spotka się z życzliwym przyjęciem, a także uwagami, które z przyjemnością uwzględnimy w kolejnych wydaniach podręcznika.

Gdańsk, styczeń 2020 r.

Maciej Fingas

Tomasz Kanty
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: